• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Enflasyona karşı ‘kampanyalı’ mücadele

09 Ekim 2018 Salı 15:00
12
14
16
18

Enflasyona karşı ‘kampanyalı’ mücadele

   ► Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı’na katılanlar belirlenen logo ile asgari yüzde 10 indirim uygulayacaklarını açıkladılar.

           SEDA GÖK / FATİH ÖZKILINÇ     
     Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, enflasyon ile mücadele kapsamında firmaların asgari yüzde 10 indirim yapmaları konusunda karar birliğine vardıklarını belirterek, enflasyon sepetindeki tüm ürünlerin bu kapsamda olduğunu açıkladı.
     Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanı sıra iş dünyası temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı Tanıtım Toplantısı’nda konuşan Albayrak, “Topyekün mücadeleye katılanlar belirlenen logo ile asgari yüzde 10 indirim uygulayacaklarını açıkladılar.

     Burada gönüllük esas. TOBB, TÜSİAD, MÜSİAD ve Türkiye’deki bütün çatı kuruluşlar buna destek verdi. Ancak 81 milyon vatandaşımızın da bu logoları gördüğü yerlerden alışveriş yaparak bu seferberliğe destek olmalarını bekliyoruz. Ayrıca sene sonu yapılan indirimlere ek olarak yapılacak bir indirim olacak. Bu mücadeleye omuz verin, sahip çıkın. Bu logo ile dükkanlarımızı, AVM’lerimizi süsleyeceğiz. Tabii yüzde 10 oranı alt limit” diye konuştu.

     Bakan Albayrak ayrıca “Vatandaşlarımız indirim logosu taşıyan ürünler tercih etmeli. Bir yandan Türkiye’nin en güçlü yaygın ürünleri, bir yandan bankalarımız, sadece birkaç günlük görüşme ile binler firmamız kuruluşumuz bu topyekün mücadeleye bende varım dedi. 81 milyon Türkiye olarak bu suni süreci de geride bırakacağız. Türkiye ‘Büyük Güçlü Türkiye’ yolculuğunda oku yaydan çıkmıştır” dedi.
     Konuyla ilgili olarak ‘enflasyonlamucadele.org.tr’ internet sitesini kurduklarını belirten Albayrak, bu süreçte BDDK, Merkez Bankası, Bankalar Birliği ile güçlü bir koordinasyon kurduklarını ve  vatandaşların site üzerinden mücadeleye destek veren firmaları takip etmelerinin önemine vurgu yaptı.

DOĞALGAZ VE ELEKTRİĞE YILSONUNA KADAR ZAM YOK
     Enflasyonla mücadeleyi mali politikalarla destekleyeceklerini ifade eden Bakan Albayrak, elektriğe ve doğalgaza yılsonuna kadar zam yapılmayacağını bildirdi. Albayrak ayrıca bekleyen KDV iadelerinin ödenme sürecini hızlandıracaklarını belirterek, “Bu yılsonuna kadar başvurular sonuçlanacak. Ekonomik olarak sıkıntı yaşayacak işletmelerimiz altyapısı ile düzenlemeyi anlayıp işverenimize destek vereceğiz. KDV iadesi başvurusunda ilk 10 günde yüzde 50 iade yapacağız.

     Cari açık üzerindeki baskıyı dengeleyecek adımlar attık. Aktif bir şekilde indirim kararları ve benzeri adımlar, Merkez Bankası’nın piyasaları rahatlatmaya devam edeceği adımlarla sahada duruyoruz” diye konuştu.
     Konuşmasında Pazartesi günü bankalara yeniden yapılandırma tavsiye kararı için Türkiye Bankalar Birliği’ne de teşekkür eden Bakan Albayrak, “Bu normalleşme sürecine bağlı olarak bankalarımızda enflasyonla mücadeleye destek vereceklerini açıkladılar. 1 Ağustos’tan itibaren geçerli olmak üzere kredi faizlerinde yüzde 10 indirim yapılacak” dedi.

HAL YASASI MECLİSE GELİYOR
     Hal Yasası’nın Ekim ayı itibariyle Meclis’te görüşülmesini planladıklarını bildiren Bakan Albayrak, “Komisyonculuk kaldırılacak. Gıda ürünlerinde fiyat dalgalanmaları açısından yakından takip edileceği ürün mekanizması için çalışmalar yapıyoruz. Yüksek üretici fiyatlarına göre değil, tüketici fiyatlarına göre belirlenecek. Ürün gözetim mekanizması süreci için çalışmaları başlattık. ALO175 ile hattımızı geçerli kıldık.  Stokçulukla etkin mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

DENGELENME SÜRECİ BAŞLADI
     Ekonomide dengelenme sürecinin başladığına da vurgu yapan Bakan Albayrak, “Son dönemde kurdaki hareketlilik geride bırakıldı. Şimdiki amacımız kur dalgalanmalarının olumsuz etki yarattığı fiyatlanmalarda dengelenmeyi sağlamaktır. Belirsizlik sebebiyle fiyatlandırmalarda tahminler baz alınmıştır. Kurdaki volatile sonrası fiyatlarda normalleşme sürecine giriyoruz.  Kurdaki bu normalleşmenin ardından fiyatlarda da normalleşmenin sağlanacağı bir sürece giriyoruz. Bizim anlayışımızın temelinde insan var. Bizim ekonomi anlayışımızda topyekün kazanmak var” diye konuştu.

ALBAYRAKTAN SATIR BAŞLARI

  • Bu program ile yatırımcı güveni artacak.
  • Elektrik ve doğalgaza yılsonuna kadar zam yapmayacağız.
  • KDV iadelerini hızlandırıp10 iş gününde ödenmesini sağlayacağız.
  • Komisyonculuk kaldırılıyor.
  • Türkiye genelinde yeni haller kurulacak.
  • Ürün bozulmasını engellemek için yeni standartlar uygulamaya geçilecek.

 


+ Benzer Haberler
» Çelik üretiminde ‘soğuma’
» Türk Eximbank’tan leasing şirketlerine 48,4 milyar dolar finansman desteği
» İşler: Yerel yönetimlerin turizme odaklanması gerek
» Pamukta verim ve rekolte düştü
» Türkiye’de 2019 Ocak ayında 72 bin 937 konut satıldı
» “İyi fındık üretimine yılda 25 milyon TL harcıyoruz”
» İZİKAD ve Ekin Koleji’nden ortak proje: ‘Kadından Doğar Umut’
» Palandöken, “Tüm bankalar POS komisyon oranını düşürmeli”
» Çılgın Türkler’e ABD’li yatırımcı
» 1.Yaşlılık Şurasını 20 Şubat’ta


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
  Ticaret 15.02.2019
  Ticaret 14.02.2019
  Ticaret 13.02.2019
  Ticaret 12.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni