• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Elektrikte yenilenebilir enerji tarifesi geliyor

05 Şubat 2020 Çarşamba 18:00
12
14
16
18

Elektrikte yenilenebilir enerji tarifesi geliyor

   ► Türkiye’nin jeotermalde kurulu güçte Avrupa’da birinci, dünyada dördüncü sıraya yükseldiğini belirten Bakan Dönmez, “Jeotermalde hedef dünya lideri olmak” dedi.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriği tüketmek isteyen kullanıcılara yönelik özel bir tarife için çalıştıklarını söyledi. Dönmez, “TBMM’nin ilgili komisyonunda tarife üzerinde çalışılıyor. Meclis takvimine göre süreç tamamlanacak. Sonrasında EPDK ilgili tarifeyi yayınlayacak. Buna göre isteyen aboneler tedarik şirketleri vasıtasıyla bu tarifeden yararlanabilecek” dedi.

     Türkiye Jeotermal Kongresi’nin açılışında konuşan Bakan Dönmez, elektrikte kurulu güç içinde yerli ve yenilenebilir kaynakların payının artırılması için yatırımların devam ettiğini kaydetti. Bakan Dönmez, geçen yılsonu itibarıyla elektrikte kurulu gücün 91 bin 300 megavata yükseldiğini, üretimin yüzde 62’sinin yerli ve yenilenebilir kaynaklardan karşılandığını hatırlattı. Yenilenebilir enerjide kurulu gücün 44 bin 767 megavata ulaştığını hatırlatan Dönmez, bu miktarın Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları yarışmalarıyla daha da artacağını ifade etti.

     Jeotermalde kurulu gücün 2000’li yılların başında sadece 15 megavat olduğunu hatırlatan Dönmez,  2019 sonu itibariyle bu değerin 1525 megavata yükseldiğini söyledi.  Türkiye’nin jeotermalde kurulu güçte Avrupa’da birinci, dünyada dördüncü sıraya yükseldiğini belirten Bakan Dönmez, “Şimdi hedefimiz daha yüksek. Jeotermal kaynaklı kurulu güçte dünyada birinci olacak ve Avrupa ile de farkı giderek açacağız. Halen ön lisans aşamasında olan projelerimiz var. Bunları da dikkate aldığımızda jeotermalde kurulu gücümüzü yakın bir zamanda 2 bin megavatlara seviyesine yükselteceğimize inanıyorum” diye konuştu.

     Jeotermal enerjinin sadece elektrik üretiminde değil aynı zamanda tarımda, seracılıkta ve turizmde de kullanıldığını belirten Bakan Dönmez, bu konuda şu değerlendirmelerde bulundu:
     “2000’li yılların başında 500 dönümlük sera ısıtması jeotermalle gerçekleştirilirken bugün bu sayı yaklaşık 4 bin 300 dönüme yükseldi. Turizmde de yaklaşık 18,5 milyon insanın faydalandığı 400 otel ve kaplıcanın kullandığı termal suyun enerjisini de jeotermalden karşılıyoruz. Toplam jeotermal ısı potansiyelimizi göz önüne aldığımızda toplamda 1 milyonun üzerinde yatak kapasiteli termal tesisleri hayata geçirebilecek imkânımız var.”

     Bu yılın sonuna kadar işletmeye giren ve YEKDEM’e dahil olan lisanslı jeotermal santrallerine destek olmaya devam edeceklerine değinen Bakan Dönmez, sadece yerli ve yenilenebilir kaynaklı enerji üretimini değil, aynı zamanda kullanımını da yaygınlaştırmayı hedeflediklerini kaydetti. Dönmez, bu konuda şunları söyledi:
     “Biz her zaman yerli ve yenilenebilir enerjiden yana olduk. Rotamızı, hedeflerimizi ve politikalarımızı bu felsefeyle belirledik. Sadece yerli ve yenilenebilir kaynaklı enerji üretimini değil, aynı zamanda kullanımını da yaygınlaştıracağız. Bu amaçla isteyen tüketiciler için yenilenebilir enerji tarifesi üzerinde çalışıldığını daha önce söylemiştik. Bu tarifeyle, sadece yenilenebilir kaynaklardan üretilen elektriği tüketmek isteyen kullanıcılara bu fırsatı vereceğiz.

     Tarife ile ilgili çalışmalar sürüyor. Şu anda TBMM’nin ilgili komisyonunda tarife üzerinde çalışılıyor. Meclisimizin takvimine göre süreç tamamlanacak. Sonrasında EPDK ilgili tarifeyi yayınlayacak. Böylece isteyen aboneler tedarik şirketleri vasıtasıyla bu tarifeden yararlanabilecek. Arzu eden abonelere de yeşil enerjiyi kullandıklarına dair bir sertifika vermeyi planlıyoruz.”


+ Benzer Haberler
» İşçi sağlığına ‘bonus’lu destek
» Gayrisafi Yurt İçi Hasıla 2019 yılında %0,9 arttı
» İdlib’de 33 Türk askeri şehit oldu
» Ocak ayında 94 bin 540 adet taşıtın trafiğe kaydı yapıldı
» Yücel’den 33 şehit için başsağlığı mesajı
» CHP’li Polat’tan Kaya’ya tepki
» “Madde kullanımıyla ilgili yol haritası belirlenecek”
» 2019’da 70 bin ton kestane üretildi
» MAN Lion’s Coach yolcu taşımacılığının firmaların gözdesi: Fulya Turizm’e 2, Keşan Birlik 1 adet yeni Lion’s Coach aldı
» Panasonıc Life Solutıons Türkiye, üniversite iş birliğinde örnek olmaya devam ediyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.02.2020
  Ticaret 28.02.2020
  Ticaret 27.02.2020
  Ticaret 26.02.2020
  Ticaret 25.02.2020
  Ticaret 24.02.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni