• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Enerjide dışa bağımlılık Türkiye’yi operasyonlara açık hale getiriyor”

14 Eylül 2018 Cuma 13:00
12
14
16
18

   ► Anahtar teslimi enerji santralleri kuran Mimsan CEO’su Hacı Ahmet İlhan: Cari açığı kapatmanın çözümü çöpte...
   ► Hacı Ahmet İlhan, atıkların enerjiye dönüştürülmesinin cari açığın kapatılmasına 5 milyar dolarlık katkı sağlayacağını, bunun 1 milyar dolarlık kısmının çöplerin değerlendirilmesinden geleceğini belirtti.

     Malatya’da kurduğu ve şehir çöpünü enerjiyi çevirerek 40 bin konutun elektrik ihtiyacını karşılayan santralle dikkat çeken Mimsan, Afyon’da da atıktan enerji elde edecek yeni bir biyokütle enerji tesisi kuruyor.
     Zirai ve ormansal atıkların enerjiye dönüştürüleceği akışkan yataklı biyokütle yakma tesisinin Ekim 2019’da devreye alınması planlanıyor. Tamamlandığında 27 MW’lik kurulu güçle Türkiye’nin ikinci en büyük biyokütle tesisi olacak santralde, Afyonkarahisar’daki Eber Gölü’nün atıkları yakılacak. Eber Gölü’ndeki sazlıkların bertarafı, santral yakıtının yüzde 40’ını oluşturacak.

CARİ AÇIĞIN ÇÖZÜMÜ
     Biyokütle enerjisinin yerli ve milli bir kaynak olduğu için cari açık sorunun azaltılmasına da ciddi katkılar yapacağına dikkat çeken Mimsan CEO’su Hacı Ahmet İlhan, şunları söyledi:
     “Enerjide dışa bağımlılık Türkiye’yi operasyonlara açık hale getiriyor. Yerli teknoloji firmaları olarak ekonomik kurtuluş savaşında rol almaya hazırız. Biyokütle enerjisi yerli ve milli bir kaynak olduğu için cari açık sorunun azaltılmasına da ciddi katkılar yapacaktır. Ülkemizin yaşadığı stresin kaynağı olan cari açığa katlanmak zorunda değiliz. Çare var. Çare, yerli firmaların yerli enerji teknolojisi ile yerli kaynakların ekonomiye kazandırılması.”
     Hacı Ahmet İlhan, atıkların enerjiye dönüştürülmesinin cari açığın kapatılmasına 5 milyar dolarlık katkı sağlayacağını, bunun 1 milyar dolarlık kısmının çöplerin değerlendirilmesinden geleceğini belirtti.
     Türkiye’nin atıktan elektrik enerjide 5 milyar dolarlık potansiyele sahip olduğunu belirten İlhan, şöyle dedi: “Ülkemizde yılda 200 milyon ton atık ortaya çıktığı tahmin ediliyor. Bu potansiyelin yarısı realize olduğunda atıktan yılda 5 milyar dolarlık katma değer elde etmenin mümkün olabileceğini görebiliyoruz.”

ANIZ RİSKİNİ ÖNLÜYOR
     Biyokütlenin dikkat çekici özelliklerinden biri de zirai atıkların ber tarafı için kullanılan anız yakmanın meydana getirdiği çevresel riskleri engellemesi.
Ülkemizde her yıl yaz aylarında anız yakma sebebiyle orman yangınları çıktığını belirten Hacı Ahmet İlhan, şunları söyledi:
     “Maalesef anız yakılıyor ülkemizde. Bu bir çevre felaketi. Anız yakma esnasında bir yığın canlı telef oluyor ve üretim için faydalı mikroorganizmalar da telef oluyor. Bunu bir çevre cinayeti olarak nitelendiriyorum. Biz, çözüm olarak anızdan elektrik üretmeyi öneriyoruz. Bizim kurduğumuz santrallerde her türlü atıklar, ayçiçek sapı, mısır sapı, mısır koçanı, buğday sapı, pamuk sapı, sera atıkları gibi pek çok atık, yakılarak enerjiye dönüşüyor. Üstelik bu yanma, çevreci bir yanma oluyor. Karbonmonoksit yerine karbondioksit atmakla, emisyonla ortaya çıkan zararı yüzde 2’ye düşürüyoruz. Atıklardan enerji elde edilmesi, emisyonu, bacası denetim altında olan bir yanma şeklinde gerçekleşiyor. Bu sayede anız yakılmıyor, çevre katliamı olmuyor. Mikroorganizmalar, böcekler, kuşlar zarar görmüyor.”
Mimsan’ın Çorum ve Düzce’de kurduğu santrallerde tarımsal atıklar toplanarak elektriğe dönüşüyor.

ORMAN YANGINI RİSKİNE KARŞI
     Mimsan, ağaçsal atıkları da enerji kaynağına dönüştürerek orman yangınlarının önlenmesine yardımcı oluyor. Hacı Ahmet İlhan bu konuda şunları söyledi: “Mimsan olarak bir başka maharetimiz, ağaç ve atıklarımızı enerjiye dönüştürmek. Orman yangınları, Türkiye’nin korkulu rüyası. Kuru ormanın içinde bulunan kurumuş dal parçalarının orada kalması, ayıklanmaması nedeniyle orman yangınları hem önlenemiyor hem kolay söndürülemiyor. Çünkü kav, yani tutuşturucu haline geliyor. Ormanlarımızın bakımının yapılıp o kuruların atıkların ayıklanması icap ediyor. Ayıklandığı takdirde ormanlarımız daha az yangınla karşılaşıyor ve yangın çıkarsa ile daha kolay söndürülebiliyor. Çok da kolay yayılmıyor. Avrupa’da ormanların bakımını desteklemek için biyokütle enerjisine yüksek destek veriliyor. Biz de Mimsan olarak ağaç ve orman atıklarından enerji üreten santraller kurduk. Düzce’deki santralin ikinci, ikame atığı ağaç ve orman atığı. Aynı zamanda Oyak Holding’e Çaycuma’da kurduğumuz, orman atığıyla çalışan santral de 10 yıldır faaliyette. Yani ülkemizin böyle bir atıl kaynağı var. Bu değerlendirildiğinde ülkemize ekonomimize avantaj getirebilir.”

PROSES ATIKLARI
     Türkiye’nin bir başka atık kaynağı, proses atıkları. Mimsan, proses atıklarını enerji kaynağı olarak kullanan santraller de kurdu. Hacı Ahmet İlhan bu konuda, “Ayçiçek kabuğundan, çay çöpünden elektrik üreten, ısı üreten iki santralimiz Amasya’da ve Adana’da çalışıyor, ülkemize katkı veriyor” dedi.

ŞEHİR ÇÖPLERİ
     Biyokütle santrallerinin bir başka atık kaynağı, şehir çöpleri. Türkiye, şehir çöplerini yakmaya, Mimsan’ın Malatya’da kurduğu santralle başladı. Hacı Ahmet İlhan, bu santralle de ilgili şu bilgileri verdi:
     “Hollandalıların 1902 yılında yaptığı işi 116 yıl sonra ilk kez biz gerçekleştirdik. Malatya Belediyesi ile gerçekleştirdik. Çöpten enerji konusu ülkemizin 15 yıldır gündeminde. Güzel mesafeler de alındı. Ancak büyük oranda çöp gazı, çürütme, metan gazı üretme yollarıyla enerji elde edildi. Bunun güzel örnekleri var. Ancak, bu teknoloji, yani çürütme metanizasyon yöntemi, Avrupa’da yasaklanmış bir çözüm. Çünkü zeminde biriktirilen çöpten çıkan sıvılar yeraltı sularına karışıyor. Toprağı kirletiyor. Bu nedenle Avrupa onu bırakıp termik bertaraf çözümüne gitti. Bizim de çöpte termik bertaraf aşamasına geçmemiz gerekiyor. Biz bunun başarılı örneğini Malatya’da gerçekleştirdik. Sistem test edildi. Bir yıldır test çalışmaları devam ediyordu. Olumsuzluklarımızı eksikliklerimizle yüzleştik, eksiklerimizi giderdik ve kısmet olursa, Ekim ayı sonunda resmi açılışımızı yapacağız.”   
     Mimsan’ın Malatya’da kurduğu santral, Türkiye’nin kendi gerçeklerini dikkate alıyor. İlhan, “Biz Avrupalılardan örnek almadık, ilham aldık. Çünkü Avrupa’da çöplerin kaynağında ayrıştırma var, bizde yok. Aynı sistemi uygularsak bizde tutmayacağı belli. Avrupa’da belediyeler bertaraf için para da ödüyor. Ama bizim belediyelerin böyle bertaraf bedeli ödeyecek kaynakları yok. Biz çöp bertarafında beşi bir arada yöntemini geliştirdik. Hem yakma, hem gazlaştırma yöntemlerini kullanıyoruz. Bir yıldır deneme çalışmalarını yaptığımız Türkiye’ye model olarak sunma özgüvenini kazandığımız bir teknolojidir” diye konuştu.

DEVLET DESTEKLERİ
     Biyokütleden enerji üretimi şu anda devlet tarafından YEKDEM kapsamında, çok özel bir fiyat stratejisiyle destekleniyor. Mevcut destekleme programı, biyokütle yatırımcılarının MW başına 133 dolar gelir elde etmesini sağlıyor. Yerli ekipman teşviki kapsamında, kazan grubu için MW başına 8 dolar destek de veriliyor. Her bir ekipmanın yerli firmalardan tedarik edilmesi ile toplam destek 165 dolara kadar çıkabiliyor. Hacı Ahmet İlhan, bu teşvik uygulamasının atıklardan enerji santrallerini çok kârlı yatırım haline getirdiğini belirterek, “Yatırımlar kendisini 3-5 yılda amorti edebiliyor. Mimsan Grup olarak, milli firma kimliğimizle, yerli ekipman desteğinin gerektirdiği şartları başarıyla sağlıyoruz” dedi. Avrupalı firmaların fiyatlarıyla söz konusu yatırımların feasible olmadığını belirten İlhan, “Yatırımlar bizim fiyatlarımızla kendini 3-5 yılda, Avrupalılar’ınkiyle 7-15 yıl arasında amorti ediyor. Kısacası biz bu teknolojiyi geliştirerek, söz konusu biyokütle yatırımlarının maliyetini Türkiye’nin alım gücüne göre aşağı çekmiş olduk” diye konuştu.


 


+ Benzer Haberler
» Yer fıstığı ve ay çekirdeği alarm veriyor
» Tavuk gübresi, destek verilirse katma değer ’yumurtlayacak’
» Yeni ‘5’li paket’ modeli, Türkiye’yi üretim ve ihracat üssü yapacak
» Kore ve Çin’i geçtik, Avrupa’ya kafa tutuyoruz
» Çelik üreticisi ithalatta ‘ülke-ürün’ koruması istiyor
» “Hal Yasa Taslağı ile fiyatlar düşmez”
» "Tarım, decletin ’Kırmısı Kitabı’nda yer almalı"
» 4,2 trilyon $’lık helal ekonomisi, ortak dil’ istiyor
» Enflasyona ezilmemek için ‘imza’ hareketi
» “Orta Gelir Tuzağı’ndan kurtulabilmek için dört İstanbul lazım”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.05.2019
  Ticaret 20.05.2019
  Ticaret 18.05.2019
  Ticaret 17.05.2019
  Ticaret 16.05.2019
  Ticaret 15.05.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni