• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Engin Ergüden ►TİM’den SESLER
12
14
16
18
08/05/2020 13:59
Covid -19 pandemi döneminde işletmelerde etkin kurumsal yönetim ilkeleri

SMMM, Öğretim Görevlisi
TİM DANIŞMANLIK
danismanlik@tim.com.tr
www.tim.com.tr

     2019 Aralık ayı ortalarında Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve 2020 yılı Şubat ayından itibaren Avrupa’da ve Amerika Birleşik Devletleri’nde hızla yayılan geleceği ve nereye ulaşacağı konusunda belirsizlikler bulunan COVID-19 Korona virüs pandemi’sinin daha uzun süre devam edeceği beklentisi ve Türkiye’de henüz tepe noktası (peak) olarak ifade edilen noktaya ulaşmaması fakat Dünya ülkeleri ile paralel olarak Mayıs ayı ortalarında yavaş da olsa iş ve sosyal hayatta normalleşmeye geçilmesi çalışmaları, pandemi’nin olası sosyo-ekonomik etkileri konusunda tartışmalar ile hayatımızı geçireceğimiz izlenimini vermektedir. 

     Bu etkileri işletmelerde kurumsal yönetim uygulamaları alanında da görmek mümkün olacaktır. Bu yazıda, COVID-19 salgınının şirketlerdeki kurumsal yönetim gelişmeleri ve daha iyi kurumsal yönetim uygulamaları ile bu pandemi’nin ekonomik sorunların atlatılmasında sağlayacağı yararlar ele alınacaktır.  

     Şirketler olağanüstü dönemlerde kurumsal yönetimde etkin bir yapı sağlanmaya çalışılırken mutlaka kurum risklerinin biçimleri, yapıları ve kapsamları şirketin doğasına ve büyüklüğüne göre değişebilir. Kriz dönemlerinde işletmelerin sürdürülebilir faaliyetlerini devam ettirmesi hem kurumsal yönetim hem de kurumsal risk yönetimi açısından alınacak önlem ve aksiyon planlarının bir arada etkin olarak yönetilmesi gerekir.
     Kurumsal Yönetim; bir şirketin, yönetim kurulu, ortaklar, çalışanlar, tedarikçiler ve toplumla, bir başka ifade ile tüm paydaşları ile olan ilişkilerini, eşitlik, şeffaflık, hesap verebilirlik ve sorumluluk ilkeleri çerçevesinde yürütmesi olarak tanımlanabilir.

     Daha çok şirket ve paydaşlarını içeren bu genel tanımlamayla beraber OECD, kurumsal yönetimin; makroekonomi politikaları, ürün ve faktör piyasalarındaki rekabetin derecesini de içine alan daha geniş bir bakış açısının parçası olduğunu ifade etmektedir. Kurumsal yönetimin çerçevesi; hukuk, düzenlemeler ve kurumsal ekosisteme bağlı olarak farklı şekillerde çizilebilir. Buna ek olarak; iş etiği, çevresel ve toplumsal sorumluluklarla ilgili kurumsal farkındalık gibi, şirketin uzun vadeli başarısını ve itibarını etkiyecek kavramları da kurumsal yönetimin çerçevesi içine alınabilir.

     Kurumsal yönetim adillik, şeffaflık, hesap verebilirlik ve sorumluluk olmak üzere dört ana ilke üzerinde inşa edilmektedir. Bu ilkeler bir şirketin, sadece finansal sonuçları ile değil, tüm paydaşlara ve topluma katma değer yaratacak şekilde bir yapı oluşturabilmesine yardımcı olmaktadır. Pandemi ve kriz yönetimlerinde işletmelerde daha etkin kurumsal yönetim uygulamalarını aşağıdaki şekilde ifade edilebilir: 
     I) Yönetim Kurulu ve İcra Kurullarında Süreklilik: COVID-19 salgınının yarattığı sağlık sorunları da dâhil olağanüstü kısıtlamalar ve ekonomik darboğazlar düşünüldüğünde, yönetim ve icra kurullarının faaliyetlerine düzenli periyotlar halinde devam etmesi bu kurulların etkinliğinin devam ettirilmesi açısından önemli olacaktır.
     II) Genel Kurulların Zamanları ve Yapılış Biçimleri: Genel kurullar, sadece payların çoğunluğuna sahip olan şirket hissedarları ve yatırmacıları temsil eden yasal bir organ olmayıp, azınlık paylara sahip olan küçük yatırımcıların haklarının korunduğu bir önemli bir organdır. 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu’nda hayatımıza giren teknolojinin gelişimi ile uzaktan ve bilgi sistemleri kullanılarak genel kurul yapabilme olanağı kurumsal yönetim açısından şirketlerde daha etkin olarak yerine getirilmelidir.
     III) İşletmelerde Etkin Bir İletişim Hatlarının Kurulması ve İşletilmesi: Pandemi sürecinde etkin bir iletişim hattı kurulması ve işletilmesi çalışanları motive edecektir. Etkin ve etkili iletişim ile tüm süreçler daha şeffaf bir şekilde yönetilecektir.
     IV) Kurumsal Risk Yönetiminin Süreçlerinin Etkinleştirilmesi: Yukarıda da belirtildiği üzere, Kurumsal Yönetim ve Kurumsal Risk Yönetimi birbirlerini içinde değerlendirilmesi gereken iki önemli fonksiyondur. Bu kapsamda pandemi ve kriz döneminde olası riskleri fırsata çevirip işletmeler açısından olumlu bir durum yaratmak açısından kurumsal risk yönetimi etkin olarak yerine getirilmelidir.
     V) Yetki Devirlerinin Gözden Geçirilmesi: İşletmelerde önemli bir iç kontrol sistemlerinden olan yetki devirleri, kriz dönemlerinde daha hızlı ve aksiyon kararlarının alınması açısından önemlidir. Yetkiler yukarıdan aşağıya doğru devredilerek operasyonel olarak daha hızlı aksiyonların alınmasına neden olacaktır, buda işletmelere kriz döneminde birçok avantajlar sağlayacaktır.
     VI) İç Kontrol Sistemlerinin Revizesi: İşletmelerin omurgasını veya temelini oluşturan iç kontrol sistemlerinin etkinliği çok önemlidir. Eğer bir işletmede iç kontrol sistemleri etkin ise o işletme üretilen finansal tablolara güven artmakta, işletmelerin faaliyet ve operasyonlarında verimlilik sağlanmakta, işletme içinde ve işletme dışındaki otoriteler tarafından, tesis edilen kurallara uyum artmakta ve son olarak da işletme de hile ve suiistimal olasılıkları azalmaktadır. İç kontrollerin kriz anında daha sıkı olarak yürütülmesi sancılı ve sıkıntılı olabilir. Kriz dönemlerinde iç kontrol sistemlerinde işletmeler lehine önemli değişlilikler yapılabilir. Bu hususta işletme yönetimine kriz döneminde fayda sağlayacaktır.
     VII) Yönetim Kurulunun Gözetim Fonksiyonunu Daha Etkin Yerine Getirmesi: Yönetim Kurullarının faaliyet ve operasyonların daha etkin ve işletme lehine geliştirilmesi açısından iç kontrol siteminin önemli bir amacını oluşturan yönetimin gözetim fonksiyonu kriz dönemlerinde daha etkin olarak yerine getirilmelidir.

     Bu kapsamda dünyanın birçok ülkesinde etkisini sürdüren COVID-19 Korona pandemi’sinin etkisini bir an önce ve çok daha sıkı önlemler ile azaltarak daha sağlıklı bir ortamda kişilerin ve işletmelerin yaşamlarını sürdürmesini dilerim.

Önceki Yazılar :
Haberler
  MUHTELİF KİT SATIN ALINACAKTIR

  Enflasyonda yıllık %11,39, aylık %1,36 artış

  Ege’den Mayıs’ta 793 milyon dolarlık ihracat

  “Türkiye’nin ham çelik üretimi düştü”

  Borsalarda Alım-Satım

  Döviz / Altın

  Ofiste ve masabaşında çalışanlar için basit egzersizler

  “Biz Varız” hijyen paketleri Halkın Bakkalı’nda

  Masraf arttı gelir azaldı ama yatırımlar durmadı

  Gürer: “Ürünü doludan etkilenen çiftçilerin zararı bir an önce karşılanmalı”

  “Hazır yemek sektöründe 150 bin kişi işsiz kalabilir”

  İzmir Adnan Menderes’te uçuşlar başarıyla başladı

  Bitcoin ile lüks mobilya satışına başladı

  ESİAD’dan İzmir’e kültürel katkı

  Renault ve Dacia’da yaz servis kampanyası

  Beymen Club erkeklere özel ilk mağazasını İstinyePark’ta açtı

  Dünya Bisiklet Günü’nde tandem bisiklet müjdesi

  Evde artan tüketim ve yükselen sipariş trendi, gıda sektörünün dinamosu olacak

  Elektriğin yüzde 66’sı yerli ve yenilenebilir kaynaklardan

  Akaryakıt fiyatlarında indirim kararı

  Yerli otomobil fabrikası için ‘ÇED olumlu’ kararı verildi

  İzmir’de iç hat uçuşları başladı

  TKYB’den işletmelere 316 milyon avroluk destek

  Su Ürünleri Hal Fiyatları

  Sebze Meyve Hal Fiyatları

  Serter: “Bütün çalışan hamile kadınlara izin verilmeli”

  İKMİB’den Latin Amerika’ya sanal ticaret turu

  Mücadelenin boyutu rakamlara yansıdı

  İzmir Pandemi EXPO’suna talip

  Genç İZİKAD eğitimleri online olarak sürüyor

  Ev dışı tüketim sektöründe hijyen standartları eğitimle aşılacak

  “70 yıllık birikimimizle ülkemizin kalkınma yolculuğunda gelecek 70 yıla hazırız”

  Türk gıda ihracatçıları Uzakdoğu’da yerini sağlamlaştırıyor

  İzmir’den COVID-19 Dirençlilik Eylem Planı

  Başkan Halil Arda: “Bu başarısız siyasi bir hamledir!”

  Amatör spor kulüplerinin tesisleri dezenfekte edildi

  Gürer: “Kağıt toplayıcıları için ne yapılıyor?

  Gaziemir’de eğitim kurumlarında dezenfeksiyon işlemi

  "İşsizler için yeni bir destek paketi açıklanmalı"

  Karşıyaka, Nazım Hikmet’i Tolga Çandar’la selamlıyor

  Karaburun RES’lere “artık tamam” diyor

  Efes Selçuk’un bereketi kent bostanlarıyla çoğalıyor

  Konak’a bir kardeş daha

  Güzelbahçe Belediyesi’nden esnafa hijyen paketi

  İhale Özetleri

  03 Haziran 2020 Tarihli ve 31144 Sayılı Resmi Gazete

  Karayollarında Durum

  Günlük vaka sayısı 786 oldu

  DEDEKTÖR EĞİTİM SİSTEMİ ALIMI

  İzmir Kent Konseyi’nin mülteci raporu açıklandı

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.06.2020
  Ticaret 03.06.2020
  Ticaret 02.06.2020
  Ticaret 01.06.2020
  Ticaret 29.05.2020
  Ticaret 28.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni