• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Enginar üretici destek bekliyor

02 Mart 2021 Salı 14:00
12
14
16
18

Enginar üretici destek bekliyor

   ► Enginar üreticileri yaşanan olumsuz hava koşulları nedeniyle verimin yüzde 50’ye düştüğünü söyledi.

           SELDA AK      
     Türkiye enginar üretiminde önemli bir yere sahip olan Urla, bu yıl yaşanan dolu yağışı ve soğuk hava nedeniyle zor günler geçiriyor. Olumsuz hava koşulları nedeniyle enginarların yandığını kaydeden Urlalı çiftçiler, zararın giderilmesi için devletten yardım bekliyor. Verimdeki düşüş nedeniyle ellerinde ürün olmadığını ve gelen talepleri karşılayamadıklarını vurgulayan üreticiler, normalleşmeyle birlikte faaliyete geçecek olan otel, restoran ve lokantaların bekleyen talebiyle enginar fiyatlarının artabileceğini söyledi.

“Enginarda verim yüzde 50 düştü”
     15 yıldır sakız enginarı ürettiğini anlatan İlker Çapacı, “Yaklaşık 20 dönümlük enginar alanım zarar gördü. Bir dönüm arazide yaklaşık bin enginar yetişiyor. Bu kadar alandan yaklaşık 200 bin TL kaybım var” dedi. Bu yıl yüzde 100 verime ulaşılmayacağını vurgulayan Çapacı, “Ürünlerin verimi yüzde 50 düştü. Çiftçi çok sıkıntılı, istenilen verim yok. Urlalı çiftçiler bu yıl dolu yağışı, sert soğuk ve don tehlikesi yaşadığı için çok mağdur oldu. Devletimiz bu duruma el attı. Gelip inceleme yaptılar, yardım edecekler. Tabi ki bir yere kadar yardım yapabilir. Öte yandan ürün verimi düştüğü için çiftçinin maliyeti otomatikman ikiye katlanıyor. Gübre, su, işçilik, ayıklama gibi birçok maliyeti var. Verim düşmesiyle birlikte bir enginarın maliyeti yaklaşık 3 lirayı bulacaktır” diye konuştu.

“Bahçeden çıkış fiyatı 4-5 TL”
     Geçen seneye göre enginar talebinin daha da arttığını kaydeden Çapacı, “Talep var ama şu an enginar bulamıyoruz. Ürünümüz olmadığı için talebi karşılayamıyoruz. Türkiye’nin her bir köşesine kargo aracılığıyla enginar yolluyoruz. Enginarın bahçeden çıkış fiyatı 4 ile 5 TL aralığında. Enginar dalında kalmasın uygun fiyatla satılsın ve herkes yesin istiyorum. Fakat bazı satıcıların giderleri, maliyetleri fazla olduğu için satış fiyatları da artabiliyor” ifadelerini kullandı.

“Enginar fiyatları yükselebilir”
     Urla toprağının ve suyunun mineralli olduğunu aktaran Çapacı, “Kendi halinde ilaçsız büyüyen dolayısıyla lezzetli bir enginar yetiştiriyoruz. Önümüzdeki günlerde normalleşmeyle birlikte açılacak olan otel, restoran, lokanta gibi işletmelerin bekleyen talebiyle karşılaşırsak enginar fiyatları tavan yapacaktır.  Eğer onların elinde ürün varsa talep olmayabilir. Talep artarsa bu yıl verimi düşen enginarın da fiyatları artacaktır” şeklinde konuştu.

“Verim sağlayacağımız 2 aylık süreci kaybettik”
     Yaklaşık 7 yıldır enginar üreticiliği yapan Gürbüz Hamal ise, “10 dönüm arazi üzerinde sakız enginarı üretiyorum. Arazimdeki enginarların yarısından fazlası zarar gördü. Yaklaşık yüzde 70’i, ceviz büyüklüğündeki dolu yağışı ve soğuk havadan dolayı nedeniyle yandı. Bu dönem, enginarlarımızı hızlı kestiğimiz zamanlardı. Verim sağlayacağımız, kazanç elde edeceğimiz yaklaşık 2 aylık süreci bu şekilde kaybettik” ifadelerine yer verdi.

“Urlalı üreticilerin elinde enginar yok”
     Enginar talebinin gayet iyi olduğunu vurgulayan Hamal, “Talep var ama mal yok. Buradaki tarlaları gezip dolaşmanız lazım. Ürünlerin çoğu zarar gördü. Bahçelerimiz en az 1 ay sonra verimli olmaya başlar. Normalde enginarın piyasası 3 TL’den başlıyor. Ama olmadığı için bu fiyata da satamıyoruz. Zararımızı henüz net hesaplayamadık ama yaklaşık 50 bin TL zararım var. Urla’daki enginar üreticilerinin elinde malı yok. Çeşme’deki çiftçiler de bu süreçte çok zarar gördü” diye konuştu.

“Devlet desteği bekliyoruz”
     Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin Urla’daki enginar arazilerini incelemede bulunduğunu belirten Hamal, “Çiftçiler şuan büyük bir problem yaşıyor. Umarım en kısa zamanda devletimiz uğradığımız zarar için bize destek sağlar. Maliyetlerimiz de artıyor. Biz en azından zararımızın kısmen karşılanmasını talep ediyoruz. Alacaklılar da elimizde satacak ürün olmadığını bildiği için kapımızı çalmıyor. Ama yardım alırsak en azından bu ödemelerimizi karşılayabiliriz” ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» Gayrimenkulde faiz indirimi talebi
» Kitapçılar internetten satışı sevdi
» Kemeraltı esnafı Ramazan alışverişine bekliyor
» Çiftçi toprağına yabancılaştı
» “Kuyumcular, ana sermayesini harcamaya başladı”
» Kantinlerin açılması maliyet yükü getirdi
» Esnafta kısıtlama endişesi
» “Düğün salonları yarı kapasiteyle çalışmalı”
» Kahverengi kokarcaya karşı ‘Samuray arıcığı’
» “Bakanlığın görevi kiralamak değil korumak”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.04.2021
  Ticaret 19.04.2021
  Ticaret 17.04.2021
  Ticaret 16.04.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni