• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

EPDK’dan elektrik sektöründe kritik adım

05 Ocak 2018 Cuma 16:00
12
14
16
18

EPDK’dan elektrik sektöründe kritik adım

   ► 50 milyon kwh ve üzerinde tüketimi olan tüketiciler için farklı bir son kaynak tarife uygulaması başlıyor.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu(EPDK) son kaynak tedarik tarifesinin düzenlenmesi hakkındaki tebliği kabul etti. Bu tebliğ, Türkiye’nin (toplam faturaya esas) elektrik tüketiminin dörtte birini oluşturan ve yaklaşık 62 milyar kwh’lik tüketimi olan 270’e yakın tüketiciyi yakından ilgilendiriyor.
     Tebliğ elektrik piyasası kanununda öngörülen düzenleme kapsamında kabul edildi. İlgili düzenleme yüksek tüketimli tüketiciler için son kaynak tarifesinin bu tüketicilerin piyasaya geçişini, yani tedarik şirketlerinden ikili anlaşma yoluyla elektrik almasını teşvik edecek şekilde belirlenmesini öngörüyor.
     Bilindiği üzere son kaynak tedarik tarifesi serbest tüketici niteliğine haiz olduğu halde ikili anlaşmalarla bu hakkını kullanmayan ve görevli tedarik şirketlerinden enerji temin eden tüketiciler için belirleniyor ve her perakende elektrik satış döneminde EPDK tarafından belirlenen perakende elektrik satış tarifeleri ile eşit olarak yayımlanıyordu. Diğer deyişle söz konusu yüksek tüketimli aboneler için de 3 aylık dönemlerde tarife belirleniyordu.

Tüketici Yüksek Ve Düşük Tüketimli Diye Ayrıldı
     Kabul edilen tebliğde son kaynak tedarik tarifesi üzerinde enerji temin eden tüketiciler yüksek ve düşük tüketimli olarak ikiye ayrıldı. Bir önceki takvim yılında veya içinde bulunulan yılda 50 Milyon kWh ve üzerinde tüketimi olan tüketiciler de “yüksek tüketimli tüketiciler” olarak tanımlandı.
     Söz konusu tebliğ Resmi Gazete’de yayımlanmasını müteakip yürürlüğe girecek. Bir önceki takvim yılında veya içinde bulunulan yılda 50 Milyon kWh ve üzerinde tüketimi olan tüketicilerin son kaynak tedarik tarifesi 50 Milyon kWh’ın altında tüketimi olan tüketicilerin son kaynak tedarik tarifesinden farklı hale gelecek.

Saatlik elektrik fiyatı etkili olacak
     Yüksek tüketimli tüketici grubuna dahil olma durumu belirlenirken tüketicinin bir kullanım yerinde kendi adına yaptığı sözleşmeye istinaden tükettiği enerji dikkate alınacak.
     Bu kapsamda, yüksek tüketimli tüketiciler, ikili anlaşma yapmayarak görevli tedarik şirketinden enerji temin etmesi durumunda 1/4/2018 tarihinden itibaren EPİAŞ tarafından işletilen spot elektrik piyasasında oluşan piyasa takas fiyatları ve diğer maliyet unsurları dikkate alınarak belirlenecek olan son kaynak tedarik tarifesi üzerinden faturalandırılacaklar. Diğer deyişle piyasada ortaya çıkan saatlik elektrik fiyatlarının doğrudan etkili olduğu bir fiyat yapısına geçilmiş olacak.
     50 milyon kWh ve üzerinde tüketimi olan tüketiciler daha önce olduğu gibi ikili anlaşma yaparak serbest tüketici hakkını kullanabilecek ve aktif enerji bedelini tedarikçileri ile karşılıklı belirleyebilecek. Bu düzenleme kapsamında elektrik tedarik piyasasında daha ileri seviyede bir rekabetin oluşması sağlanacak.

Tedarikçi sayısının artması bekleniyor
     Rekabetin gelişmesi ile ilerleyen yıllarda bütün elektrik piyasası tüketicilerine olumlu yansıyacak fiyat ve kalite iyileştirmeleri sağlanacak. Bu düzenleme ile elektrik piyasasındaki tedarikçi sayısının artması ve oluşacak fiyat rekabetinden küçük ya da büyük bütün tüketicilerin faydalanması bekleniyor.
     1/4/2018 tarihinden itibaren ikili anlaşma yapmayarak yüksek tüketimli tüketiciler için belirlenmiş düzenleme kapsamında görevli tedarik şirketlerinden enerji temin edecek olan tüketicilerin belirlenmesinde 2017 takvim yılında veya 2018 yılı içerisinde 50 Milyon kWh ve üzeri tüketime sahip olunup olunmaması belirleyici olacak.

 


+ Benzer Haberler
» Merkez Bankası, faiz oranlarını değiştirmedi
» Hedef; IPARD Programı’nın yaygın kullanılması
» Kocaoğlu: Sorumluluktan kaçmayacağım
» Türkiye’de 2018’de 1 milyon 375 bin 398 konut el değiştirdi
» “İzmir’i teknik tekstil merkezi yapmak istiyoruz”
» Aslan’dan ilk proje ’Kümelenme’
» Turkcell’den 1 yılda 58 milyon TL’lik enerji tasarrufu
» GEA, Türkiye’deki 20’nci yılını kutladı
» EBSOV kadınları gençler için sahne aldı
» Türkiye 2018’de, ev dekorasyonu alışverişini %63 artırdı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.01.2019
  Ticaret 16.01.2019
  Ticaret 15.01.2019
  Ticaret 14.01.2019
  Ticaret 12.01.2019
  Ticaret 11.01.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni