• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Gayrimenkul satışları Mayıs’ta durgun seyrediyor

21 Mayıs 2020 Perşembe 16:00
12
14
16
18

   ► İZEKO Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Güleroğlu, Ramazan Bayramı sonrasında gayrimenkul sektörünün hareketleneceğini söyledi.

     Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Türkiye genelinde konut satışları 2020 Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 55,5 oranında azalarak 42 bin 783 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 6 bin 113 konut satışı ile en yüksek paya sahip olurken, 4 bin 500 konut satışı ile Ankara ikinci, 2 bin 533 konut satışı ile İzmir üçüncü sırada yer aldı. Türkiye genelinde satışların yüzde 65’in üzerinde düştüğünü söyleyen İzmir Emlak Komisyoncuları Odası (İZEKO) Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Güleroğlu, “Mart ayında yapılan sözleşmelerin tapuları mayıs ayında yapıldığı için Nisan ayındaki oran yüzde 55 olarak gözüküyor ancak bana göre yüzde 65’in üzerinde bir azalma var. Sene başında böyle bir azalış beklemiyorduk ama pandemi nedeniyle her şey alt üst oldu. Sokağa çıkma yasakları, bayramlar ve Ramazan olması nedeniyle mayıs ayında piyasalarda durgunluk yaşanıyor. Her ramazanda olduğu gibi ülkemizde gayrimenkul satışlarında bir durgunluk oldu” diye konuştu.

“Haziran ayında sektörde hareketlenme olacak”
     Büyükşehirlerde uygulanan sokağa çıkma yasakları nedeniyle gayrimenkul piyasasının yavaşladığını dile getiren Güleroğlu, “Mayıs ayında bayramlar nedeniyle büyükşehirlerde sokağa çıkma yasakları var. En çok gayrimenkul İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi kısıtlamaların bulunduğu büyükşehirlerde bulunuyor. Kısıtlamalar nedeniyle de burada işimizi yapamıyoruz. Vatandaş az da olsa emlakçılarımızı geziyor. Bayramdan sonra haziran ayı başlarında yine hareketlenme olur” diye belirtti. Haziran ayında talebin artmasıyla fiyatların da yükselebileceğini söyleyen Güleroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Fiyatlar uygunken insanlar haziran temmuzu beklemeden piyasaların hareketlenmesini beklemeden bu rakamlardan gayrimenkul alması vatandaş ve yatırımcı için avantajlı bir konum sağlayacaktır.”

“İkinci el konutlar satılıyor, birinci el piyasası durgun
     Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı 2020 Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 60,7 azalarak 14 bin 848 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 34,7 oldu. Nisan ayında İzmir’de birinci el konut satış sayısı 854 oldu. İkinci el konut satışları, Türkiye genelinde 2020 Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 52,1 azalarak 27 bin 935 oldu. İzmir’de ikinci el konut satışlarında 679 konut satıldı. İkinci el konut piyasasının birinci ele göre daha hareketli olduğunu ifade eden Güleroğlu, “İkinci el evlerde boş olan evleri gezdiriyoruz. İçinde oturanlar güvenlik gereği alıcıyı eve sokmuyor. Bu nedenle dolu ikinci el evleri satamadık. Boş evler ya da yeni binalarda ev gösterimine devam ettik. Nisanda ikinci el evlerin daha çok satıldığını görüyoruz, birinci el konut piyasasında işler daha durgun” dedi.

Seyahat yasağı yabancılara konut satışını düşürdü
     Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 78,8 azalarak 790 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Nisan 2020’de ilk sırayı 374 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul ilini sırasıyla 150 konut satışı ile Antalya, 47 konut satışı ile Ankara, 30 konut satışı ile İzmir izledi. Ülkeler arası seyahat yasağı nedeniyle yabancılara yapılan konut satışlarının düştüğünü söyleyen Güleroğlu, “Yabancılar ülkeye gelemiyor. Bizim de yurt dışından ev alan vatandaşlarımız oraya gidemedikleri aynı sıkıntıyı yaşıyorlar. Kıbrıs’ta bir ofisim var, insanlar Kıbrıs’a gidemedikleri için alışveriş yapamıyorlar. Ülkeye en çok yatırım yapan İranlılardı. İranlılar da ülkeye gelemediği için alışverişler durdu” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Ağır vasıta esnafı kan ağlıyor
» Sanatın gücü SMA farkındalığını artırıyor
» Konut sektörü pandemiye rağmen rekora koştu
» “Uzaktan eğitimde not hamlesinden vazgeçilmeli”
» Süt ürünlerinde kayıt dışının çözümü; KDV eşitlemesi
» “Üretilen gıdaların 3’te biri çöpe gidiyor”
» “Yağışlar su kaynaklarını beslemiyor”
» Gezici tarım işçileri de pandemiyle hatırlandı
» Kemeraltı esnafı yılbaşından umduğunu bulamadı
» “İşgücünün korunmasında evrensel gelir desteği çözüm olmaz”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.01.2021
  Ticaret 19.01.2021
  Ticaret 18.01.2021
  Ticaret 16.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni