• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Fındığı dalda bırakmayacak proje

21 Mayıs 2020 Perşembe 12:00
12
14
16
18

Fındığı dalda bırakmayacak proje

   ► ‘Fındığa Büyükşehir Eli Dokunuyor’ projesinde başvurular 1 Haziran’da başlayacak.

           HABER MERKEZİ     
     Ordu Büyükşehir Belediyesi, ‘Fındığa Büyükşehir Eli Dokunuyor’ projesini bu yıl da sürdürüp, salgın nedeniyle fındık hasadı için işçi bulamama endişesi yaşayan üreticilerin mahsulünü toplamayı hedefliyor. Buna göre ‘Fındığa Büyükşehir Eli Dokunuyor’ projesinden yararlanmak isteyen bahçe sahipleri ve işçiler belediye tarafından oluşturulan platform merkezine ulaşarak kayıt ve talep oluşturacak. 1 Haziran tarihinde başlayacak ve fındık sezonu boyunca sürecek olan başvurular hafta içi 08.00- 17.00 saatleri arasında yapılabilecek.

     Karadeniz Fındık ve Mamülleri ihracatçı Birliği Başkanı (KFMİB) Edip Sevinç ise Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin fındık için yapmış olduğu mücadeleyi takdir ederek, “Ülkemizin dünya üretim ve ihracatında lider konumda bulunduğu fındık, bir emtia olmasının ötesinde Karadeniz Bölgesi’ndeki nüfusun çok büyük bir kısmını ilgilendiren sosyo-ekonomik bir öneme haiz olmakla birlikte ihracatının sıfıra yakın ithal girdi içermesi nedeniyle cari açığımızın finanse edilmesine doğrudan katkı sağlayan stratejik bir milli ihraç ürünüdür.

     Bu bağlamda, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Hilmi Güler tarafından yürütülmekte olan “Fındığa Büyükşehir Eli Dokunuyor” projesine 2020 yılında da devam edileceği hususunu büyük bir memnuniyetle öğrenmiş bulunmaktayız. Söz konusu projenin, ülkemizin en fazla fındık üretilen ili konumundaki Ordu’da bu sene gerçekleştirilecek hasadın Covid-19 salgınından asgari düzeyde etkilenmesine, üretici gelirlerinde azalma meydana gelmemesine ve istihdamda yaşanabilecek azalmanın önüne geçeceğine can-ı gönülden inanıyor, fındık üretiminde verim ve kalitenin artırılmasına yönelik çabalarından dolayı Sayın Güler’e en içten teşekkürlerimizi sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Fındık üreticileri seyahat yasağından muaf tutulmalı
     Pandemiden kaynaklanan seyahat kısıtlamaları nedeniyle bahçelerine ulaşamayan çok sayıda fındık üreticisi bulunmasının da üretimi olumsuz etkilemesinden ayrıca  endişe duyulduğunu da sözlerine ekleyen Sevinç şöyle konuştu: “Ağustos ayında verimli bir hasat elde edilebilmesi, içinde bulunduğumuz mayıs ayı ve takip eden haftalarda fındık bahçelerinde tatbik edilmesi gereken gübreleme, ilaçlama ve diğer bakım çalışmalarının zamanında yapılması ile de doğrudan ilişkili olup, Karadeniz Bölgesi dışındaki büyük şehirlerde yaşayan ve pandemiden kaynaklanan seyahat kısıtlamaları nedeniyle bahçelerine ulaşamayan çok sayıda fındık üreticisi bulunmasının da üretimi olumsuz etkilemesinden ayrıca endişe duyulmaktadır.

     Bu bağlamda gerçekleştirilen projede bahçe bakımına yönelik düzenlemelere de yer verilmesi hususu ile Çiftçi Kayıt Sistemi’nde bulunduklarını belgelendirmek kaydıyla, fındık üreticilerinin de çay üreticileri örneğinde olduğu gibi seyahat kısıtlamalarından muaf tutulmalarına yönelik düzenlemeler yapılmasını teminen Zat-ı Alilerince ilgililer nezdinde müzahir olunması, başta fındık üreticilerimiz olmak üzere tüm sektör tarafından şükran, takdir ve minnetle karşılanacaktır.”


+ Benzer Haberler
» İzmir Kent Konseyi’nin mülteci raporu açıklandı
» Mayıs ihracatında % 41 düşüş
» Firmaların döviz pozisyonu açığı 171 milyar 271 milyon dolar
» Hindistan ve Singapur Türk gıda ürünlerini bekliyor
» EPDK’dan akaryakıt sektörüne son uyarı
» İZSU sayaç okumalarına tekrar başladı
» Fethi Sekin’in adı bir kez daha ölümsüzleşti
» Sasalı Doğal Yaşam Parkı yeniden açılıyor
» Zabıtaya taze kan
» Ytong Çatı Plağı ile çatılardaki yaz sıcakları bitiyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 03.06.2020
  Ticaret 02.06.2020
  Ticaret 01.06.2020
  Ticaret 29.05.2020
  Ticaret 28.05.2020
  Ticaret 27.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni