• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

ESBAŞ uygulamaları birçok ülkeye model oluyor

25 Mart 2020 Çarşamba 08:00
12
14
16
18

ESBAŞ uygulamaları birçok ülkeye model oluyor

   ► ESBAŞ CEO’su Faruk Güler; “Esbas havacılık firmaları için cazibe merkezi haline gelmesi için adımlar atıyoruz”

           DUYGU GÖKSU     
     Yaklaşık 2,5 milyar dolar yıllık ticaret hacmi ve 20 bin 500 kişilik istihdamı ile Türkiye’nin en büyük serbest bölgesi ve ihracat üslerinden biri olan Ege Serbest Bölgesi (ESBAŞ), kurucusu Kaya Tuncer’in vizyonunda diğer ülkelere ve bölgelere örnek olan çalışmalarına devam ediyor. Geçmişin ve bugünün yatırımcı profillerini, strateji ve hedeflerini paylaşan ESBAŞ CEO’su Faruk Güler, “ESBAŞ’ın Ege Serbest Bölgesi’nde uyguladığı model, yüksek katma değerli ihracat yapan yabancı yatırımcı çekmekteki başarısı ve ihracatta sağladığı gelişmelerle Amerika’dan, Asya’ya, Afrika’dan, Avrupa’ya kadar bir çok ülke tarafından model olarak alınmasını sağladı” dedi.

ESBAŞ’ta geçmişin ve bugünün yatırımcı profili nedir?
     ESBAŞ, Ege Serbest Bölgesi’ni kurarken, uzun dönemli ve sürdürülebilir kamu yararı sağlama bilinci ile hareket ederek, İzmir Gaziemir’de Türkiye’nin ve dünyanın örnek bir sanayi bölgesini oluşturma hedefiyle çalışmalarını yürüttü. ESBAŞ, 30. yılında; ülkemize katma değer katacak, istihdam yaratacak, yüksek teknoloji transferi sağlayacak, ihracatı arttıracak nitelikteki yatırımları Bölgeye çekmeyi başararak bu hedefini gerçekleştirmiş oldu. 2019 yılını 4.2 milyar dolar ticaret hacmi, 2.2 milyar dolar ihracat ve toplamda 20 bin 500 kişiye ulaşan istihdam sayısı ile kapatan Ege Serbest Bölgesi, uzun yıllardır Türkiye’nin en büyük serbest bölgesidir. ESBAŞ’ın Ege Serbest Bölgesi’nde uyguladığı model, yüksek katma değerli ihracat yapan yabancı yatırımcı çekmekteki başarısı ve ihracatta sağladığı gelişmelerle Amerika’dan, Asya’ya, Afrika’dan, Avrupa’ya kadar bir çok ülke tarafından model olarak alınmasını sağladı. 

“Yatırımcıyı bölgeye getirmek 2-5 yıllık bir ön çalışma gerektiriyor”
Yeni müşteri kazanma konusunda yeni pazarlama stratejilerinizi paylaşır mısınız?
     Biz ESBAŞ olarak Türkiye’de ve tüm dünyadaki potansiyel yatırımcıları bulup temasa geçiyoruz. Yatırımcılara önce Türkiye’yi ardından İzmir’i detaylı anlatıyoruz. Onları ülkemizin ve kentimizin potansiyeline inandırdıktan sonra Ege Serbest Bölgesi’nin avantajlarını anlatıyoruz. Bir yatırımcıyı bölgeye getirmek 2-5 yıllık bir ön çalışmayı gerektiriyor. Yeni nesil iş insanları yatırım yapmak için bürokrasi ile, bina yapmak gibi işlerle uğraşmak istemiyor. Bu insanlara yatırım yapacakları alanları hazırlayıp onlara iş ve yaşam alanları sunmak için çalışıyoruz. Yatırımcı için her istediğini anında yerine getirebilecek, kendisinin yatırımı ve işi dışında hiçbir işle uğraşmaması için çaba sarf edecek organizasyonu her an ayakta tutuyoruz. ESBAŞ olarak son dönemde, yazılım sektörünün Ege Serbest Bölgesinde kümelenmesine yönelik çalışmalara odaklandık. İzmir’de son verilere göre cok sayıda doktoralı insan bulunmaktadır. Yetişmiş insanların boşta olmaması gerekiyor.  Üniversite mezunlarında işsizlik oranı daha da yüksek. Bilgi ve becerileri yeterli olmayabilir ama şirket içinde yetiştirilecek seviyede çok sayıda insan var. Bunun da kalifiye iş gücü arayan sektörler için önemli bir fırsat olduğunu düşünüyoruz.

ESBAŞ kurucusu Kaya Tuncer’in vizyonunda olan Havacılık ve Uzay Sanayi ile ilgili olarak gelişmeleri paylaşır mısınız? Bu konuda hedeflerinizi yakalayabiliyor musunuz?
     2000 yılında, dünyadaki iki uzay kampından biri olan, Uzay Kampı Türkiye projesinin Ege Serbest Bölgesinde kuruluşunu gerçekleştirmek suretiyle, bugüne kadar dünyanın çeşitli ülkelerinden yaklaşık 300 bin’e yakın çocuk ve gencin bu programlardan faydalanmasını sağlayarak, Ege Serbest Bölgesinin havacılık firmaları için bir cazibe merkezi haline gelmesi konusundaki ilk adımı attık.
     Havacılık sektörüne yönelik olarak yoğun bir şekilde sürdürdüğümüz çalışmalarımız sonucunda da; Savunma Sanayi Müsteşarlığının liderliğinde, 2008, 2010 ve 2019 yıllarında olmak üzere 3 kez uluslararası çapta havacılık ve offset konferansları düzenledik. Yine Savunma Sanayi Müsteşarlığının himayesinde EGEV, EÜ ve İZKA’nın da destekleriyle, Türkiye’nin İzmir merkezli ülkemizdeki tüm havacılık sektörü firmalarına ve üniversitelere açık olan ilk Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneğinin kuruluşuna öncülük ettik.

“Küresel Endüstriyel İşbirliği Konferansı”na ev sahipliği yaptık
     Ege Üniversitesi ve Gaziemir Belediyesinin öncülüğünde, Gaziemir’de, EÜ Meslek Yüksek Okulu Havacılık ve Uçak Sanayi Teknolojileri programının kurulmasına katkı sağladık. 2012 yılında ise GOCA-Küresel Offset ve Dolaylı Ticaret Derneği), İngiliz ADS(Havacılık, Savunma, Güvenlik Endüstrisi Derneği), Alman DKF (Endüstriyel Offset Uygulamaları Derneği)’den oluşan organizasyon komitesinden tam not alarak İzmir’de düzenlenmesine karar verilen “Küresel Endüstriyel İşbirliği Konferansı”na ev sahipliği yaptık. Bu konferans İzmir Kalkınma Ajansı-İZKA’nın tam desteği ile Roma, Kopenhag, Prag ve Varşova şehirleri ile yarışılarak, ESBAŞ’ın girişimleri sonucu İzmir’e kazandırılmış, 20 farklı ülkeden 400 kişinin katılımı ile başarılı bir şekilde gerçekleşmiştir.
     Bugün, Ege Serbest Bölgesinde havacılık sektörünün önemli isimlerinden olan Kale-Pratt&Whitney, Fokker Elmo, Lisi Aerospace ve PFW gibi firmalar çok sayıda katma değeri yüksek ürünler üretmekte ve sektörün devleri olan BOEING, AIRBUS LOCKHEED MARTIN ve TAI ile işbirlikleri gerçekleştirmektedirler. Bu firmalarda istihdam edilen değerli çalışanların büyük bir bölümü mesleki sertifika programlarına katılarak, eğitimlerini ve gelişmelerini sürdürmeye devam etmektedir.
ABD’li Site Selection Dergisi’nin yapımcısı Conway Inc’in 2015 yılında yaptığı Dünyanın En Rekabetçi Şehirleri Raporuna göre İzmir, havacılık ve uzay sektöründe Doğu Avrupa ve Orta Asya’daki en rekabetçi 5 şehir arasında yer almıştır. Bu raporda Bölgemizde faaliyet gösteren firmaların rolü büyüktür.

300 bin metrekarelik genişleme alanı alt yapısı yatırıma hazır
Serbest bölge genişleme alanları ile ilgili çalışmalarınızı göz önüne aldığımızda, ağırlıklı olarak  hangi sektörlerde yatırımlar var?
     300 bin metrekarelik genişleme alanını alt yapısını geliştirerek yatırıma hazırladık. Bu alana yeni yatırımcılar gelmeye başladı. Bu firmalar henüz tam olarak faaliyete geçmedikleri için 2019 yılı büyüme rakamlarına bir etkisi olmadı. Bu arada şu anda ESBAŞ Gıda İşletmeleri’nin, günlük 20 bin kişiye yemek çıkaracak son teknolojiye sahip olacak fabrikasının inşaatı sürüyor. Bunun yanında 3 fabrikanın daha yatırımı devam ediyor.

2020 yılında hedeflediğiniz büyümeye yüksek teknoloji özelinden bakarsak yatırımlarda artış beklentiniz nedir?
     Genişleme alanındaki yatırımlar henüz tamamlanmadığı için 2019 yılı büyüme rakamlarına bir etkisi olmadı. Yazılım ve bilişim sektöründeki yeni firmaların da yatırımları ile birlikte, Ege Serbest Bölgesinin toplam ticaret hacminde 2020 yılında yüzde 5 büyüme öngörüyoruz. Ege Serbest Bölgesi Türkiye’nin yüksek katma değerli üretim merkezidir. Bu şekilde büyümeye ve gelişmeye devam edecektir.

“BASBAŞ lojistik için çok avantajlı”
Batı Anadolu Serbest Bölgesi için yürütülen çalışmalarda son durum nedir?
     Bergama’da Aşağıkırıklar Mahallesi sınırlarında yaklaşık 2.5 milyon metrekare alana sahip arazi, serbest bölge yapılmak üzere ayrılmıştır. Bu alanda serbest bölgeyi kuracak ve işletecek tüzel kişilik olarak Batı Anadolu Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş.(BASBAŞ) Ticaret Bakanlığının izniyle 2019 yılında kuruldu. BASBAŞ tarafından hazırlanan fizibilite raporu Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü’ne sunuldu. Şu anda çalışmalar normal seyrinde devam ediyor. Ticaret Bakanlığı’nın, belirlenen alanı serbest bölge olarak ilan etmesi için Cumhurbaşkanı’nın onayına arz etmesi gerekiyor. Cumhurbaşkanımız da geçtiğimiz ay Bergama’da halka hitaben yaptığı konuşmada Batı Anadolu Serbest Bölgesi’nin kurulacağını Bergamalılara müjdeledi. Cumhurbaşkanlığı onayının ardından altyapı çalışmaları başlayacak. Çalışmaların en geç 2022 başında tamamlanarak bölgenin yatırımcılara tahsis edilmesi hedefleniyor. Yaptığımız çalışmalar gösteriyor ki yaklaşık 20 bin civarında çalışana iş kapısı olacak. İhracata dayalı olduğu için yaklaşık 2.5 milyar dolarlık yıllık bir ihracata sahip olacak. Bölgeye yatırımcıların ilgi göstereceğine inanıyorum. Bölge lojistik bakımından çok avantajlı. Buradaki firmalar hem deniz hem de kara yoluyla ürünlerini yurtdışına gönderecekler.


+ Benzer Haberler
» “Sıfır araç üretimi fiyat artışını engelleyecek”
» “Haller ihracat merkezi olmalı”
» Öğrenciye destek, çiftçiye örnek, Türkiye’ye kıvanç
» Çelik sektörü ithal edilen mamulleri üretir ise yükselişe geçer
» “KOBITrack ile KOBİ’lere yol haritası sağlıyoruz”
» Yılın ilk yarısında Aliağa’da elleçlenen konteyner arttı
» “Döviz büroları ‘darphane altını’ satsın”
» “Çin’de beyaz eşya üretiminin düşmesi tedarik sıkıntısı yarattı”
» Kemeraltı esnafı düğüncüleri bekliyor
» Patates ihracatı ilk dört ayda yüzde 236 arttı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 11.07.2020
  Ticaret 10.07.2020
  Ticaret 09.07.2020
  Ticaret 08.07.2020
  Ticaret 07.07.2020
  Ticaret 06.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni