• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Faizler düşürülmezse dolar 6.5 TL’ye kadar inebilir”

20 Şubat 2021 Cumartesi 13:00
12
14
16
18

“Faizler düşürülmezse dolar 6.5 TL’ye kadar inebilir”

           HABER MERKEZİ      
     BASİFED’in düzenlediği çevrimiçi toplantıya katılan TÜRKONFED Ekonomi Danışmanı Doç. Dr. Nazlı Karamollaoğlu, “Makro Ekonomik Gelişmeler, Dünya ve Türkiye Ekonomisi” üzerine bir sunum gerçekleştirdi. Doç. Karamollaoğlu, “Türkiye’nin döviz ihtiyacı devam ediyor. Yüksek faizde erken bir düşüş politikasına gidilmezse dolar kurunda 6.5’ları görürüz” dedi.
     Toplantının açılışında konuşan BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt, tüm dünyanın olduğu gibi Türkiye’nin de olağanüstü bir dönemden geçtiğini belirterek, bu süreci anlamak için uzmanların sesine kulak vermenin her zamankinden daha önemli olduğunu söyledi.

     Bu kapsamda TÜRKONFED Ekonomi Danışmanı Doç. Dr. Nazlı Karamollaoğlu’nu ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını söyleyen Küçükkurt, “Hizmet sektörünün büyük yara aldığı bu süreçte restoranların, kafelerin kapalı olması, turizm sektörünün neredeyse devre dışı kalmış olması ekonominin önemli paydaşları olan bu alanın ayrı bir değerlendirmeye tabi tutulmasını gerekli kılıyor. Küçük esnafın artık dayanacak gücünün kalmadığı bu süreçte hemen hemen her sektör benzer zorluklarla mücadele ediyor. Ekonomik verilerin ne anlama geldiğini kavramak, piyasaların hareketlerini doğru kavramak özellikle bu süreçte büyük bir önem teşkil ediyor” dedi.
     TL’nin son aylarda yüksek oranda değer kaybetmesinin ardından yüzde 20’lik bir toparlanma içine girerek özellikle doların 7 tl altını görmesinin de değerlendirilmesi gerektiğine işaret eden Küçükkurt, “Türk lirasının döviz karşısında salt yüksek faiz politikasının etkisiyle değerlendiğini söylemek mümkün değil zannediyorum. Ayrıca hükümetin yeni anayasa çıkışının, reform sinyallerinin ekonomiye etkisinin ne derece olacağı, piyasaların bu çıkışları satın alıp almadığını da değerlendirmek de gerekli” dedi.

“ABD’deki faiz artışı Türkiye aleyhine olur”
     Global aktiviteye bakarak dünya ekonomisini değerlendirmek gerektiğini söyleyen TÜRKONFED ekonomi Danışmanı Doç. Dr. Nazlı Karamollaoğlu, özellikle covid-19 virüsünün mutasyonunun ne yönde seyredeceği ve nasıl bir etki yaratacağını değerlendirmenin önemli olduğunu söyledi. Ancak şu aşamada Avrupa, Amerika ve Uzakdoğu ekonomilerinin seyrini değerlendiren Karamollaoğlu, “Talep yönlü bir etki ile ABD’de uzun vadeli faizlerin artışı şuan söz konusu. Bu süreç uzarsa yatırımcılar gelişmekte olan ülkeler yerine ABD’ye yönelir. Bu da bizim açımızdan olumlu değil” dedi.
     Covid-19 sebebiyle devletlerin kendi istekleri ile yaptıkları yardımların küresel çıktının yüzde 14’ünü oluşturduğunu söyleyen Karamollaoğlu, “14 trilyon dolarlık küresel yardımın yarısı hibe. Türkiye daha çok kredi şeklinde bir yardım politikası güttü. Türkiye hibe konusunda gelişmekte olan ülkeler arasında zayıf noktada” dedi.

“Dolar’da beklenti 6.5, enflasyon Mayıs’tan sonra düşecek”
     Türkiye’deki para politikasında yönetim değişikliği olduğunu söyleyen Karamollaoğlu, “Ülkemize fon girişi oluyor, fiyat istikrarlı politikaların devamı kura da yansıdı, bunun etkilerini görüyoruz. Doların 6.5’lara kadar inmesi bekleniyor. Ancak faizlerdeki beklenmedik bir düşüş bunun önüne geçebilir” diye konuştu.
     İmalat sanayisinde Türkiye’nin güçlü bir görünümü olduğunu vurgulayan Karamollaoğlu, “Diğer sektörlerin güven endekslerine baktığımızda Ocak ayında bir gerileme olsa da yine de reel sektör kuvvetli görünüyor. Ancak inşaat sektörü hala sıkıntılı” dedi.
     Tüketici güven endekslerini de değerlendiren Karamollaoğlu, “Pandeminin seyri, aşılanma, vaka sayıları bunda etkili olacak. Sanayi üretimi güçlü görünse de işgücüne katılım oranında düşmüş görünüyor. Enflasyon üzerindeki riskleri ise beklenti kanalı, talep, döviz kuru ve global enerji ve gıda fiyatları oluşturuyor. Mayıs’a kadar enflasyon artışı baz etkisiyle sürecek olsa da Mayıs’tan sonra enflasyonun kademeli olarak azalacağını bekliyoruz” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Aktif vak’a sayısı 100 bini geçti
» Vak’a/test sayısı oranı yüzde 7’lerin üzerinde dolaşıyor
» Egeli firmalar sürdürülebilir inovasyon için yarışıyor
» Valilikten yüz yüze eğitim açıklaması
» Avrupa’nın en büyük 7. rüzgar ülkesiyiz
» Doların Türkiye’nin dış borcuna bir günlük maliyeti: 56,5 milyar TL
» Karşıyaka Sabahattin Ali’yi unutmadı
» İzmir 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü personel servisi hizmeti alacak
» İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden amatör spor kulüplerine ve antrenörlerine destek
» “Yüksek getiri iştahına kapılmamak ve yüksek riski göz ardı etmemek şart”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 01.03.2021
  Ticaret 27.02.2021
  Ticaret 26.02.2021
  Ticaret 25.02.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni