• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Fintek çalışma grubu kuruldu

09 Temmuz 2018 Pazartesi 14:00
12
14
16
18

Fintek çalışma grubu kuruldu

   ► Türkiye’nin fintek merkezi olması ve Türkiye’deki fintek ekosisteminin gelişmesi yönünde güçlü ve somut bir adım atıldı.

           HABER MERKEZİ     
     Türkiye’deki fintek ekosisteminin gelişmesi ve Türkiye’nin fintek merkezi haline getirilmesi hedefleri açısından önemli faydaları olabileceği öngörülen FinTek Çalışma Grubu kuruldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Hazine Müsteşarlığı, Sermaye Piyasası Kurulu ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu yetkililerinden oluşan çalışma grubunun gündeme bağlı olarak diğer kamu otoritelerinin de katılımıyla sektöre milli vizyon, hedef, strateji ve yol haritası belirlemesi bekleniyor.

     Türkiye’nin fintek merkezi olması ve Türkiye’deki fintek ekosisteminin gelişmesi yönünde güçlü ve somut bir adım atıldı ve Sistemik Risk Değerlendirme Grubu altında Finansal Teknolojiler Daimi Alt Çalışma Grubu (FinTek Çalışma Grubu) kuruldu. FinTek Çalışma Grubu; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkanlığında, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Hazine Müsteşarlığı, Sermaye Piyasası Kurulu ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu yetkililerinden oluşuyor.

     Finansal teknoloji sektörünün gelişmesi için gerekli olan ekosistem bileşenlerinin ve ihtiyaçların tespit edilmesinin yanı sıra uygun ortam, destek ve gerekli düzenlemelerin daha hızlı ve kapsayıcı şekilde hayata geçirilmesine önemli katkı verebileceği düşünülen FinTek Çalışma Grubu’nun sektöre yepyeni bir soluk getirmesi bekleniyor. Ayrıca, söz konusu çalışma grubunun Türkiye’nin finans alanındaki birikim ve potansiyelini harekete geçirerek, dünyada finansal teknoloji alanında söz sahibi ülkeler arasına girebilmesi için oluşturulması gereken milli vizyon, hedef, strateji ve yol haritasının belirlenmesi çalışmalarına da katkı sağlayacağı düşünülüyor.

“Artık geleceğe çok daha güvenle bakıyoruz”
     Bu gelişmeyi değerlendiren ÖDED Başkanı Burhan Eliaçık, “FinTek Çalışma Grubu, Türkiye’deki fintek ekosisteminin geleceği açısından son derece kıymetli bir adım. ÖDED olarak bu ihtiyacı ve sektörün beklentisini kendisiyle paylaştığımız, çalışma grubunun kurulmasında desteklerini esirgemeyen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Sayın Murat Çetinkaya’ya teşekkür ediyoruz. Ayrıca, FinTek Çalışma Grubu’na katılım sağlayan diğer kurumların yöneticilerine teşekkürü de bir borç biliyoruz.

     Temsil ettiğimiz sektör adına FinTek Çalışma Grubu ile yürüteceğimiz çalışmaların, bizler için hayati önem taşıyan kamu koordinasyonu, kurumsal farkındalık ve güncel düzenlemeler gibi ihtiyaçların karşılanması alanlarında sonsuz katkılar sağlayacağından eminiz. Kamunun bu noktada desteğini en net biçimde görüyoruz, artık geleceğe çok daha güvenle bakıyoruz. Ülkemiz fintek ekosistemine bu anlamda bir katkı sağlamaktan dolayı da ayrıca mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Türk organik ürünleri dünyaya açıldı
» TARKEM modelinin Türkiye’ye anlatılması gerekir
» Ev ve mutfak eşyalarında yeni hedef İngiltere
» 2018 yılı ihracat şampiyonları belli oldu
» Geleceği Yazan Kadınlar için son başvuru tarihi 22 Şubat oldu
» Koç Holding’in 2018 yılı konsolide cirosu 143,2 milyar TL olarak gerçekleşti
» ‘Dyo Sanat Ödülleri’den 52 yılda 23.424 eser
» İzmir iş dünyasından Albayrak’a ekonomi raporu
» Palandöken, “Emekliliği gelmiş esnafa kolaylık sağlanmalı”
» Türk seramiği 130 ülkeden 91 bin ziyaretçiyle buluştu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.02.2019
  Ticaret 15.02.2019
  Ticaret 14.02.2019
  Ticaret 13.02.2019
  Ticaret 12.02.2019
  Ticaret 11.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni