• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Erdoğan Çolak: Eczaneler ekonomik açıdan rahatlamalı

16 Mayıs 2018 Çarşamba 11:00
12
14
16
18

Erdoğan Çolak: Eczaneler ekonomik açıdan rahatlamalı

           ANKARA TİCARET     
     Türk Eczacıları Birliği (TEB) Merkez Heyeti, 14 Mayıs Eczacılık Günü dolayısıyla düzenledikleri toplantıda basın mensuplarıyla bir araya geldi. Basın toplantısında konuşan Türk Eczacıları Birliği Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak; ilaç, sağlık ve eczacılık alanlarında açıklamalarda bulundu.
     “Eczaneler, yıllardır ekonomik anlamda bir daralmayla, ilaç fiyatlarındaki düşüş ve kur farkından kaynaklanan sıkıntılarla karşı karşıya” diyen Çolak, eczane ekonomilerinin düzelmesi adına taleplerini şu şekilde sıraladı:
     “Yüzdesel ve sabit kâr marjının iyileştirilmesi gerekmektedir. Pek çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi eczacıya aşılama, tansiyon, şeker ölçümü, sigara bıraktırma gibi eczane temelli ekstra hizmetler ve bu hizmetler bağlamında sunduğu danışmanlık hizmeti adına sabit bir ücret ödenmelidir. Eczane dışına çıkarılan sağlık ürünlerinin tekrar eczane kanalıyla halkımıza ulaşması sağlanmalıdır.”

“İlaçta kur değişimi tek seferde yapılmamalı”
     Her yıl kur değişimine bağlı fiyat artışları söz konusu olduğunda ilaçların piyasadan çekildiğini ya da depolara – eczanelere sınırlı sayıda ulaştırıldığını hatırlatan Çolak, ilaçta kur değişiminin tek seferde yapılmasını doğru bulmadıklarını; kur ayarlamasının yıl içerisine yayılmasının ve belirli periyotlarla fiyatlara yansıtılmasının yaşanan sıkıntıları azaltacağını söyledi.

“Yerli ilaç ve yerli aşı elzem”
     İlaç noktasında dışa bağımlılığın Türkiye’nin kaderi olamayacağını ifade eden Çolak, “Kendi teknolojimize sahip olmak adına ülke olarak yatırımlar yapılmalı, projeler geliştirilmeli, ilaç konusunda yerli üretici desteklenmeli, teşvik edilmeli ve milli ilaç projesi hayata geçirilmeli. Yerli ilaçla beraber, yerli aşı çalışmalarının yapılması ve ülkemize ait yerli aşının üretilmesi de elzemdir” dedi.
     Üzerinde yaşadığımız coğrafyanın flora açısından muazzam bir çeşitliliğe sahip olduğunun altını çizen Çolak: “Yeni moleküllerin ortaya çıkarılması, ülke ve dünya sağlığına sunulması adına Ar-Ge projelerine tam destek verilmeli ve bu çalışmalar sonuncunda bulunan yeni moleküller ilaç noktasına evrilene kadar yapılacak teşviklerle her aşamasında  katkı sağlanmalı. Yerli, ilaç konusunda ülke olarak yerli üreticilere, araştırmacılara ve bilim insanlarına maddi manevi ve teknolojik imkânların hepsi sunulmalıdır” dedi.
     Çolak, sözlerini “Kısa bir süre sonra gerçekleşecek seçimlerin ülkemiz ve ülkemizin geleceği adına güzel sonuçlanması; cumhuriyet, laiklik, demokrasi, evrensel insan hakları, sosyal hukuk devleti gibi bizi birleştiren değerlerin altını çizmesi dileğiyle” diyerek tamamladı.

“Reçetesiz ilaca hazır değiliz”
     Reçetesiz ilaç konusuna değinen Çolak, sağlık okuryazarlığı düşük ve ekonomik kaynakları kısıtlı toplumumuzun henüz reçetesiz ilaç kategorisinin genişletilmesine hazır olmadığını söyledi.  Çolak, konuya ilişkin olarak “Reçetesiz ilaçların beraberinde ilaçta reklamı, ilaçta fiyat artışını ve ilacın eczane dışına çıkmasını getirmesinden duyduğumuz endişeyi ifade ediyoruz, reçetesiz ilaçlara hazır olmadığını bir kez daha söylüyoruz” dedi.

“Ekran sertifikası ve akreditasyon kurulu uygulaması hayata geçirilmeli”
     “Son zamanlarda öyle bir noktaya geldik ki üzerine sadece bir bilimsel makale yazılan bir konuyu bilimin genel kabulüymüş gibi genellemeler yaparak yansıtan bilim insanları medyada kendisine geniş yer buluyor” diyen Çolak, bu kişilerin yaptıkları açıklamalarla toplum sağlığını tehlikeye attıklarını ifade etti.
     “Sağlık Bakanlığımızı daha önce gündeme aldıkları, medyaya çıkacak bilim insanlarına uygulanacak ekran sertifikası ve akreditasyon kurulu uygulamalarını bir an önce hayata geçirmeye davet ediyoruz” diyen Çolak, RTÜK’ü, toplum sağlığına ilişkin yanlış açıklamalar yapan kişilere karşı daha hassas olmaya davet ettiklerini söyledi.

“AŞI REDDİ YILLAR İÇERİSİNDE ARTTI”
     Son zamanlarda gündemde yer alan aşı karşıtlığı konusuna değinen Çolak, “Hiçbir bilimsel dayanağı olmayan söylemlerle, kirli bilgilerle geliştirilen aşı karşıtı kampanyalar; toplumda kafa karışıklığı yaratmakta, aileleri tedirgin etmekte, salgınların başlamasına zemin hazırlamakta ve toplum sağlığını riske atmaktadır” dedi. Aşı reddinin yıllar içindeki artışına dikkat çeken Çolak, 2011 yılında aşı reddinin 183 olduğunu, 2017 verilerinde ise bu sayının 23 binleri aştığını söyledi.
     Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan’ın aşıyı reddetmenin kişinin sadece kendisini ilgilendirmediğine ve aşının toplumsal bir olgu oluğuna dair yaptığı açıklamayı hatırlatan Çolak, bu açıklamayı desteklediklerini ve kendileriyle konuya ilişkin her türlü iş birliğine hazır olduklarını ifade etti.
     Türk Eczacıları Birliği adına aşı reddinde bulunan ailelere çağrıda bulunduklarını ifade eden Çolak, konuya ilişkin şunları söyledi: “Bilimsellikten uzak aşı karşıtı propagandalar yüzünden çocuğunuzun hayatını riske atmayın. Aşı yaptırmanın hafif ateş, kol ağrısı gibi hızla iyileşecek yan etkiler dışında çocuğunuza zarar vermeyeceğini unutmayın. Aşıyla önlenebilecek hastalıkların çocuğunuzun, ailenizin ve toplumun geleceğini karartmasına müsaade etmeyin.”

 


+ Benzer Haberler
» Manisa Teknokent’te Vestel ArGeTa Devri
» Hedefimiz: 200 Milyar Dolar Barajını Aşmak
» Fashion TV Moda Ödülleri’nden tasarımcı Emre Erdemoğlu’na büyük ödül
» TÜGİAD’dan Çeşme’de ekonomi sohbetleri
» Süt üreticileri ve besiciler, maliyet artışlarına yetişemiyor
» Zincir Marketlerde kayıplar azalsın, operasyonel hız ve satışlar artsın
» 23 Nisan’da çifte bayram
» Otizmli bireyler eğitimde nerede?
» Pınar Çocuk Tiyatrosu 23 Nisan’da çocuklarla...
» Makine sektörünün istihdama katkısı artıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.04.2019
  Ticaret 19.04.2019
  Ticaret 18.04.2019
  Ticaret 17.04.2019
  Ticaret 16.04.2019
  Ticaret 15.04.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni