• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

En büyük zorluk yetenek yönetimi

12 Ekim 2021 Salı 13:00
12
14
16
18

KPMG, CEO’ların yapay zeka ajandalarını araştırdı;

En büyük zorluk yetenek yönetimi


           HABER MERKEZİ      
     KPMG, yapay zeka uygulamalarının gelişimini yedi küresel sektör üzerinden araştırdı. Yöneticiler, şirketlerin büyük çoğunluğunda kısmen devrede olan yapay zekaya karşı en büyük zorluk olarak yetenek yönetimini görüyor. KPMG Türkiye Teknoloji Sektör Lideri Gökhan Mataracı, “Araştırma, yapay zeka teknolojisine ilişkin sektörel riskleri ve zorlukları ortaya koyarken; yöneticilerin bugünün ve yarının yapay zeka ajandalarına ışık tutuyor” dedi.

     KPMG, “Thriving in an AI World” araştırmasıyla, küresel olarak en yaygın yedi sektördeki yapay zeka uygulamalarının gelişimini inceledi. Araştırmaya, sağlık, ilaç, endüstriyel üretim, finansal hizmetler, teknoloji, perakende ve kamu sektörlerinde görev alan ve BT uygulamaları ile yapay zeka teknolojileri için karar verici konumundaki 950 yönetici katıldı. Katılımcı her bir şirketin yıllık geliri, en az 1 milyar dolar olarak ölçülürken yalnızca ilaç sektörü için minimum limit 100 milyon dolar olarak belirlendi.

     Araştırmayı değerlendiren KPMG Lighthouse Türkiye Koordinatörü Gökhan Mataracı, “Yapay zekanın küresel nabzını tuttuk diyebiliriz. Yöneticilerin bu konudaki görüşlerine baktığımızda yapay zeka şirketlerin yüzde 79’unda kısmen devrede. Yapay zekanın tamamen devrede olduğu şirketlerin oranı ise yüzde 43. Yöneticilerin yüzde 85’i şirketlerinin yapay zeka uygulamaları konusundaki çalışmalarını hızlandırması gerektiğini düşünüyor. Yapay zeka çözümlerini konumlandırmak için vakit olduğu düşüncesi büyük bir yanılgı. İşletmelerin geleneksel iş yapış şekillerini modernize etmek ya da daha dijital yeteneklerini daha öne çıkarmanın tam vakti. Üstelik büyük yatırımlar yapmadan çevik yöntemleri kullanarak küçük ama değerli çözümler hayata geçirilebilir. Araştırmamız önemli bir kanıt olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

     Diğer yandan, yapay zeka uygulamalarının devreye alınmasının önünde bazı zorluklar görünüyor. Yetenek yönetimi ilk sırada. Yöneticiler çok yüksek oranda yapay zekayla ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor ve mevcut çalışanlarına bu konuda yeni beceriler kazandırmayı hedefliyor. Ancak yüzde 69’u sürekli gelişen yapay zeka uygulamaları hakkında güncel bilgi sahibi olmakta zorluk yaşıyor. Birçok şirket çevik veri altyapısı kurmak için gerekli yatırımları henüz tamamladı. Bir kısmı da bilgi sistemleri için bulut teknolojilerine geçiş yapmış değil.

EN YAYGIN RİSK SİBER SALDIRILAR
     Şirketlerin yapay zekanın devreye alınmasında yaşadığı diğer bir zorluk olarak da risk yönetimi öne çıkıyor. Dijital dönüşüm 20’nci yüzyılda hayatımızda olmayan birçok yeni riski beraberinde getirdi. Raporda incelenen yedi sektörün altısında, yöneticiler yapay zeka uygulamalarındaki en yaygın riski siber saldırılar olarak görüyor. İkinci sırada da veri gizliliği ihlali geliyor.

ARAŞTIRMADA ÖNE ÇIKAN DİĞER SONUÇLAR ŞU ŞEKİLDE SIRALANIYOR;
     • Yapay zeka etiğini hayata geçiren şirketlere bakıldığında endüstriyel üretim yüzde 89’la ilk sırada yer alıyor. İkinci sırada perakende (yüzde 78), üçüncü sırada ise teknoloji (71) geliyor. Yüzde 59 ile ilaç sektörü ve yüzde 53 ile kamu öne çıkıyor.
     • Araştırmadaki şirketlere, yapay zekadan en çok fayda sağlayacak bölümler sorulduğunda ilk sırada yüzde 34 ile bilgi teknolojileri geliyor. Veri ve analitik yüzde 13, idari işler yüzde 12, müşteri hizmetleri yüzde 11, pazarlama ve iletişim yüzde 8, satış yüzde 6, finans yüzde 6 ve insan kaynakları yüzde 5.


YAPAY ZEKA YATIRIMLARI FARKLILIK GÖSTERİYOR
     • Yapay zeka yatırımlarıyla ilgili olarak kısa vadedeki hedefler sektör bazında farklılık gösteriyor. Sağlık sektöründeki yöneticiler, önümüzdeki iki yıldaodak noktalarının telesağlık, robotik görevler ve hasta bakımı olacağını belirtiyor. İlaç sektöründe ise yapay zeka uygulamalarının, idari maliyetlerin azaltılması ve hasta veri analizlerinin yapılması için kullanılması öngörülüyor. Kamuda ise yapay zekanın, süreç otomasyonunun ve analitik yeteneklerinin iyileştirmesi için kullanılması bekleniyor.

VERİMLİLİK İÇİN OTOMASYON ŞART
     • Endüstriyel üretim sektöründeki katılımcıların yüzde 52’si, robotik süreç otomasyonunun işlerinin verimliliği üzerinde büyük etki göstereceğini düşünüyor. Yapay zekanın ise özellikle ürüm tasarımı, geliştirme, mühendislik, bakım ve üretim faaliyetleri için fayda sağlamasını bekliyor.

SANAL GERÇEKLİK VE DERİN ÖĞRENME ÖNE ÇIKIYOR
     • Teknoloji sektöründeki yöneticilerin yüzde 45’i, çıktıları iyileştirmek üzere sanal gerçeklik uygulamalarını kullanmayı hedefliyor. Yüzde 33’ü derin öğrenmenin dijital dönüşümde öne çıkacağını düşünüyor.

FİNANSAL HİZMETLERDE RİSK YÖNETİMİ ÖNE ÇIKIYOR
     • Finansal hizmetler sektöründe ise şirketlerin uygulama alanları; suistimal tespit ve önleme, risk yönetimi ve süreç otomasyonu olarak öne çıkıyor.  

PERAKENDEDE CHATBOTLAR GELİYOR
     • Perakende sektöründeki yöneticilerin yüzde 31’i müşteri hizmetleri için çağrı merkezlerinde chatbot uygulamalarına geçiş yapmayı hedefliyor.


KPMG Hakkında
Denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri sunan ve sektöründeki en büyük dört uluslararası şirketten biri olan KPMG, geçmişi 1867 yılına dayanan, üye firmalar ağı sistemiyle 147 ülkede 220 binin üzerinde çalışanıyla finansal hizmetler, tüketici ürünleri, otomotiv, endüstriyel sektörlerden, gıda, perakende, enerji, telekomünikasyon, kimya gibi pek çok sektöre danışmanlık hizmeti veriyor. KPMG Türkiye ise İstanbul merkez ofisinin yanı sıra Ankara , İzmir ve Bursa ofisleriyle, 1982 yılından beri 1850 çalışanıyla her sektörden 4000’in üzerinde firmaya sektörler özelinde hizmet verirken, rekabette ihtiyaç duydukları endüstriyel trendler hakkında değer yaratan çözümler sunuyor.


 


+ Benzer Haberler
» İyileşen sayısı vak’a sayısının üzerine çıktı
» Piyasalarda ‘faiz’ yangını
» Merkez Bankası’ndan faizi %16’ya indirme kararı
» Güzellik sektörü Fuarizmir’de buluştu
» Otopark Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı
» Dernekler toplantılarını elektronik ortamda yapabilecek
» Tüketici güven endeksi Ekim’de %3,6 azaldı
» Yurt içi turizm yüzde 78,0 arttı
» Başkan Soyer’den üretici kooperatiflerine müjde
» ABD-İzmir ilişkileri geliştirilecek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.10.2021
  Ticaret 21.10.2021
  Ticaret 20.10.2021
  Ticaret 19.10.2021
  Ticaret 18.10.2021
  Ticaret 16.10.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni