• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Enflasyon artışını döviz kuru ve emtia fiyatları tetikledi

04 Eylül 2020 Cuma 22:00
12
14
16
18

Enflasyon artışını döviz kuru ve emtia fiyatları tetikledi

           HABER MERKEZİ     
     Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Ağustos ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 0,86 arttığını ve yıllık enflasyonun yüzde 11,77 olduğunu açıklamasının ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Ağustos ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu yayımladı. Rapora göre, yurt içi üretici fiyatları Ağustos ayında yüzde 2,35 yükselirken, yıllık enflasyon 3,20 puan artarak yüzde 11,53’ye çıktı. Bu gelişmede döviz kuru ve emtia fiyatlarındaki gelişmeler etkili oldu.

     Ağustos ayında yıllık enflasyon, temel mal başta olmak üzere enerji ve gıda gruplarında artarken, hizmet grubunda yatay seyretti, alkollü içecekler ve tütün grubunda ise geriledi. Ağustos ayında bir önceki aya göre yıllık tüketici enflasyonuna temel malın 0,37 puan, altının 0,24 puan, gıdanın 0,13 puan, enerjinin 0,13 puan ve hizmetin 0,04 puan katkısı arttı. Alkol-tütün grubunun yıllık enflasyona katkısı ise 0,88 puan azaldı.
     Temel mal grubundaki artışta dayanıklı tüketim malları öne çıkarken, enerji grubunda döviz kuru ve uluslararası petrol fiyatlarındaki gelişmelerin yansımaları izlendi. Gıda enflasyonundaki artışta islenmemiş̧ gıda grubu belirleyici oldu.

“Eğitimdeki KDV indirimi piyasaya olumlu yansıyacak”
     Hizmet fiyatları ağustosta yüzde 1,14 artarken, grup yıllık enflasyonu yatay seyrederek yüzde 11,83 oldu. Yıllık enflasyon lokanta-otel ve haberleşme hizmetlerinde yükseldi, ulaştırma, kira ve diğer hizmetlerde ise geriledi. Ulaştırma hizmetleri yıllık enflasyonundaki düşüşte kara yolu ile şehirler arası yolcu taşımacılığı öne çıktı. Hava yolu ile yolcu taşımacılığı fiyatlarında ise yüzde 1,53 artış̧ gözlendi. Bu dönemde lokanta-otel grubunda gerek yemek hizmetleri gerekse konaklama hizmetlerinde fiyat artışları izlendi.

     Diğer hizmetler grubundaki fiyat artışında kura duyarlı kalemlerden kişisel ulaştırma araçlarının bakım ve onarımı, sağlık hizmetleri ve paket tur belirleyici oldu. Diğer yandan, eğitim hizmetlerinde aylık fiyat artışı bu dönemde sınırlı kaldı. Eğitim hizmetlerinde uygulamaya konulan KDV indiriminin gelecek dönemde fiyatları olumlu etkileyebileceği değerlendirildi.

“Taze meyve ve sebze fiyatları arttı”
     Enerji grubu fiyatları Ağustos ayında yüzde 1,29 artarken, döviz kuru ve uluslararası petrol fiyatlarındaki gelişmelere bağlı olarak akaryakıt fiyatları yüzde 2,17 yükseldi. Bu dönemde şebeke suyu ve katı yakıt fiyatları sırasıyla yüzde 2,69 ve yüzde 1,13 artış̧ gösterdi. Bu gelişmelerle grup yıllık enflasyonu 1,02 puan artarak yüzde 9,59 olurken, doğal gaz fiyatlarındaki yüksek baz bu artışı bir miktar sınırladı.
     Gıda ve alkolsüz içecekler yıllık enflasyonu Ağustos ayında 0,78 puan yükselerek yüzde 13,51 oldu. Bu gelişmede, yıllık enflasyonu 1,51 puan artışla yüzde 15,36’ya yükselen islenmemiş̧ gıda grubu belirleyici olurken, işlenmiş̧ gıda yıllık enflasyonu sınırlı bir artışla yüzde 11,86 düzeyinde gerçekleşti.

     İşlenmemiş̧ gıda grubunda, mevsimsellikten arındırılmış̧ veriler taze meyve ve sebze fiyatlarının Ağustos ayında arttığına işaret etti. Bu dönemde diğer islenmemiş̧ gıda grubu fiyatları ise yatay seyrederken, işlenmiş̧ gıda fiyatları yüzde 0,81 arttı ve bu artışta ekmek ile tahıllar öne çıktı. Diğer işlenmiş gıda yıllık enflasyonu ise Ağustos ayında yatay seyretti. Bu gelişmeler sonucunda, taze meyve ve sebze dışı gıda grubunda yıllık enflasyon bir miktar arttı.
     Ağustos ayında alkollü içeceklerde fiyatlar yüzde 2,58 artarken, tütün ürünleri fiyatları yatay seyretti. Alkol-tütün yıllık enflasyonu tütün fiyatlarındaki yüksek bazın etkisiyle 19,34 puan düşerek yüzde 2,44’e geriledi.

     Bu dönemde, petrol ve ana metal hariç̧ imalat sanayi fiyatlarının mevsimsellikten arındırılmış̧ eğiliminin arttığı belirtilen raporda, “Ana sanayi gruplarına göre incelendiğinde, yıllık enflasyon enerji grubu hariç̧ bütün alt gruplarda yükseldi. Aylık bazda, enerji fiyatlarındaki düşüşte elektrik ve gaz imalatı fiyatları belirleyici olurken, petrol ürünleri ve ham petrol fiyatlarındaki yükseliş bu düşüşü sınırladı. Ara malları fiyatlarındaki artışta demir-çelik, ana metaller ve plastik ürünler öne çıkarken, sermaye malları grubundaki artışta metal yapı ürünleri, motorlu kara taşıtları ile parça ve aksesuarları ve makineler etkili oldu.

     Dayanıklı tüketim malları fiyatları mücevherat öncülüğünde yükseldi. Dayanıksız tüketim mallarındaki artışta ise tekstil ürünleri, katı-sıvı yağlar ile fırın ürünleri ve unlu mamuller belirleyici oldu. Bu gelişmelerle, tüketici fiyatları üzerinde üretici fiyatları kaynaklı baskılar arttı” denildi.


+ Benzer Haberler
» Müteahhitlerin gözü 20 milyar dolarlık projelerde
» Türk baharatları dünya sofralarına tat katıyor
» Sezer: Pandemi ile birlikte tedarik zincirinin önemi daha iyi anlaşıldı
» Kripto paraların piyasa değeri 700 milyar doları aştı
» İş dünyasında dijital dönüşüm
» Tüketici 2. el otomobil fiyatının geleceğinde kararsız
» Işık Plastik halka arz oluyor
» Kent A.Ş.’de Ar-Ge çalışmaları hız kesmeden devam ediyor
» Gürer: Gıda denetimi için belediyelere yetki verilsin
» İZİD; ‘Nereye ulaşmak istiyorum, oraya nasıl ulaşırım? Başarabilir miyim?’ Sorularına cevap aradı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.01.2021
  Ticaret 19.01.2021
  Ticaret 18.01.2021
  Ticaret 16.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni