• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Finteklere lig atlatacak ‘Fonların Fonu’ dönemi başladı”

12 Haziran 2018 Salı 12:00
12
14
16
18

“Finteklere lig atlatacak ‘Fonların Fonu’ dönemi başladı”

           HABER MERKEZİ     
     Sermaye şirketlerine veya projelere finansman sağlayan girişim sermayesi fonlarına Hazine Müsteşarlığının bütçesinden kaynak aktarılmasına ilişkin usul ve esasları belirleyen Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, Hazine Müsteşarlığı tarafından 31 Aralık 2023 tarihine kadar girişim sermayesi fonlarına taahhüt edilecek toplam kaynak tutarı 2 milyar liraya kadar çıkabilecek. Bu gelişmeyi değerlendiren Ödeme ve Elektronik Para Derneği Başkanı Burhan Eliaçık, “İstanbul Fintek Merkezi Eylem Planı raporumuzda önerdiğimiz ‘Fonların Fonu’ sisteminin hayata geçirilmesi çok sevindirici. Dünyadaki başarılı örneklerle örtüşen bu adım, Türkiye’de finteklere lig atlatacak” dedi.

     Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek bir süre önce girişimcilere verdikleri desteklere yenilerini ekledikleri ifade ederek, girişim sermayesi fonlarını destekleyen “Fonların Fonu” sistemini hayata geçirdiklerini açıklamıştı. Geçtiğimiz günlerde ise sermaye şirketlerine veya projelere finansman sağlayan girişim sermayesi fonlarına Hazine Müsteşarlığının bütçesinden kaynak aktarılmasına ilişkin usul ve esasları belirleyen Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kararla birlikte, Hazine Müsteşarlığı tarafından 31 Aralık 2023 tarihine kadar girişim sermayesi fonlarına taahhüt edilecek toplam kaynak tutarı 2 milyar liraya kadar ulaşabilecek.

     Türkiye’deki girişimcilik ve fintek ekosistemi için son derece önemli olan bu gelişmeyi değerlendiren Ödeme ve Elektronik Para Derneği (ÖDED) Başkanı Burhan Eliaçık, “Bu karar, fintekler için milat niteliği taşıyor. Global pazardaki rekabette güçlü bir biçimde kendimizi göstermemize zemin hazırlayacak ve 1 milyar USD değerlemeye ulaşan şirketlere ulaşmamızı sağlayacak en önemli adımlardan biri. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki, finteklere lig atlatacak ‘Fonların Fonu’ dönemi başladı” diye konuştu. 

“Bu önemli karara katkı sağlamaktan dolayı gururluyuz”
     ÖDED olarak Ekim 2017’de hazırladıkları İstanbul Fintek Merkezi Eylem Planı raporunda “Fonların Fonu” modelini Başbakan Yardımcılığına önerdiklerini ifade eden Burhan Eliaçık, sözlerine şöyle devam etti: “Sunduğumuz raporda, girişimlerin desteklenmesi için doğru modelin, kamunun girişimciyi değil, girişim sermayesi fonlarını desteklemesi olduğunu vurguladık. Dünyadaki başarılı örneklerin de bize bunu gösterdiğini ifade ettik. Ülkemizde mevcut kamu destekli yatırım prosedürlerinin uzun ve zorlu olması, bu nedenle girişimcilerin vakit kaybetmesi nedeniyle mevcut teşvik modellerinin istenen sonucu vermediğini; en sağlıklı çözümün ‘Fonların Fonu’ modeli olduğunu vurguladık.

     Kamunun bu fonlara kaynak aktarmasını önerdik. Önerimizin karşılık bulduğunu sevinerek görüyoruz. Bu adımla birlikte dünya çapında etkin fintekler çıkarmamız için en gerekli ihtiyaçlardan birinin karşılandığını söyleyebiliriz. Bu önemli karara katkı sağlamaktan dolayı gururluyuz. 2 milyar liralık yatırım desteğinden ciddi miktarda pay alacağımızı düşünüyoruz. Ayrıca iyileşen yatırım ortamını gören global şirketlerin de Türkiye’deki fintek ekosistemine doğrudan yatırım yaptığını görmeyi bekliyoruz. Bu süreçte sektör temsilcilerini dinleyerek önerilerini alan Hazine Müsteşarlığına da ayrıca teşekkür ederiz.”

 


+ Benzer Haberler
» İşsizlik Eylül’de yüzde 11,4
» TİM Başkanı Gülle: İhracatımızın gerçek uzmanı TİM’dir
» Sanayi üretimi Ekim’de % 5,7 azaldı
» Palandöken, “Kadın esnaf ve sanatkar sayısı 1 yılda 19 bin arttı”
» “2016’dan bu yana 28 bin Suriyeliye çalışma izni verildi”
» Toplam ciro endeksi Ekim’de %26 arttı
» Beyaz eşya satışları Kasım’da yüzde 21 düştü
» “Genç girişimcilere destek vermeliyiz”
» Turkcell’den girişimcilere teknoloji desteği
» İzmir’de yeni yıl mutluluğu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.12.2018
  Ticaret 17.12.2018
  Ticaret 15.12.2018
  Ticaret 14.12.2018
  Ticaret 13.12.2018
  Ticaret 12.12.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni