• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Folkart Gallery, yeni sezonunu İbrahim Çallı ile açacak

19 Kasım 2021 Cuma 14:00
12
14
16
18

Folkart Gallery, yeni sezonunu
İbrahim Çallı ile açacak


           HABER MERKEZİ      
     Folkart Gallery, 2021-2022 sezonunu Türk resminin en önemli sanatçısı İbrahim Çallı’nın eserleri ile açacak. ‘Türk Resminin Bohem ve Asi Fırçası: İbrahim Çallı’ adlı sergi Folkart Gallery’de 23 Kasım’da sanatseverler ile buluşacak. Beş yıllık yoğun  emek içeren sergi 80 eserden oluşacak. Sergi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Ticaret Odası, Yapı Kredi Bankası, Türkiye İş Bankası, Ziraat Bankası başta olmak üzere; birçok kurum ve özel koleksiyonerin elindeki eserlerden derlenerek hazırlandı.

SERGİ 17 NİSAN’A KADAR AÇIK
     ‘Türk Resminin Bohem ve Asi Fırçası: İbrahim Çallı’ adlı serginin, Folkart Gallery’nin en önemli gurur simgelerinden biri olacağını vurgulayan Folkart’ın Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, “Kültür ve sanata omuz vermeye, önümüzdeki dönemde  devam edeceğiz.  Sergi ile birlikte Türkçe ve İngilizce olarak 400 sayfalık kapsamlı bir albüm de hazırlandı.

     Albümde, Doğan Hızlan, Prof. Dr. Zafer Toprak, İlona Baytar ve Evrim Altuğ’un da, İbrahim Çallı ile ilgili inceleme yazıları bulunuyor.  Sergi ile aynı ismi taşıyan albüm de, sergi gibi bugüne kadar hazırlanmış en kapsamlı İbrahim Çallı albümü olma özelliği taşıyor. Sergi, 17 Nisan 2022 tarihine kadar açık olacak.Folkart yönetimi, bu yıl pandemi koşulları nedeniyle, halk sağlığını gözeterek, her sergi öncesinde gerçekleştirdiği açılış serenomisini yapmamayı tercih etti. Ayrıca serginin gezilmesi sırasında da, Covid-19 önlemlerine özen gösterilecek” ifadelerini kullandı.


İBRAHİM ÇALLI  KİMDİR?
Türk Empresyonist Ressam İbrahim Çallı 1882 yılında, günümüzde Denizli iline bağlı olan ancak o dönem de İzmir’e bağlı bulunan Çal kasabasında doğdu. 1906’da Şeker Ahmet Paşa’nın desteğiyle Sanayi-i Nefise’ye giren İbrahim Çallı, 1910 yılında buradan mezun olduktan sonra Hikmet Onat ve Ruhi Arel’in de aralarında olduğu bir grupla Paris’e resim öğrenimine gönderildi. Ünlü ressam, Paris’te L’Ecole des Beaux Arts’da, Fernand Cormon Atölyesi’nde eğitim gördü. Çallı, Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla yurda döndü. İbrahim Çallı, müdürlüğünü Halil Erdem’in yaptığı Sanayi-i Nefise’ye hoca olarak girdikten sonra Hikmet Onat, Nazmi Ziya, Feyhaman Duran, Avni Lifij, Namık İsmail ile birlikte okulda hocalık yapmaya başladı. Çallı, çok iyi bir ressam olmakla birlikte, bu süreçte iyi bir öğretmen olduğunu da kanıtladı. Elif Naci, Mahmut Cuda, Muhittin Sebati, Ali Avni Çelebi, Zeki Kocamemi, Bedri Rahmi Eyüpoğlu gibi isimler, Çallı’nın öğrencisi oldu. İbrahim Çallı, ışık ve gölgede, renk armonisinde, özellikle kıvrak fırça darbeleriyle çok güçlü bir tekniğe ve ustalığa sahipti. Sanatçının eserleri arasında; portreler, nüler, peyzajlar ve natürmortlar daha ağırlık kazandı. İbrahim Çallı, 22 Mayıs 1960 yılında mide kanamasından hayatını kaybetti.+ Benzer Haberler
» Konak ve Nilüfer Belediyesi, “Kardeş Şehir” oldu
» İndirimli alışveriş döneminde 50 milyon dakika görüşme yapıldı
» İzmir Marina’da Mavi Bayrak gururu
» Gediz Havzası için FAO’dan yeni proje
» Samsun T Tipi Kapalı ve Açık İnfaz Kurumu akaryakıt satın alacak
» DEÜ’nün engelsiz yatırımı ‘ArtıBiz’ kafe açıldı
» Engelli bireyler için dijital erişilebilirliğin önemi
» Veri ihlali sonrasında atılması gereken 10 temel adım
» Şirketlerin korkulu rüyası; işten ayrılan çalışanlar
» SASKİ, mekanik malzeme satın alacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.12.2021)
  Ticaret 03.12.2021
  Ticaret 02.12.2021
  Ticaret 01.12.2021
  Ticaret 30.11.2021
  Ticaret 29.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni