• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Fiyatlar düşmezse fıstık ithalatı kapıda

16 Mayıs 2018 Çarşamba 18:00
12
14
16
18

Fiyatlar düşmezse fıstık ithalatı kapıda

   ► Fıstık fiyatlarından yaşanan suni artış nedeniyle İzmir’deki 400 satış noktasında dört gün boyunca fıstıklı baklava üretimi ve satışı yapılmayacak.

           FATİH ÖZKILINÇ     
     Fıstık fiyatlarından yaşanan suni artış nedeniyle İzmir’deki 400 satış noktasında dört gün boyunca fıstıklı baklava üretimi ve satışı yapılmayacak. Fıstık fiyatlarındaki artışla ilgili açıklamada bulunan İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, fıstık fiyatlarının kısa bir süre içerisinde normale inmemesi ve içinde bulunulan durumun sürmesi halinde, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından fıstık ithalatının önünün açılacağını açıkladı.
     Antep fıstığındaki fiyat artışları nedeniyle İzmir’de fıstıklı baklava ve tatlı üreticileri 4 günlük eylem kararı aldı. Bugün başlayan eylem öncesinde dün İzmir Ticaret Odası(İZTO)Başkanı Mahmut Özgener ve İZTO 10. Pasta ve Şekerleme Meslek Komitesi Meclis Üyesi Veysel Murat basın açıklamasında bulundu.

“Seyirci kalamayız”
     İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, baklavayı üreten İZTO üyelerinin fahiş düzeyde yükselen fıstık fiyatlarından kaynaklı zor durumda olduğunu ifade etti. Özgener, “Baklava sektörü tüm bu fiyat artışına rağmen ürünlerine zam yapmıyor. Mahsul olmasa ve kısa bir mahsul olsa bu durumu anlamak mümkün olur.  Ancak ürün olduğu halde birkaç fıstıkçının stoklayarak peyderpey ürünü piyasaya sunarak serbest piyasayı hareketlendirmesi sıkıntıya sebep oluyor. Bizler de seyirci kalamayız. Böylesine haksız ve spekülatif kazanca karşı elbette bir mücadelemiz olacak. İZTO olarak üyelerimizin arkasında olduğumuzu vurgulamak istiyoruz. Mayısın 20’sinden sonraki gelişmelere bağlı olarak durumu değerlendireceğiz” dedi.

     Sektörün sıkıntısını Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’ye anlattıklarını ve yardım konusunda söz aldıklarını ifade eden  Özgener, “Kendileri, fıstık fiyatlarının kısa bir süre içerisinde normale inmemesi ve içinde bulunduğumuz bu durumun sürmesi halinde, derhal fıstık ithalatının önünün açılarak kolaylaştırılması için gümrük vergileri vb. gerekli tüm tedbirlerin acilen alınacağını ve ne gerekiyorsa yapılacağı konusunda, bizlere desteklerini olacaklarını aktardılar. Yeni mahsul gelene kadar ithalat izni verilecek” diye konuştu.
     10. Pasta ve Şekerleme Meslek Komitesi Meclis Üyesi Veysel Murat ise 17-20 Mayıs tarihleri arasında fıstık fıstıklı baklava üretimini durdurma kararı aldıklarını ifade ederek “Fıstık stoğu yapan vurguncuların fiyatlarını makul seviyeye çekmesini istiyoruz” dedi.

Fiyatlar yüzde 250 arttı
     Türkiye’nin tanıtımında önemli yeri fıstıklı baklavanın içine düştüğü karanlık tablodan kurtulmak istediklerinin altını çizen Murat, “2017 yılı başında fıstığın kilo fiyatı 60 TL iken, 2018 yılında geçtiğimiz günlere kadar kilo fiyatı 150 TL’ye çıktı. Son 4 günde ise bunun üzerine 60 TL daha fiyat artışı ile 210 TL’ye geldi. Diğer bir deyişle son bir buçuk yıl bile dolmadan üretimin kaynağından bir sonraki noktada fıstık fiyatları yüzde 250 arttı” şeklinde konuştu.
     Tatlı sektörünün hem yarattığı istihdamla hem de kullandığı hammaddeler ve diğer yardımcı maddeler ile  ülke ve bölge ekonomisine önemli katkılar sağladığını söyleyen Murat, sektörün en önemli hammaddelerinin başında gelen fıstıktaki aşırı ve suni fiyat artışlarının, baklava sektörünü tehdit ettiğini, üreticileri fıstıklı baklava üretimini durdurma kararını almaya zorladığını söyledi.

     Murat, ürünün bir sanayi ürünü olmadığını ve bölgesel üretimi olduğunu aktararak, “Fıstık ürününün bu özelliği kullanılarak karaborsa sevdalısı 5-10  fıstık tüccarı eliyle sektörümüz tehdit altına girdi. İçinde bulunduğumuz bu yıl fıstık mahsulünün bol olduğu bir yıl olarak gerçekleşecek. Ancak ürün satıcıları piyasa oluşturmak adına kendi aralarında alışveriş yaparak, fiyatları suni olarak arttırma gayretindeler. Bu rakamlardan fıstık üreticileri değil vurguncular kazanç sağlıyor” dedi.

    Murat, İzmirli tatlıcılar olarak durdurma kararını 17 – 20 Mayıs arasında 400 satış noktasında uygulayacaklarını ve istisnasız olarak fıstıklı baklava satılmayacağını söyledi.  Murat, “Fiyatların, yeni mahsul çıkana kadar 120 TL’lik makul seviyeye çekilmesinden, yeni mahsülle birlikte 70-80 TL aralığına inmesi bekleniyor. Fiyatlar beklentimizi karşılayana kadar boykotumuz devam edecek. Halkımızın da bize destek vermesini bekliyor ve bu desteği vereceğine de inanıyoruz ” dedi.
     İzmir’de dört günlük tatlı üretiminde 100 ton fıstık tüketildiğini ifade eden Murat, eylemin fıstık üreticisini etkilemeyeceğini ve şuanda üreticinin elinde mal olmadığını ve fıstık üreticisinin bu suni artıştan rahatsız olduğunu belirtti.

 


+ Benzer Haberler
» Türkiye ile İtalya iş birliğini arttırmak istiyor
» Ege ve Güneydoğu’ya işbirliği modeli
» Burdur Fuarı’ndan üreticiye tam destek
» İzmir şeflerini seçti
» TÜRGÖK’ten anlamlı konser; Gültekin Yazgan konser ile anıldı
» Logo Mind Insight çözümü, dijital dönüşümde KOSGEB kredilerinden yararlanmak isteyen işletmelerin hizmetinde
» İzmir Ticaret Odası’ndan çağrı: Bir hayata dokunun!
» Palandöken, “Karadeniz trafik sigortasında öncü”
» Panasonic’ten “100 Çocuk, 100 Mutluluk” sosyal sorumluluk projesi
» İZSİAD’dan toplumsal cinsiyet eşitliği hamlesi: “iş adamları” gitti “iş insanları” geldi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.04.2019
  Ticaret 19.04.2019
  Ticaret 18.04.2019
  Ticaret 17.04.2019
  Ticaret 16.04.2019
  Ticaret 15.04.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni