• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Fiyat istikrarı için tarımda planlı üretim gerekli”

08 Mart 2021 Pazartesi 15:00
12
14
16
18

“Fiyat istikrarı için tarımda planlı üretim gerekli”

           HABER MERKEZİ      
     Bursa Yemek Sanayicileri Derneği (BUYSAD)  Başkanı Coşkun Dönmez,  Şubat ayı tencere enflasyonun yüzde 0.05 olduğunu açıkladı. Dönmez, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Gıda fiyatları artışının 0,79 olmasına rağmen, yemek sektöründe kullanılan malzemelerdeki artışın yüzde 0,05 ile sınırlı kaldığının altını çizdi. Dönmez genel enflasyonun ise Şubat ayında 0,91 olduğunu hatırlattı.
     Gıda fiyatlarındaki artışı ilk kez geçen ay ‘tencere enflasyonu’ adı altında kamuoyu ile paylaşan BUYSAD,  Şubat ayı gıda enflasyonu rakamlarını da açıkladı.  TÜİK’in Şubat ayı itibarıyla açıkladığı yıllık enflasyonun yüzde 15.61, aylık enflasyonu ise yüzde 0.91 olduğunu belirten Başkan Dönmez, BUYSAD olarak sektörü yakından ilgilendirmesi açısından gıda fiyatlarındaki artışa odaklandıklarını ve kamuoyunun dikkatini bu yöne çekmek istediklerini ifade etti. Başkan Dönmez, “Şubat ayında bizim sektörümüz açısından 0,05 gibi çok düşük bir artış oldu. Sektörümüz açısından bunun kalıcı olmasını temenni ediyoruz. 4 mevsim yaşanan ülkemizde doğru tarım politikaları uygulayıp, fırsatçılara karşı denetimleri sıklaştırsak bu mümkün olur” dedi.

RAMAZAN GELİYOR FIRSATÇILARA DİKKAT
     Gıda fiyatlarında dünya genelinde ve Türkiye’de çeşitli nedenlere bağlı yüksek artış yaşandığını söyleyen BUYSAD Başkanı Coşkun Dönmez, “Yaklaşık bir ay sonra Ramazan ayı gelecek. Önceki yıllardan bildiğimiz gibi Ramazan ayını fırsata çevirmek isteyen bazı çevrelerin gıda fiyatlarına fazladan zam yaparak haksız kazanç elde ettiğini biliyoruz. Şubat ayında tersi olsa da, Türkiye’de gıda fiyatlarındaki artış yıllık bazda genel fiyat artışına göre daha fazla oluyor. Buna birde Ramazan ayı fırsatçılarının eklenmesi, hem sektör temsilcilerini, hem tüketicileri büyük sıkıntıya sokuyor. En azından yetkililerin daha etkin denetimle Ramazan fırsatçılarına izin vermemesi gerekiyor” dedi. Başkan Dönmez, Türkiye’nin dünyadaki olumsuzluklardan etkilenmemesi için mutlak surette tarımsal faaliyetlerde planlamaya geçmesi gerektiğini vurguladı.  İç pazarda birçok temel gıda maddesine olan talebin karşılanamadığını belirterek, gıda ithalatının yiyecek sektöründe tüketicileri doğrudan etkilediğinin altını çizen Dönmez, bu kısır döngüden kurtulmanın yolunun üretim planlamasından geçtiğini söyledi.  

ÜRETİCİ HER YIL  BAŞKA ÜRÜN EKİYOR
     Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın çiftçiler üretim planlaması konusunda destek olması gerektiğini ve bu konuda sitemli politikaların uygulanması gerektiğinin altını çizen Başkan Dönmez şunları da söyledi:
     “Planlı üretim olmadığı için bir bir ürünün fiyatı yıldan yıla anormal artışlar gösteriyor. Bunun en yakın örneğini soğanda gördük. Soğan fiyatı 2019’da 8 lirayı gördü. Bu yıl 1,5 lira ile 2.5 lira arasında değişiyor. Neden çünkü önceki sene artan fiyatları gören üretici bu kez soğan ekimine yöneliyor. Ya da ürünü para etmeyen üretici ertesi sene başka ürüne yöneliyor. Bu kez ürün ekimi azalınca o ürünün fiyatı ertesi yıl anormal yükseliyor. Bu tür dalgalanmalar plansız üretimden kaynaklanıyor.  Hangi üründen ne kadar ürün ekileceği, talep miktarı, üretim maliyetleri gibi bazı kriterler temel alınarak gerekirse bölgesel planlamalar yapılmalı, üretici yönlendirilmeyi ya da teşvik edilmelidir. Bunu yapabilirsek, arz talep fazlalıklarına bağlı fiyat artışları ya da düşüşlerinin önüne geçerek hem üreticiyi, hem tüketiciyi koruyabiliriz.”


+ Benzer Haberler
» Geleceğin TİCARET’i
» Aktif vak’a sayısı 570 bini geçti; vak’a/test oranı %17,30’a geriledi
» Tarım Bakanlığından İzmir’e 35 proje
» İkinci çeyrek için çift rakamlı büyüme öngörüsü
» Dijital Türkiye’nin skoru 100 üzerinden 68
» Ramazan’da yiyecek ve içecek satışları %20 artacak
» Bakanlık güvensiz kişisel koruyucu donanımları tespit etti
» 23 Nisan’ı eğlenceli, mini bilgi yarışmasıyla kutluyoruz
» İzmir İtalyan Ticaret Odası yeni yönetimini belirledi
» ASKİ, içme suyu şebeke hattı yaptıracak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.04.2021
  Ticaret 19.04.2021
  Ticaret 17.04.2021
  Ticaret 16.04.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni