• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

EPDK, Doğal gaz borsası’nın fiyat aralıklarını belirledi

05 Eylül 2018 Çarşamba 17:00
12
14
16
18

EPDK, Doğal gaz borsası’nın fiyat aralıklarını belirledi

           SEDA GÖK / ANKARA     
    1 Eylül 2018 tarihinde İstanbul’da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’ın katıldığı törenle açılışı gerçekleştirilen Organize Toptan Doğal Gaz Satış Piyasası(Doğal Gaz Borsası) EPİAŞ bünyesinde işlemlere devam ediyor.
     Bu kapsamda Doğal gaz Borsası’nda ticaret yapacak olan tarafların(ithalat, toptan satış, ihracat lisansı sahipleri) alış-satış teklifleri sırasında verebilecekleri fiyat sınırları ile dengeleme amaçlı işlemlere ilişkin sınırlar EPDK tarafından belirlendi.
     Resmi Gazetede yayımlanan Kurul Kararına göre; Doğal gaz Borsası’nda ticaret amaçlı verilecek tekliflerde asgari fiyat 0 TL/1000 Sm3, azami fiyat 2000 TL/1000 Sm3 olarak, dengeleme amaçlı işlemlerde verilebilecek tekliflerde asgari fiyat 1000 TL/1000 Sm3, azami fiyat 1800 TL/1000 Sm3 olarak belirlendi.

     Doğal gaz Borsası’nda piyasa oyuncuları tarafından fiyat teklifleri 1000 Sm3’lük miktarlar üzerinden verebiliyor. Buna göre, Doğal Borsası’nda işlem yapacak piyasa oyuncuları 1000 Sm3 doğal gaz için sıfır TL ile 2000 TL arasında fiyat teklifi verebilecekler.
    1 Eylül’den beri işlemlere açık olan Doğal gaz Borsası’nda ilk dört gün içerisinde yapılan işlemlerde fiyat ortalaması 1650 TL/1000 Sm3 seviyelerinde oluşmaya başladı. Doğal gaz Borsası’nda ticaretin derinleşmesi ve çeşitlenmesi ile birlikte, ülkemizde doğal gaz fiyatları daha rekabetçi, serbest ve şeffaf bir şekilde belirlenmesi hedefleniyor.

TÜRKİYE BÖLGESİNDE ORGANİZE DOĞAL GAZ BORSASI AÇAN İLK ÜLKE
     Doğal gaz Borsası ile Türkiye kendi bölgesinde ilk defa organize piyasada günlük olarak doğal gaz ticaretine başlayan ülke oldu. Bu sayede ülkemize erişim imkânı olan Hazar Bölgesi, Akdeniz ve Karadeniz Havzası, Orta Doğu ve Balkanlar’da etkileri olabilecek ilk referans fiyat oluşumunun adımı atıldı.
     Türkiye Doğal gaz Borsası’nda yapılan günlük doğal gaz alım-satımları neticesinde 01 Eylül’den itibaren Günlük Referans Fiyat (GRF) oluşmaya başladı. Zaman içerisinde piyasaya olan ilginin artması ve ticaretin derinleşmesi ile birlikte fiyatlar daha da rekabetçi bir yapıda oluşmaya başlayacak. Türkiye Doğal gaz Borsasında oluşan Günlük Referans Fiyat bölgesindeki ülkeler arasındaki doğal gaz ticaretinde de referans alınmaya başlanacağı öngörülüyor.  Ayrıca, doğal gaz alım-satım anlaşmalarında mevcut olan petrol endeksli fiyat belirleme yaklaşımından borsa endeksli yani gerçek arz-talebi gösteren fiyat belirleme yaklaşımına geçiş için bir başlangıç olacağı ifade ediliyor.

HEDEF DOĞAL GAZ TİCARET MERKEZİ OLMAK
     EPDK’dan konuyla ilgili yapılan değerlendirmede, Türkiye’de organize doğal gaz borsasının açılmış olmasının Türkiye’nin doğal gaz ticaret merkezi olması yönünde atılan en önemli adımlardan biri olduğuna  vurgu yapıldı. Değerlendirmede, “ Son yıllarda Türkiye doğal gaz piyasasında yaşanan tüm gelişmeler birlikte okunduğunda, Türkiye’nin doğal gaz ticaret merkezi olması hedefinde kararlı ve emin bir şekilde ilerlendiği görülmektedir.  Geçtiğimiz Haziran ayında  Cumhurbaşkanımız ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı tarafından açılışı yapılan TANAP projesi, Rusya ile yürütülen TÜRK AKIMI boru hattı projesi, hızla devreye alınan Yüzen LNG Tesisleri (FSRU), yer altı depolama kapasitelerimizdeki artışlar, sınır ötesi ticarete ilişkin düzenlemeler, iletim ve dağıtım alt yapısındaki yaygınlaştırma çalışmaları tümüm birlikte değerlendirildiğinde, Türkiye’nin doğal gaz ticaret merkezi olması hedefine her geçen gün daha da yaklaşıldığı görülüyor. Bütün bu gelişmeler Türkiye’nin enerjide anahtar ülke konumunu daha da kuvvetlendirecektir”  ifadelerine yer verildi.

TÜRKİYE DOĞAL GAZ BORSASI’NDA ALIM-SATIM İŞLEMLERİ TÜRK LİRASI ÜZERİNDEN YAPILACAK
     Türkiye Doğalgaz Borsası’nda alım-satım işlemleri Türk Lirası üzerinden yapılacak ve Günlük Referans Fiyat, Türk Lirası olarak belirlenecek.  Bu sayede ilerleyen yıllarda bölgemizde gerçekleşecek doğal gaz ticaretinde Türk Lirası’nın referans alınmaya başlanması hedefleniyor.  Ayrıca Türkiye’nin diğer ülkelerle yapacağı doğal gaz alım-satım anlaşmalarının yanı sıra bölgemizde doğal gaz ticareti yapan diğer alıcı ve satıcı taraflar arasında da Türkiye Doğal gaz Borsası’nda Türk Lirası cinsinden oluşan Günlük Referans Fiyat dikkate alınmaya başlanacak.

 


+ Benzer Haberler
» Köy okuluna Rotary dokunuşu
» İBB Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı, İspanya’da Avrupa Ligi-3 Finalleri’ne katılıyor
» Hisarcıklıoğlu: “Milli egemenlik, ülkemiz için vazgeçilmez bir yönetim biçimidir”
» Başkan Kılıç koltuğu devretti
» Konak’ta 23 Nisan coşkusu
» Şişecam ihracatta rekorlar kırmaya devam ediyor
» Ayakkabı sektörünün dev buluşması başlıyor
» Denizyolu baykuş seferleri başlıyor
» 2023’te 72 Milyar $ ihracat hedefi
» İş’te Kadın İşte Kadın Zirvesi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.04.2019
  Ticaret 23.04.2019
  Ticaret 22.04.2019
  Ticaret 20.04.2019
  Ticaret 19.04.2019
  Ticaret 18.04.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni