• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Etten sonra peynir de cep yakıyor

17 Mayıs 2018 Perşembe 13:00
12
14
16
18

   ► Son dönemde yoğun tartışma konularından biri olan yüksek et fiyatlarına, en önemli süt ürünlerinden peynir de eklendi.
     Son dönemde yoğun tartışma konularından biri olan yüksek et fiyatlarına, en önemli süt ürünlerinden biri olan peynir de eklendi. Vatandaşların uygun fiyat beklentisi nedeniyle tercih ettiği semt pazarlarında bile peynirin kilogram fiyatının ortalama 26 TL’den başlaması, vatandaşı da esnafı da sıkıntıya soktu. İzmir’deki bazı semt pazarlarında peynirin kilogram satış fiyatının neredeyse yaklaşık 40 TL’ye dayanması; akıllara “‘Et’e yeni bir rakip mi geliyor?” sorusunu getirdi. Özellikle pazar yerleri ve halka açık alanlarda satış yapan esnafın yakındığı konu; sektör çalışanlarınca süt fiyatlarının yüksek olmasının etiketlere yansıması olarak değerlendiriliyor. TÜİK verileri ise son 6 ayda peynirdeki yükselişi doğrular nitelikte değişiyor.

     Sektörde 10 yıldır faaliyet gösteren Kahramanlar Pazar Esnafı Ömer Kırlıoğlu, son dönemde süt fiyatlarında yaşanan ciddi dalgalanmaların peynire yansıdığına dikkat çekerek, “Süt fiyatlarındaki dalgalanmalar elbette bizim gibi pazarcı esnafını da etkiliyor.  Bu durumdan halkımız da şikayetçi çünkü onların da alım gücünü zorluyor. Bu nedenle vatandaşlarımızı ürkütmemek adına, süte gelen zamma bağlı olarak artan peynir fiyatlarını etiketlere tam anlamıyla yansıtmıyoruz” dedi.
     Bu durumun satış oranlarına bağlı olarak kâr marjlarını da düşürdüğünü vurgulayan Kırlıoğlu, “Bu sorunun temelinde süt fiyatları yatıyor. Aslında çiftçilerimize da hak vermemiz gerekiyor. Sonuçta onların da sütü elde edebilmesi için birçok kalemde harcama yapması şart. Mazot, yem ve işçilik gibi konulardaki girdi maliyetleri pazara ulaşıncaya kadar, fiyatları onlar için de artırmıyor. Üreticinin giderleri artarken sütün satış fiyatı ise aynı oranda yükselmiyor. Bu duruma hak vermemek elde değil” diye konuştu.

Zorlanıyoruz
     Kendilerinin de süt topladıkları anlatan Kırlıoğlu, pazarcı esnafının sıkıntı yaşadığına işaret ederek, “Son zamanlarda üretici olarak yaptığımız bir teneke peyniri, 250 TL’den mal ediyoruz. Eskiden perakende şeklinde bunu tezgahımızda 320 TL’den sattığımız zaman, elimize 70 TL kar kalıyordu. Şimdi gelen zamlarla birlikte teneke bazında elimize kalan kar 40 TL’ye kadar düştü. Bu neredeyse yarı yarıya bir düşüş anlamına geliyor. Dolayısıyla hem vatandaşı hem de bizleri etkiliyor” ifadesinde bulundu.

Böyle giderse kepenkleri indireceğiz
     Sütte yaşanan fiyat artışını vatandaşa yansıtmamak için yoğun çaba sarf ettiklerini belirten Mete Gıda Sanayi firmasından Veysi Mete, “Biz peyniri stokladığımız için vatandaşımızdan gelen talep doğrultusunda zamlı fiyatları, etiketlere hemen yansıtmadan satış yapmaya çalışıyoruz. Böyle giderse kepenkleri indirmek zorunda kalacağız. Halbuki; biz vatandaşlarımızın peynir yiyebilmesi ve onları ürkütmemek adına, elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Ancak onların alım gücü düştüğü için satın alınan miktarlar da sürekli azalıyor. Birkaç çeşit birden peynir alan vatandaşlar 250 gram peynir ya da 2 TL’lik yoğurt almaya çalışıyor. Asgari ücretle geçindikleri için onlara da hak veriyoruz” dedi.
     Vatandaşları ucuz peynir almamaları konusunda da uyaran Mete, şunları söyledi: “Vatandaşımız, kesinlikle ‘ucuz peynir alacağım’ diyerek hileli, kalitesiz ve sağlıksız ürünleri alarak sağlıklarını riske atmasınlar. Bunda dikkatli olmakta fayda var. Bildikleri, güvendikleri firmalardan süt ve süt ürünlerini alsınlar.”

Fiyatlar daha düşük
     Peynirin fiyatlandırılmasında başta süt olmak üzere; yapım aşamasında yer alan bütün unsurlara gelen zamların belirleyici olduğunu kaydeden Peynirci Murat İşletmesi’nin Sahibi Murat Koldagüç, “Buna rağmen etiket fiyatlarını yüksek tutmamaya gayret ediyoruz. Büyük marketlerden daha uygun rakamlara peynir satıyoruz. Bu bir gerçek. Buna rağmen vatandaşın alım gücü düştü. O yüzden ya peynir almıyorlar ya da gramajları düşürüp ucuz peynir almaya yöneliyorlar” diye konuştu.
     Kahvaltıların vazgeçilmezi peynirin sofraların lüksü haline geldiğini dile getiren Koldagüç, “Yumuşak Ezine peyniri 26 TL’den, tulum peyniri 26-38 TL’den, beyaz tulum 34 TL’den, koyun tulum peyniri ise 38 TL’den alıcısını bekliyor. Peynir fiyatlarındaki artış satışlarımızı da etkiledi. Çiftçiye daha fazla destek verilsin ki artık özümüze dönebilelim. Birçok gideri çıkardığınızda; elimize kalan kar oldukça düşük. Devletimizin buna çare bulmasını diliyoruz” ifadesinde bulundu.

Fiyat farkı masrafla orantılı
     Peynir üretiminin her yıl değiştiğini belirten Meşhur Peynircilik Firması Satış Temsilcisi Burak Tepeli, “Süt ve süt ürünlerine gelen zamları, fiyatlara tam olarak yansıtmıyoruz. Şu anda kilogram bazında Beyaz teneke ve Ezine peynirini 24 TL’den; koyun ve keçi peynirini 28-36 TL’den; Tulum peyniri ise 28-40 TL’den satışa sunuyoruz. Piyasada kimi zaman fiyat farkı yaşanıyor bunun sebebi ise üretim ve masrafların işletmelere göre değişmesi. Biz, peyniri uygun fiyattan vererek vatandaşımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz” dedi.

SÜT FİYATLARI

Dönemler ** Çiğ Süt Tavsiye Fiyatı
1 Ocak – 31 Ocak 2018 1,40 TL/LT
1 Şubat – 30 Haziran 2018 1,44 TL + 0,09 TL = 1,53 TL/LT

** Ulusal Süt Konseyi’nden alının veriler

ET FİYATLARI

ÜRÜN ADI** SATIŞ FİYATI (₺)
DANA KIYMA 28,75
DANA KUŞBAŞI 31
DANA BİFTEK-ROSTO 36
DANA PİRZOLA 50
DANA KONTRFİLE 50
DANA BONFİLE  65

** Et ve Süt Kurumu’nda alınan güncel fiyat bilgisine göre.

PEYNİR FİYATLARI

Peynir Türü ** 2017/Kasım 2017/Aralık 2018/Ocak 2018/Şubat 2018/Mart 2018/Nisan
Beyaz Peynir (Kg/TL) 23,64 23,81 22,62 23,07 23,93 24,32
Kaşar Peyniri (Kg/TL) 29,79 29,65 28,96 30,42 31,02 30,72
Tulum Peyniri (Kg/TL) 31 31,61 31,65 32,8 33,47 33,98

** TÜİK Verilerine göre son 6 ayın peynir fiyatları.

 


+ Benzer Haberler
» Et ve sütte enflasyon riski kapıda
» Vade uzayınca geri ödeme zorlaşıyor
» “GES yatırımları 5 milyar $’ı aştı”
» Serter’den başarının anahtarı ‘Vazgeçmemek’
» Damacana suda fiyat anarşisi
» Türk Hava Yolları’nda taşınma karmaşası
» Patates ithalatına gerek varmıydı?
» İzmir’de turizme bakış açısı değişmeli
» Dünyada kanser cerrahileri sonrası Lenfödem gelişme riski %50-80
» Mobilya sektörünün ihracata ihtiyacı var


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.03.2019
  Ticaret 22.03.2019
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni