• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Finans kurumları fidye yazımları karşısında yüklü paralar kaybediyor

22 Ekim 2021 Cuma 09:00
12
14
16
18

Finans kurumları fidye yazımları karşısında yüklü paralar kaybediyor


           HABER MERKEZİ      
     Şirketler siber güvenliğe her zamankinden daha fazla para ayırsa da saldırı maliyetleri aynı ölçüde artıyor. Özellikle küresel finans kurumlarının bir fidye yazılımı saldırısından kurtulmak için 2 milyon dolardan fazla harcama yaptığını aktaran Komtera Teknoloji Kanal Satış Direktörü Gürsel Tursun, siber güvenliği sağlamanın 3 etkili yolunu sıralıyor.

Kurumlar artan siber saldırılar karşısında ne kadar çok para harcarlarsa ve ne kadar çok güvenlik sistemi uygularlarsa o kadar iyi korunacakları inancını taşıyor. Ancak bu durum, kurumların yanlış bir güvenlik hissine kapılarak saldırılar karşısında yüksek mali kayıplar yaşamasına neden oluyor. Öyle ki yapılan araştırmalar, küresel finans kurumlarının bir fidye yazılımı saldırısından kurtulmak için 2 milyon dolardan fazla harcama yaptığını gösteriyor. Konuyla ilgili “Finansal hizmetler sektöründeki katı kurallar, güçlü savunmaları teşvik etse de bu durum aynı zamanda hedeflenen kurumlar için çok maliyetli olacağı anlamına da geliyor.” ifadelerinde bulunan Komtera Teknoloji Kanal Satış Direktörü Gürsel Tursun, siber güvenliğe farklı açıdan bakarak kurumlarda güvenliği sağlamanın 3 etkili yolunu sıralıyor.

1. DİJİTAL VARLIKLARI ANALİZ EDİN VE ÖNCELİKLENDİRİN
     Kurumlar için en iyi savunmalardan birini, bir kurumun varlıklarının ve bir saldırının iş perspektifinden değerlendirilerek olası maliyetlerinin analizini yapmak oluşturuyor. Bir site yedeklerden geri yüklenirken bir kurumu birkaç saatliğine devre dışı bırakacak bir saldırı, önlemek için çok çaba sarf edilmesi gereken bir saldırıyken, kullanılmayan veya eski uygulamalar içeren sunucuları tehlikeye atan bir saldırı daha az endişe verici olabiliyor. “Bir kurumun sınırlı kaynakları varsa bu kaynakların nereye tahsis edilmesi gerektiği açıktır. Bu nedenle öncelikle hangi varlıkların korunması gerektiğine ilişkin kararlar, şirket için önemine ve değerine göre verilmelidir.” ifadelerinde bulunan Gürsel Tursun, bu kararları alırken sadece IT ekiplerinin değil, kurum liderlerinin de dahil olması gerektiğinin ayrıca altını çiziyor.

2. SİBER SALDIRILARDAN KAÇINMAK İÇİN HACKERLER GİBİ DÜŞÜNÜN
     Bir siber saldırganın psikolojisini anlamak kurumlar için önemli bir hal alıyor. Günümüzde çoğu hacker direnç seviyesi düşük ve en kaliteli varlıkları ararken, müşteri verileri veya fikri mülkiyet içeren bir sunucuda bariz bir yanlış yapılandırma bulduğunda saldırıya geçiyor. Bu nedenle kurumların saldırıları önleyebilmesi için kurumun güvenlik çabalarından, kaynaklarından ve bütçelerinden büyük payını, bu sunucuyu korumaya ve ona erişim için daha fazla engel oluşturmaya ayırması gerekiyor. Birkaç savunma katmanına sahip bir sunucuya saldırmak hackerlerin daha fazla çaba harcamasına neden olduğu için kurumlarının önceliği, saldırganların dikkatlerini başka yöne çekmek ve önemli varlıkları korumak olmalıdır.

3. SİBER SAVUNMA PLANINIZI VE SİSTEMLERİNİZİ DÜZENLİ OLARAK GÖZDEN GEÇİRİN
     “Savunmak için harcama yap.” tutumu, şirketlerin bu kadar çok para harcadığı güvenlik sisteminin sorunla ilgilendiğine inanmalarına neden oluyor. Ancak tehditler sürekli gelişiyor ve mevcut birçok güvenlik sistemi, siber saldırıları yenebileceklerini kontrol etmek için test edilmiyor. Çoğu kurumun uzun vadeli bir plan oluşturup uygulasa da sürekli olarak yapılması gereken güncellemeler için gereken çevikliği ve esnekliği oluşturmadığını belirten Gürsel Tursun’a göre, şirketlerin kendilerini korumak için siber güvenlik yatırımlarının verimliliğini en üst düzeye çıkararak kilit varlıklarını mümkün olduğunca iyi korunması gerekiyor.


Komtera Teknoloji Hakkında:
Komtera Teknoloji, 20 yılı aşkın tecrübesiyle, bilginin güvenliği ve gizliliği konusunda mevcut/potansiyel zafiyetleri ve risk/tehdit unsurlarını ortadan kaldırmak üzere alanında uzman bilgi güvenlik çözümleri üreticilerinin distribütörlüğünü yürütmektedir. Bu çözümler birbirleriyle entegre olabilen ve KOBİ’lerden büyük işletmelere kadar farklı ihtiyaçları karşılayabilecek çözümlerdir.
Bu bağlamda Komtera Teknoloji çatısı altında; Firewall, uç nokta güvenliği, web uygulama güvenlik duvarı, mobil cihaz kontrolü, e-posta güvenliği, web güvenliği, saldırı önleme, kimlik yönetimi ve iki faktörlü doğrulama, veri tabanı güvenliği, veri şifreleme, zafiyet yönetimi, kullanıcı denetimi ve kontrolü, veri sızıntısı önleme, ağ erişim kontrolü, güvenlik olay yönetimi gibi farklı çözümler bulunmaktadır.


 


+ Benzer Haberler
» Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati
» Petrol piyasası lisans yönetmeliğinde değişiklik
» Kırsal kalkınma desteklerinde düzenleme
» Sanayinin yeni buluşma noktasına ilgi artıyor
» “Kadınlar oldukça tartışma zenginleşiyor”
» Telseren: Önce suya yatırım yapmalıyız
» PTT AŞ hizmetlerinde dijital dönem
» İzmir sevdalıları Konak’ta anıldı
» Karşıyakalı minikler ‘Şubadap Çocuk’ ile buluştu
» İzmir’de kadınlar “temsilde eşitlik” için yürüyecek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 02.12.2021
  Ticaret 01.12.2021
  Ticaret 30.11.2021
  Ticaret 29.11.2021
  Ticaret 27.11.2021
  Ticaret 26.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni