• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Eşit şartlarda rekabet etmek istiyoruz”

04 Temmuz 2018 Çarşamba 15:00
12
14
16
18

“Eşit şartlarda rekabet etmek istiyoruz”

           FATİH ÖZKILINÇ     
     İzmir Ticaret Odası Kitap, Kırtasiye, Büro Makineleri ve Oyuncak Grubu Komite Başkanı ve Meclis Üyesi Adil Özyiğit sektör olarak oyuncak ithalatında ciddi sıkıntılar yaşadıklarını ve Uzakdoğu menşeli yurtdışı alışveriş sitelerinin Türkiye’de hiçbir denetime tabi olmadan daha ucuza oyuncak sattıklarını ve bu durumun haksız rekabete yol açtığını söyledi.

     Devletin yurtdışı alışveriş sitelerinden çok büyük vergi kaybının olduğuna da dikkat çeken Özyiğit, “Eşit şartlarda rekabet etmek istiyoruz. Benim de online satış yaptığım bir sitem var. KDV, kurumlar vergisini ödüyorum, denetimden geçiyorum. Ama onlar hiçbir denetimden geçmeden, vergi ödemeden satış yapabiliyorlar” dedi.
     İzmir Ticaret Odası Kitap, Kırtasiye, Büro Makineleri ve Oyuncak Grubu Komite Başkanı ve Meclis Üyesi Adil Özyiğit, oyuncak ithalatı ve doğu menşeli yurtdışı alışveriş sitelerinin Türkiye’de oyuncak satışıyla ilgili gazetemize önemli açıklamalarda bulundu.

“Gümrüklerden ürün çekemeyecek duruma geldik”
     Oyuncak sektörü olarak getirilen testlerden dolayı neredeyse gümrüklerden ürün çekemeyecek duruma geldiklerini belirten Özyiğit, “Ürünün ambalajından tutun ürünün içindeki elektronik kısmından, boyasından, plastiğinden ve herhangi materyaline kadar ciddi sıkıntı yaşıyoruz. Oyuncak ithal edebilmek için mühendis arkadaşları bile istihdam ediyoruz. İthal ettiğimiz oyuncakları tek tek teste sokuyoruz. Buda ciddi maliyetlere neden oluyor” dedi.

     Uzakdoğu menşeli alışveriş sitelerinin ise Türkiye’de hiçbir denetime tabi olmadan oyuncak satışı yaptıklarını ifade eden Özyiğit, “Biz bu zorlukları çekerken, gümrük vergisini, KDV’sini öderken üzülerek söylüyorum ki Uzakdoğu menşeli alışveriş siteleri sağlık kontrolü de dahil hiçbir kontrol yapılmadan Türkiye’de oyuncak satıyor ve inanılmaz bir vergi kaybına neden oluyor.

     Biz parasını bile ödesek dahi getiremediğimiz ürünü tüketici direk oradaki Çin fiyatı ile alabiliyor. Oradaki siteler bunları hiçbir sağlık denetimi olmadan ülkemize sokabiliyor. Son edindiğimiz bilgilere göre bu siteler Maliye Bakanlığına başvuruda bulunmuş, vergi mükellefi olmak istemiş. İş bununla da çözülmüyor. Kurumlar vergisini biz de ödüyoruz. Burada haksız rekabeti ortadan kaldıracak ciddi bir çalışma yapılması gerekiyor” diye konuştu.

Devlet ciddi vergi kaybediyor
     Gümrük ve Ticaret Bakanlığına İzmir Ticaret Odası vasıtasıyla iki defa konuyla alakalı müracaata bulunduklarını dile getiren Özyiğit, “İki seferde 70 üründen 30 ürüne, şimdi de 22 ürüne düşürdüler. Bu müracaatları yapmadan evvel telefon dahi geliyordu. Biz bu girişimlerde bulunduktan sonra akılları başlarına geldi. Şuan mesela telefon ithalatına izin vermiyorlar. Ama şuan kırtasiye, elektronik, oyuncak, gözlük, giyim eşyası, otomobil parçası alabilirsiniz. Biz ithalatçılar bu kadar testlerden, kontrollerden geçerken tüketici yurt dışından bir siteden istediği gibi ürün alabiliyor. Hiçbir mali ve sağlık denetimi olmadan. Burada devletin ciddi bir vergi kaybı var” ifadelerini kullandı.

“Ortada büyük bir sağlık problemi var”
     Türk Hava Yolları’nın yurtdışı siteleriyle 4 yıllığına 5 milyar euroluk bir anlaşma yaptığını da ifade eden Özyiğit, “Daha önce 30 günde gelen ürün artık Türk Hava Yolları ile 3 günde gelecek bu sitelerin önünü daha da açacak. Bu siteler yurtdışında kurulduğu için Türkiye’ye vergi de ödemiyor. Burada bu ürünleri satan bizler kurumlar vergisini ve gümrük vergisini ödüyoruz. Hem de bu ürünler ülkeye girmeden sağlık denetiminden geçiyor. Ama ortada büyük bir sağlık problemi de var. Bu ürünler herhangi bir sağlık denetiminden geçmiyor ki belki çocuk sağlığını tehdit ediyor” şeklinde konuştu.

“Yerli ithalatçı mağdur”
     Yurtdışı menşeli alışveriş siteleri üzerinden Türkiye’den 100 milyonlarca dolarlık alışveriş yapıldığını ve bu alışverişlerin bir kontrol altında yapılmadığını da dile getiren Özyiğit, açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi:
     “Herhangi bir Türkiye Cumhuriyeti yetkilisi çıkıp da şu kadar ürün satılıyor diyemez. Çünkü elinde öyle bir done yok. Çok büyük haksız bir rekabet var. Zaten oyuncak sektöründe bu belgelendirme, bu katı tutum devam ederse bir yıl içersinde Türkiye’de oyuncak ithalatçısı bulunamayacak. Durum bu kadar vahim. Bugün ben bir oyuncak ithalatçısı olarak bir ürünü Türkiye’ye getirdiğimde oradan 100 liraya aldığım ürün burada 200 liraya mal oluyor. Bunun KDV’sini, gümrük vergisini ödüyorsunuz fonlu da çektiğiniz için yüzde yüz maliyetle çekiyorsunuz. Ama adam oradaki maliyeti ile satıyor. Buraya KDV, kurumlar vergisi ödemiyor.

     Herhangi bir sağlık denetiminden geçmiyor, herhangi bir test parası ödemiyor. Bu çok büyük haksızlık ve bu bütün sektörleri ilgilendiriyor. Bu durum Türkiye’de nedenini bilmediğimiz bir şekilde görmemezlikten geliniyor. Türkiye’de bir firmaya her türlü zorluk çıkartılırken yurtdışı siteleri istediği gibi satış yapıyor. Türkiye’deki sitelerinde burnundan getiriyor. Buradaki alışveriş sitelerine sert kurallar uygulanıyor ama yurtdışı meşeli alışveriş sitelerine bu kurallar uygulanmıyor. Yerli ithalatçı bu denetimlerle mağdur edilirken yurtdışı siteleri ise Türkiye’de istedikleri gibi denetim olmadan daha ucuza rahatlıkla satış yapabiliyor.

     Ben kendi firmam adına söylüyorum yılsonunu bulur muyum bulamaz mıyım bilmiyorum. O kadar durum vahim. Çok büyük sıkıntı yaşanıyor burada devletin vergi kaybı çok büyük. Çok büyük bir haksız rekabet var. Bizimle aynı şartlarda satış yapmalılar. Denetimlerden, gümrükten geçmeleri lazım ya da bu şartlar bizden de kaldırmalı. Eşit şartlarda rekabet etmek istiyoruz. Benim online satış yaptığım bir sitem var. KDV ve kurumlar vergisini ödüyorum, denetimden geçiyorum. Ama onlar hiçbir denetimden geçmeden satış yapabiliyorlar. Dünya devi firmalar burada istedikleri gibi satış yapıyorlar bunu kabul etmek mümkün değil.”

 


+ Benzer Haberler
» Buğday üreticisi yüzünü arpaya döndü
» Beyaz eşya sektöründe umutlar marta kaldı
» Müze gelirinde yüzde 32,04’lük düşüş
» Savunmanın anahtarı ‘yerli’ yüksek teknolojide
» Tuval ve çamura ‘sevgili’ için dokunuyorlar
» Sevgililer Günü çikolatacıların yüzünü güldürmedi
» Sevgililer gününde hediyelik eşyalar rafta kaldı
» 14 Şubat’ta mücevhere talep yok
» İzmir’de 3 milyon dal üzerinde gül satılacak
» “İthal buğdayla un ihracat lideriyiz”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.02.2019
  Ticaret 15.02.2019
  Ticaret 14.02.2019
  Ticaret 13.02.2019
  Ticaret 12.02.2019
  Ticaret 11.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni