• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Emeklilerin sorunları Bornova’da ele alındı

30 Kasım 2017 Perşembe 13:00
12
14
16
18

Emeklilerin sorunları Bornova’da ele alındı

           HABER MERKEZİ     
     Emeklilerin sorunları ve çözüm önerileri Bornova’da düzenlenen panelde dile getirildi. Bornova Belediyesi, DİSK, İzmir Barosu ve Tüm Emekliler Sendikası işbirliğiyle düzenlenen “Türkiye’de emekli olmak” paneline yoğun ilgi vardı. Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Yaş almış büyüklerimize yönelik proje ve hizmetlerin öncelikleri arasında yer aldığını belirterek yapılan çalışmaları anlattı.

     “Türkiye’de emekli olmak” paneli Bornova’da yoğun katılımla gerçekleştirdi. Emeklilerin sorunlarının ve çözüm önerilerinin ele alındığı panel Çamdibi Şehit Er Adem Bilaloğlu tesisleri İZBAŞ Düğün Salonu gerçekleştirildi. Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan ve DİSK Emekli-Sen Başkanı Veli Beysülen’in konuşmacı olduğu panelin moderatörlüğünü Disk Emekli-Sen Bornova Şube Başkanı Yunus Taş yaptı.

     Emekliliğin insan yaşamının en özel dönemi olduğunu hatırlatan Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, “Emek verilen her iş güzeldir, anlamlıdır. Bir ömür boyunca verilen emek ise bu dünyadaki en anlamlı değerler arasında yer alır. Ama ne yazık ki ülkemizde,  bütün hayatı boyunca üretime katkıda bulunmuş büyüklerimiz en rahat etmeleri gereken dönemde ekonomik zorluklar yaşamaya devam ediyor. Biz bu zorlukları yaşayan emeklilerimizi sosyal hayatta rahat ettirmek için özel bir çaba harcıyoruz” dedi.

Büyüklere özel hizmetler
     Yaş almış büyüklerimize yönelik proje ve hizmetlerin öncelikleri arasında yer aldığını belirten Atila şöyle konuştu:“Öncelikle büyüklerimizin rahat bir nefes alabileceği, yürüyüşlerini rahatça yapabilecekleri yeşil alanların hem sayısını hem de miktarını önemli ölçüde arttırdık. Son 3.5 yılda 22 yeni park yaptık. 102 parkımızı da kısmen veya tamamen yeniledik. 21 ağaçlandırma alanı oluşturduk. Bu yapılan çalışmalarla Bornovamızdaki park ve yeşil alanların toplamı 1 milyon 814 bin 48 metrekareye ulaştı. 2018 yılında park ve yeşil alan konusunda çıtayı daha da yükselttik.

     Bir yandan 15 yeni park yaparken bir yandan da 50 park baştan aşağı yeniliyoruz. Büyüklerimizin sosyal hayata katılmalarında önemli bir yer tutan mekanlar da çok önemli. Bu amaçla Bornova’nın merkezinde Büyükpark içinde Çınarevi’ni oluşturduk.Çınar Evi’nde, çalınan müziklerden dekorasyona, menüden oyun imkanlarına kadar her şey, yaş almış büyüklerimize uygun tarzda. Büyükpark’ın Fevzi Çakmak Caddesi tarafında bulunan Çınar Evi’nin çevresi içinde özel peyzaj çalışması yaptık.

     Yaş almış büyüklerimiz için sağlık alanında bir tesis açtık Alzheimer ve demans hastalarının haftanın belirli zaman dilimlerinde bakımlarını üstlenmek ve onlara bakan yakınlarının kendilerine zaman ayırmalarına yardımcı olmaları amacıyla projelendirilen Çınarlar Kulübümüz, Kazım Dirik Mahallesi’nde hizmete girdi. Türkiye’ye örnek olan Evde Bakım Hizmetleri kapsamında ihtiyaç sahibi 1000 büyüğümüze hizmet veriyoruz. Büyüklerimize sağlık kontrolleri yapıyoruz. İhtiyacı olanları sağlık kuruluşlarına ulaştırıyoruz.”

     DİSK Genel Başkanı Kani Beko, genel bütçeden bu ülkeye ömrü boyunca emek vermiş ve artık belirli yaşa gelmiş emeklilere daha fazla pay ayrılması gerektiğini söyledi. Baro Başkanı Aydın Özcan da sosyal güvenlik harcamalarına Avrupa’da yüzde 25-30 pay ayrılırken Türkiye’de bu oranın yüzde 5’lerde kaldığını hatırlattı.  DİSK Emekli –Sen Genel Başkanı Veli Beysülen de yoksulluk sınırının 5 bin lirayı aştığı Türkiye’de en düşük emekli maaşının 2500 TL olması gerektiğini vurguladı.

 


+ Benzer Haberler
» Bornova’da vefa buluşması
» Bornova kent tasarımlarıyla fark yaratıyor
» Bornova’da Ata’ya saygı yürüyüşü
» Bornova’da her mahalleye basketbol sahası
» Bornova’da 09.05’te hayat durdu
» Bornova Belediyesi-İNCİVAK işbirliği ile kurulan orkestra gelişiyor
» Daha temiz bir dünya için çöpe atmayın, ayrıştırın
» Amatörlerin en büyük destekçisi Bornova
» Bornova organ bağışında da örnek ilçe
» Ata Evi’nde buluşalım...


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 14.11.2018
  Ticaret 13.11.2018
  Ticaret 12.11.2018
  Ticaret 10.11.2018
  Ticaret 09.11.2018
  Ticaret 08.11.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni