• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Firmalara TÜRAP’dan Arap pazarı daveti

13 Nisan 2017 Perşembe 16:00
12
14
16
18

Firmalara TÜRAP'dan Arap pazarı daveti

   ► TÜRAP Genel Başkanı Sabuhi Attar, 10 yıldır Arap ülkelerinde Türkiye’nin tanıtımını yaptıklarını ve bu kapsamda TURAP’ın bu ülkelerde marka haline geldiğini söyledi

           NURETTİN BAKİ     
     Türk Arap Ülkeleri İşbirliği Derneği(TÜRAP) destekleriyle TURABEXPO tarafından 2-5 Mayıs 2017 tarihlerinde Kuşadası/ Efes Kongre Merkezi’nde gerçekleştirecek olan “4.Türk-Arap Gıda ve Gıda Teknolojileri Fuarı-2. Türk Arap Tarım ve Tarım Teknolojileri Fuarı İşbirliği Organizasyonu ve I. Türk-Arap Otel, Kafe, Pastane Ekipmanları, Ağırlama, Konaklama Teknolojileri ve Ev Dışı Tüketim Fuarı İşbirliği Organizasyonun tanıtım toplantısı İzmir Tarihi Havagazı Fabrikası'nda gerçekleşti. Toplantıya; Aydın Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı,  Dünya Fahri Konsoloslar Birliği Türkiye Başkanı Ömer Kaplan, MÜSİAD İzmir Şube Başkanı Ümit Ülkü, Türk Arap Ülkeleri İşbirliği Derneği Genel Başkanı Sabuhi Attar katıldı.

     “Arap ülkelerinde TÜRAP marka oldu”
     Yaklaşık 10 yıldır Arap ülkelerinde Türkiye’nin tanıtımını yaptıklarını ve bu kapsamda TURAP’ın bu ülkelerde bir marka haline geldiğini dile getiren Türk Arap Ülkeleri İşbirliği Derneği (TÜRAP) Genel Başkanı Sabuhi Attar, “TÜRAP bugüne kadar çok sayıda çalışmalar yaptı. Yaklaşık 10 yıldır Arap ülkelerinde çalışıyoruz ve buralarda TÜRAP’ın markasını yaptık. Çok büyük mesafeler kat ettik ama bu yeterli değil. Çalışmalarımızı profesyonel olarak yapmaya çalışıyoruz. Türk firmalarını Arap pazarına davet ediyoruz. Kendilerini tanıtmalarını istiyoruz, burada TÜRAP çok aktif. Herkes TÜRAP’tan faydalanabilir. Bu çalışmalarımızın daha verimli olması için verimli çalışmalar yaptık. Bu kapsamda bazı çalışmalarımız bitti bazı çalışmalarımız ise hala devam ediyor” dedi.  

     “100 tane müşavirle gümrük sorununuz kalmayacak”
     36 tane avukatla firmalara her türlü hukuki desteği verdiklerini ve bunun yanında 100 tane müşavirle çalışmayı da hedeflediklerini söyleyen Attar, bu müşavirlerin gümrükle ilgili her türlü işlemleri ve bilgilendirmeleri yapacaklarını ifade etti. Attar, “Arap ve Türk yatırımcısı için TÜRAP için çok önemli bir kurum. Firmalar hiç para harcamadan çok rahat yatırımlar yapabilirler. Farklın alanlarda farklı çalışmaları olan gruplarla çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca 200 tane ticaret odasıyla işbirliğimizi var. Sağlık turizmle ile ilgili de çalışmalarımız var” diye konuştu.

     “Turizmle ilgili projemiz var”
     Turizmle ilgili bir toplantı organize ettiklerini söyleyen Attar, turizmle ile ilgili 5 bin Arap firması ile temas halinde olduklarını vurguladı. Attar, “Kuşadası’nda turizm sektörü ile ilgili küçük bir toplantımız olacak. Bu toplantımızda bir dernek ve Etik ile bir çalışmamız olacak. Arap ülkelerinden çok sayıda uzman gelip toplantımıza katılacaklar. Şuanda kayıtlı olan 5 bin Arap firması ile temas halindeyiz sene sonunda bu sayı 10 bin Arap firmaya çıkacak bunun için bu projeyi başlatıyoruz. Türk firmaları mutlaka bizim fuarlarımıza katılsın.  Bu fuarlarda iş imkanı yakalayacaklar. Gıda bu fuarda çok önemli bir sektör olacak. Çünkü Arap ülkeleri yüzde 80 gıda ithalatı yapıyor. Türk gıda firmaları bu kapsamda aktif olabilir.

     Bizim Arap bölgesinde helal gıda geçiyor, burada da firmalara büyük destek vermeye hazırız. Büyük başarılar elde edebiliriz. 100 Türk firması şuan katılıyor, yaklaşık 3 bin Arap firma form doldurdu bu fuara gelmek istedi. Bu sayı önümüzdeki hafta netleşecek” değerlendirmesinde bulundu.  
     Attar’dan sonra söz alan BATUDER Genel Başkanı Akın Kazançoğlu, TURAP’ı kutlayarak konuşmasına başladı. Kazançoğlu, “Sabuhi beyi kutlamak istiyorum TURAP olarak bu bölgede 9 tane fuar gerçekleştirdiler. 500 tane Arap iş adamı ve 1500 tane firmanın katılacağı yeni bir fuar yapıyorlar. Arap ve Türk firmaları için 3 ana sektör var ve bu sektörler iş yapan önemli sektörler. Bunlar; Gıda, İnşaat ve turizm sektörleri, karşılıklı ticaretin gelişmesi için büyük bir fırsat” şeklinde konuştu.

     “Bu fuarları değerlendirelim”
     MÜSİAD İzmir Şubesi Başkanı Ümit Ülkü ise Arap ülkeleriyle son yıllarda artan bir ticaret hacminin olduğunu söyleyerek, “Bu tür fuarlara ülkemize istihdam sağladığı için çok önem veriyoruz. Bu fuarları çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor. İç piyasadaki işlerimizden dışarıya bakma fırsatımız olmuyor. Ama TÜRAP gibi dernekler bu açıdan bizlere büyük kolaylıklar sağlıyor. İhracatımıza güç kattığı için TÜRAP’a teşekkür ederiz. Bizim için önemli olan ülkemize istihdamı artırmak. Arap ülkeleriyle son 10 yılda ileriye doğru ticaretimiz artıyor. Son 10 yılda 47 milyar dolara yükselen bir ihracatımız var bunu daha da artırmamız gerekiyor” diye konuştu.  

     “Kuşadası modern bir kongre merkezine sahip”
     Türkiye ve Arap ülkeleri arasında 9 milyar dolar olan ihracatın 76 milyar dolar olarak ulaştığını söyleyen Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, “Arap ülkeleri en çok gıda ürünlerinin ithalatını yapıyorlar. Sıkıntılı süreçlerden dolayı Kuşadası için bu yıl turizm de sıkıntılı olacak. Normal dönemlerde ilçemize 4 milyon turist gelmektedir. Bu toplantıların bizim için farklı bir önemi var. Avrupa’da ilk üçe giren fuar ve kongre salonlarına sahip olan bir kongre merkezimiz var. Bu merkezimizi canlandırmak istedik. Bunun için TURAP ile böyle bir etkinliği Kuşadası’nda yapılması kararını aldık. Umarım önümüzdeki yıllarda da yine bu etkinliği Kuşadası’nda hep beraber yine yaparız” ifadelerini kullandı.

 


+ Benzer Haberler
» “Beş yılda Türkiye bölgesinin yıldızı olacak”
» Satınalma gücümüz AB’nin % 35 altında
» Çağdaş dansın en iyileri Nederlands Dans Tiyatrosu 32. Uluslararası İzmir Festivali’nde
» Konut fiyat endeksi Nisan’da yükseldi
» ABD borsaları sert düşüşle açıldı
» Seçim yaklaştı, takım elbise satışları patladı
» BATÜDER üyeleri Exim Bank ile buluştu
» Atatürk Orman Çiftliği’ne 2,1 milyon adet fidan dikildi
» “Hayvancılık için meralar kullanıma açılmalı”
» Güneydoğu’ya 100 milyon TL’lik doping


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.06.2018
  Ticaret 19.06.2018
  Ticaret 18.06.2018
  Ticaret 14.06.2018
  Ticaret 13.06.2018
  Ticaret 12.06.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni