• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

ENSİA 4 yaşında

27 Temmuz 2020 Pazartesi 09:00
12
14
16
18

ENSİA 4 yaşında

   ► Enerji sanayicileri ve iş adamları derneği başkanı hüseyin vatansever, “Ülkemizi yenilenebilir enerjide ekipman, teknoloji ve proje merkezine  dönüştürmek için çalışıyoruz”

           HABER MERKEZİ     
     27 Temmuz 2016’da kurulan Enerji Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ENSİA), enerji ekipmanlarının Türkiye’de konuşlu firmalar tarafından üretilmesi ve yaratılan katma değerin ülkemizde kalması yolunda çalışmalarına devam ediyor.
     Enerjide dışa bağımlılığın azaltılmasının, sadece yenilenebilir enerji kaynaklarını devreye almakla sağlanamayacağını düşünen ENSİA, enerji üreten ekipmanların da Türkiye’de üretilmesini misyon edinen tek sivil kuruluşu olarak dikkat çekiyor.

EKİPMANDA İTHALAT ORANI %70’İN ÜZERİNDE
     ENSİA Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Vatansever, geçen dört yılda derneğin vizyonuna ulaşma yoluna çok önemli mesafeler kat ettiklerini vurgulayarak, “Biz, yenilenebilir enerji ekipmanlarının, sermaye kaynağına bakılmaksızın ülkemizde konuşlu şirketler tarafından üretilmesini, katma değer zincirinde ülkemizin daha fazla yer almasını hedefine sahip çıkıyoruz. Yani enerji kaynağının yerli olmasının tek başına yeterli olmadığını, o enerjiyi üreten ekipmanların da Türkiye’de üretilmiş olması gerektiğini savunuyoruz. Rüzgâr, güneş, jeotermal, biyokütle gibi temiz kaynaklarından enerji üretirken kullanılan yüksek teknolojili makine ve ekipmanda ithalat oranımız yüzde 70’in üzerinde.” dedi.

FARKLI KENTLERDEN ŞİRKETLERİ BULUŞTURDU
     ENSİA’nın İzmir merkezli olmasına rağmen; İstanbul’dan Mersin’e, Adana’dan Malatya’ya kadar Türkiye’nin farklı kentlerinden firmaları bir çatı altında buluşturduğuna değinen Vatansever; İzmir’in yenilenebilir enerjide elde ettiği mukayeseli üstünlüğü dikkate alarak, kentin yerli ekipmanda örnek olacak bir kümelenme konseptini hayata geçirmek için çalıştıklarını söyledi.

İZKA İLE AB PROJESİ YÜRÜYOR
     İzmir Kalkınma Ajansı ile birlikte yürüttükleri ve 3,1 Milyon Euro AB hibe kredisi almaya hak kazanan Best For Energy projesinin; yenilenebilir enerjide rekabetçi bir dönüşümün gerçekleştirilmesi, temiz enerji ekipmanları ve teknolojileri üretiminde ihtisaslaşmanın oluşması amacı ile kullanılacağını kaydeden ENSİA Başkanı, yerli üretimin artması ve teknoloji gelişimi ile ilgili teşvik önerilerini her platformda dile getirdiklerini kaydetti:
Hüseyin Vatansever şu değerlendirmeyi yaptı:

2030’A KADAR 25 MİLYAR DOLARLIK EKİPMAN PAZARI
     “Mevcut teşvik mevzuatımıza göre, yenilenebilir enerji ekipmanı teşvikleri sadece rüzgâr türbini, jeneratör ve kanat imalatını kapsıyor ve bu ekipmanları üreten şirketlere Türkiye’nin hangi kentinde olursa olsun öncelikli yatırım grubunda 5’inci Bölge teşvikleri veriliyor. Ancak sadece bu üretimleri yapanlara değil; santrallerde kullanılan ve “üretimin belgelendirilmesi şartıyla” tüm aksam, bütünleştirici parça ve ekipmanları üreten şirketlere de aynı teşviklerin sağlanması gerektiğini söylüyoruz. Bu teşvik mekanizması, ana sanayi şirketlerine makine, ekipman ve komponent üretimi yapan Kobi’lerin büyümelerinde katalizör etkisi yaratacaktır.  Orta vadede ise Türk markalı rüzgâr santrali üreticilerinin sayısının artarak dünya sahnesinde yer alabileceklerini bir iklim yaratılmış olacaktır. 2030 yılı yenilenebilir enerji hedefleri dikkate alındığında, önümüzdeki 10 yıl için en az 25 milyar dolarlık bir ekipman pazarı yaratılacak. Bu pazarın ülkemiz sınırlarında yapılacak üretimle karşılanması ve ihraç edilmesi; hem cari açığın azalmasını hem de kıt olan dövizin ülke içinde kalmasını sağlayacak.”


+ Benzer Haberler
» Kötüleşme devam ediyor
» Limondaki ihracat kısıtlaması kaldırıldı
» 7 aylık kimya ihracatı 10 milyar doları aştı
» Koronavirüs emlak tercihlerini değiştirdi
» Ticaret Heyetleri Kolombiya ve Meksika ile devam edecek
» Armatür sektöründen mesleki eğitime tam destek
» YAYBİR yayıncılık sektörünü uyardı; Rakamlar pozitif ama iyimser olamıyoruz
» VakıfBank’tan alışverişe QR kodlu dokunuş
» Akıllı sürüşün öncüsü Nissan ile %0 faizle heyecan yollarda
» Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, aktiflerini 22 milyar TL’ye yükseltti


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 10.08.2020
  Ticaret 08.08.2020
  Ticaret 07.08.2020
  Ticaret 06.08.2020
  Ticaret 05.08.2020
  Ticaret 04.08.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni