• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yıla göre yüzde 8 arttı

29 Eylül 2020 Salı 14:00
12
14
16
18

Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yıla göre yüzde 8 arttı

   ► Gayrimenkulde mevcut durum yeni projelerin “out”, 2. el gayrimenkullerin “in” olduğunu gösteriyor

           HABER MERKEZİ      
     2019 yılını rekorlarla kapatan gayrimenkul sektörü 2020 yılına hızlı başlamıştı. Ancak Covid-19 salgını etkilerinin Türkiye’de görülmesi ile birlikte özellikle Nisan ve Mayıs aylarında konut satış adetleri düştü. Sektöre ilaç gibi gelen konut kredileri faiz oranı kampanyası ile sektör hızla toparlanırken, Temmuz ayında tarihi bir konut satış adedi rekoru kırıldı. Bu talebin Haziran – Temmuz aylarında patlama yapmasından dolayı Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 26 düşüş sergilese de geçen sene aynı aya göre yüzde 54 artış göstererek, 170 bin 408 adet satış gerçekleşti.

     Ocak-Ağustos döneminde 1 milyon 24 bin 534 konut satışı gerçekleşerek, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 42,6 artış gösterdi. Gayrimenkul krizlere, pandemiye, ekonomik çalkantılara rağmen tüketicilerin güvenilir limanı olmaya devam ediyor.
    TÜİK rakamlarına göre, bu dönemde ilk defa satılan konutlar %11,2 artarak 317 bin 832 oldu. İkinci el konut satışları %63,3 artarak 706 bin 702 olarak gerçekleşti. Bu yılın en ilgi çekici verilerinden biri de ikinci el gayrimenkul tercihlerinin sıfır projeleri geride bırakması.

     Yeni rakamları ve gayrimenkul sektöründeki gelişmeleri değerlendiren, ProjEkspert Gayrimenkul kurucusu Emel Akbaş İdikut, “Gayrimenkul alıcıları ağırlıkla 400 - 800 bin TL arasında alım yapabiliyor ancak yeni projelerde artan inşaat maliyetlerinin etkisi ile bu bütçe aralığında seçenek bulmak kısıtlı. Öte yandan geçtiğimiz 3 yılda gayrimenkul sektörünün geçtiği zorlu süreç nedeni ile yeni projelerin hız kesmesi, yeni proje üretilememesi de sıfır gayrimenkullerin 2. el satışlara göre geride kalmasını sağlamıştır. Pandeminin etkisi ile gayrimenkul değişikliğine yönlenen alıcıların inşaat aşaması değil de hemen teslim gayrimenkulleri tercih etmesi 2.el gayrimenkul talebini arttıran en önemli etkilerdendir” dedi.

Yabancılar piyasaya yeni dönüyor
     Pandemi nedeniyle birçok ülke ile uçuşların gerçekleştirilememesinin yabancı gayrimenkul yatırımcısını piyasadan çektiğini belirten ve Ocak-Ağustos döneminde yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yılın aynı dönemine göre %24,7 azalarak 20 bin 896 olduğunu açıkladı.

Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yıla göre yüzde 8 arttı
     İdikut şöyle devam etti: “Yeni yeni başlayan kısıtlı uçuşlar ile gelmeyi başarabilen yabancılar sayesinde Ağustos hareketli geçti. Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %8,0 artarak 3 bin 893 oldu. Ağustos ayında İran vatandaşları Türkiye’den 640 konut satın aldı. İran’ı sırasıyla 592 konut ile Irak, 366 konut ile Rusya Federasyonu, 156 konut ile Afganistan ve 154 konut ile Azerbaycan izledi.

Fiyatlar artış eğiliminde
     Endeksa.com’un güncel verilerine göre, Ağustos ayında Türkiye genelinde konut fiyatları %2 artış gösterdi ve son 1 yıllık değer artışı " seviyesinde gerçekleşti. Yani yıllık enflasyonun neredeyse 2 katı kadar bir artış söz konusu. En çok konut satışı olan 3 büyük ilde ise, İstanbul’da yüzde 15, Ankara’da yüzde 17, İzmir’de ise yüzde 18 değer artışı yaşandı. Son bir yılda İstanbul’da Beykoz, Ankara’da Çubuk, İzmir’de ise Menderes en fazla değer kazanan ilçeler oldu.”


+ Benzer Haberler
» İklimlendirme sektörünün en iyi ihracatçıları ödüllerine kavuştu
» Viven İnşaat’tan İzmir’e yatırım hamlesi
» İşler: Tesislerimiz İzmir Valiliği’nin emrinde
» Asrın projesi Marmaray 7 yaşında
» Koçtaş hizmet ağını genişletmeyi sürdürüyor
» Türkiye Finans ülke ekonomisine 60,5 milyar lira katkı sağladı
» Vestel İngiliz Hostess ve White Knight markalarını satın aldı
» Efes Selçuk Belediyesi vatandaşların yanında
» “Deprem değil bina öldürüyor”
» Aktif hasta sayısı 40 bini aştı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 31.10.2020
  Ticaret 30.10.2020
  Ticaret 29.10.2020
  Ticaret 28.10.2020
  Ticaret 27.10.2020
  Ticaret 26.10.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni