• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Finansta birleşme ve satın almalara sigorta dopingi

02 Ağustos 2018 Perşembe 10:00
12
14
16
18

Finansta birleşme ve satın almalara sigorta dopingi

           HABER MERKEZİ     
     2017’de 10 milyar dolarlık birleşme ve satın almanın yaşandığı Türkiye’de finansal hizmetler sektörünün payı 1 milyar doları geçmedi. Ancak Denizbank’ın 3,2 milyar dolara satılması ve sigorta sektöründe gerçekleşen satın almalar 2018’e daha umutla bakılmasını sağladı. KPMG’nin bankacılık sektöründeki birleşme ve satın alma işlemleriyle ilgili analizini yorumlayan KPMG Türkiye Finansal Hizmetler Sektör Lideri Sinem Cantürk, “2018’de Türkiye’de birleşme ve satın alma piyasalarında sigorta sektöründeki canlılık dikkat çekiyor” dedi.

     KPMG’nin bankacılık sektöründeki birleşme ve satın alma işlemlerini inceleyen analizde sigortacılık sektörünün Türkiye piyasasındaki canlılığına dikkat çekildi. Analizi değerlendiren KPMG Türkiye Finansal Hizmetler Sektör Lideri Sinem Cantürk, 2017 yılının sonuna doğru hayat dışı sigorta şirketi Liberty Sigorta’nın satışa çıkarılması özellikle Türkiye’de varlığını sürdüren ve büyümek isteyen sigorta şirketlerinin ilgisini çektiğini söyledi. Cantürk, “Bu şirketler arasından, işlemi tamamlayan ve Liberty Sigorta’yı satın alan Talanx (HDI Sigorta) oldu. Liberty Seguros ve Talanx International arasında 22 Ocak 2018 tarihinde imzalanan hisse alım satım sözleşmesine istinaden Liberty Sigorta’nın sermayesinin yüzde 99,44’üne tekabül eden hisselerinin Talanx’a devredilmesi üzerinde anlaşma sağlandı. Bu işlemin tamamlanmasının ardından Talanx’ın hali hazırda sahip olduğu HDI Sigorta ile satın aldığı Liberty Sigorta’nın birleşmesi olası görünüyor. Uzun zamandır hayat dışı sigorta sektöründe karlılıkla ilgili istediğini bulamayan şirketler göz önüne alındığında, sektörde ileride de bunun gibi bazı konsolidasyonların görülmesi mümkün. Piyasada da şu an satış görüşmeleri devam eden sigorta şirketleri bulunuyor” dedi.

Sigortada alımlar hız kesmedi
     Sigorta sektörünün bir diğer önemli işleminin, Nisan 2018’de sigorta brokerlerinden ACP Sigorta’nın Howden Broking Group’a satılması olduğunu belirten Cantürk, “İngiltere merkezli Hyperion Sigorta Grubu’nun sigorta ve reasürans brokerliği şirketi Howden, ACP Sigorta’nın çoğunluk hissesini özel sermaye fonu Mediterra Capital’den ve şirketin yönetici hissedarlarından satın aldı. Bu satın alma anlaşması, Türkiye’de sigorta brokerliği sektöründe bugüne kadarki en büyük şirket alımlarından biri oldu. Sigorta brokerliği sektöründe bazı şirketlerin devam eden satış görüşmeleri var. Bu sektörde de birleşme ve satın almalar bekleniyor” şeklinde konuştu. 

PTT, BES satmaya hazırlanıyor
     Sigorta sektöründe, gözlemlenen bir diğer gelişmenin PTT ve Generali arasında oluşturulması planlanan iş birliğinin olduğunu belirten Cantürk, “PTT ve Generali’nin birlikte hem hayat dışı hem de BES alanlarında faaliyet göstermek üzere sigorta şirketleri kuracakları ve 4 bin 500 şubeli PTT’nin dağıtım ağının bu şirketler için önemli bir dağıtım kanalı olarak kullanılacağı haberleri sektörde ilgiyle takip ediliyor” dedi.

Denizbank etkili oldu
     Bankacılık sektörünün en büyük işleminin Denizbank’ın satışı olduğuna dikkat çeken Cantürk şu bilgileri verdi; “Senenin başından bu yana tamamlanması beklenen önemli bir işlem vardı; Denizbank’ın satışı. Denizbank’ın sahibi Sberbank ile Emirates NBD arasında bankanın satışını da içerecek şekilde stratejik görüşmelerin devam ettiği açıklanmıştı. Rus Sberbank ile Dubai merkezli Emirates NBD bankası arasındaki görüşmeler Ocak ayından itibaren sürüyordu. 22 Mayıs 2018’de Sberbank tarafından yapılan basın açıklaması ile Sberbank ve Emirates NBD arasında Denizbank’ın satışı anlaşmasının imzalandığı duyuruldu. İmzalanan anlaşmaya göre, işlem değeri Denizbank’ın yüzde 99,85 hissesi için 3,2 milyar dolar oldu. Kapanan ve kapanması beklenen işlemlerle birlikte 2018 yılı finansal hizmetler sektörü için birleşme ve satın almalar açısından hareketli geçiyor. Denizbank’ın satışıyla birlikte finansal hizmetler sektörü, birleşme ve satın almalarda, bu yıl işlem değeri bakımından önemli bir hacim yaratmaya aday görünüyor.”

KPMG Hakkında
   Denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri sunan ve sektöründeki en büyük dört uluslararası şirketten biri olan KPMG, üye firmalar ağı sistemiyle 154 ülkede, 200 bin çalışanıyla finansal hizmetler, tüketici ürünleri ve endüstriyel sektörlerden, gıda, perakende, enerji, telekomünikasyon, kimya gibi pek çok sektöre danışmanlık hizmeti veriyor. KPMG Türkiye ise İstanbul merkez ofisinin yanı sıra Ankara ve İzmir ofisleriyle, 1982 yılından beri 1200’den fazla çalışanıyla her sektörden 4 binin üzerinde firmaya sektörler özelinde hizmet verirken, rekabette ihtiyaç duydukları endüstriyel trendler hakkında değer yaratan çözümler sunuyor. Detaylı bilgi için www.kpmg.com.tr adresine başvurabilirsiniz.

 


+ Benzer Haberler
» TÜSİAD’ın yeni başkanı Simone Kaslowski oldu
» Hazırgiyim ve tekstil sektörleri 15,6 milyar dolar dış ticaret fazlası veriyor
» Türk Eximbank’a 380,5 milyon dolarlık fon
» Ambalaj Sanayicileri Derneği’nden açıkta satılan gıdalarla ilgili önemli uyarı
» Tunç Soyer: Bir arada yaşam kültürü olmadan adalet ve kalkınma mümkün değildir
» “İnsanlar tanzim noktalarında rencide edilmeyecek”
» EGİAD ve LİYAKAT Derneği’nden işbirliği
» Arkas rotayı buluta çevirdi
» Büyük ödül İzmirli mimar Kaftancı’ya
» “Gulfood İnovasyon Ödülü” Pınar Choco Labneh’e


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.02.2019
  Ticaret 20.02.2019
  Ticaret 19.02.2019
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
  Ticaret 15.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni