• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Federasyona İzmirli Başkan

03 Haziran 2021 Perşembe 11:00
12
14
16
18

Federasyona İzmirli Başkan

             HABER MERKEZİ      
     Türkiye’nin en büyük ikinci federasyonu olan, Madeni Eşya Sanatkarları Federasyonu’nun Genel Başkanlığına İzmir Oto Tamircileri Odası Başkanı Necdet Heppekcan seçildi.
     Metal ile ilgili grupları bünyesinde barındıran federasyon, ülke  genelinde oto sanatkarları, bakırcılar, kuyumcular, hurdacılar, demirciler, dökümcüler ve sıhhı tesisatçılar sektörlerindeki 276 odayı ve 190 bin üyeyi çatısı altında topluyor. Madeni Eşya Sanatkarları Federasyonu, Şoförler Federasyonu’nun ardından Türkiye’nin en büyük ikinci federasyonu durumunda.

İzmir temsil edilecek
     Federasyonun yönetimi tarafından oybirliği ile genel başkan seçilen Heppekcan, 1996 yılından bu yana Federasyonun yönetiminde yer alıyor. Son üç dönem genel başkanvekili olarak görev yapan Necdet Heppekcan, federasyonun çatısı altında faaliyet gösteren meslek guruplarının sıkıntılarını iyi bildiğini kaydetti.
     İzmir’i layıkıyla temsil edeceklerini belirten Başkan Heppekcan, ‘ Sorumluluğu son derece ağır olan bu görevi tecrübeli yönetim kurulu üyelerimizin destekleriyle en iyi şekilde yerine getireceğimize inanıyorum. Başarımız, İzmir’in gururu olacaktır.  Federasyonun bünyesindeki esnaf sanatkarların ve odaların sorunlarına hızlı ve kalıcı çözümler bulmak ana hedefimiz olacak’ diye konuştu.
     Haziranın ikinci haftası illerde bulunan odaları ve esnafı ziyaret etmeye başlayacaklarını hatırlatan Heppekcan, ‘Sakarya, İzmit, Kocaeli, Düzce ziyaretleri ile Türkiye turuna başlayacağız. Arkasından Karadeniz turuna çıkacağız. Sahada birebir esnafın nabzını tutacağız. Sorunlarımız büyük ama el ele her türlü zorluğun üstesinden gelecek güce sahibiz’ dedi.

Mesleki eğitim
     Mesleki eğitime ayrı önem verdiklerini dile getiren Başkan Heppekcan şunları söyledi: ‘Çağı yakalamak, hangi sektörde olursa olsun üyelerimize yeni teknolojiler konusunda doğru rehberlikler verebilmek ve onları geliştirmek önceliğimiz. Her geçen gün mesleklerin, tüketicilerin beklentileri, talepleri çeşitleniyor. Eğer biz gelişen çağa ayak uyduramazsak, orta vadede işimizi, işyerimizi ve zincirin devamında geleceğimizi kaybederiz.
     O nedenle usta ve çalışanlarımızı mesleki kurslarla takviye etmeyi, her üyemizi Ustalık Belgesi veya Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi yapmayı planlıyoruz. Oda ve federasyon yöneticileri olarak bizler de yurt içi ve yurt dışı fuarlar ve yayınlar vasıtasıyla mesleklerimizdeki teknolojik yenilikleri yakından takip edeceğiz.

Sektörel sorunlar
     Sektörlerde üyelerimizi ve odalarımızı mağdur eden güncel sorunlarımız var. Sigorta şirketlerinin haksız rekabeti belimizi büküyor. Yabancı sermayeli, milyar dolarlık kuruluşlar kartel oluşturarak oto sanatkarını mağdur ediyorlar. Oto sanatkarlarının resmi fiyat tarifelerine uymuyorlar, daha fazla kar için tamir edilen araçlarda orijinal parçalar yerine ucuz yan ürünlerin kullanılmasını istiyorlar, üyelerimize ödemelerini geciktiriyorlar. Dosya kapandıktan sonra bir hafta içinde ödenmesi gereken ücretler haftalarca verilmiyor.
     Öte yandan, inşaatlarda ehil olmayan sıhhi tesisat ustalarının çalıştırılması da ayrı bir problem.  Oysa Ustalık Belgesi ve oda kaydı bulunan ustaların kullanılması, hem işverenin hem de tüketicinin de lehine olacaktır.
     Yeni yönetmelikle hurdacılara getirilen standartlar da eski ustalarımızı mağdur ediyor. Bin iki bin, üç bin metrekarelik alanları öngören yönetmelik, yüz-iki yüz metrekarede faaliyet gösteren eski üyelerimizi tasfiye eder nitelikte. Çevre Bakanlığı’nın standartlarını yerine getiren üyelerimizin bu kıstaslara bakılmadan çalışmasına müsaade edilmeli, eski ustaların kazanılmış hakları korunmalı’


+ Benzer Haberler
» Rakamlar stabil bir görünüm arzediyor
» Müsilaj balıkçılık sektörünü vurdu
» “Türkiye’yi enerji teknolojilerinde merkez yapacağız”
» 5G teknolojisinde yerli ve milli ürünler geliştirilecek
» Europap Tezol Kâğıt halka arz için ilk adımı attı
» PttAVM.com’dan tarım tedbirlerine karşı tam destek
» Efesli Bebelere bez ve mama desteği
» Yapı Denetimi Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldı
» Maden çalışanları için İSG eğitiminin ilki İzmir’de gerçekleşti
» Tekstil Mühendisliğini tercih eden iki kere kazanıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.06.2021
  Ticaret 23.06.2021
  Ticaret 22.06.2021
  Ticaret 21.06.2021
  Ticaret 19.06.2021
  Ticaret 18.06.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni