• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Gayrimenkulleri yeniden değerleme fırsatı

05 Haziran 2018 Salı 15:00
12
14
16
18

Gayrimenkulleri yeniden değerleme fırsatı

           HABER MERKEZİ     
     7144 Sayılı Kanun’un 5. Maddesi ile Vergi Usul Kanununa geçici 31. madde eklendi. Bu madde ile tam mükellefiyete tabi ve bilanço esasına göre defter tutan gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri (finans kurumları vb. hariç) 30/09/2018 tarihine kadar gayrimenkullerini yeniden değerleyebilecekler.

     Konuya ilişkin açıklamada bulunan İzmir Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Şadi Çetin “Yeniden değerlemede, taşınmazların ve bunlara ait amortismanların, bu Kanunda yer alan değerleme hükümlerine göre tespit edilen ve bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla yasal defter kayıtlarında yer alan değerleri dikkate alınacak. Amortismana tabi taşınmazlar için amortismanın herhangi bir yılda yapılmamış olması durumunda yeniden değerlemeye esas alınacak tutar bu amortismanlar tam olarak ayrılmış varsayılarak belirlenecek. Taşınmazların kayıtlı değerleri ve bunlara ilişkin amortismanları yeniden değerleme oranı ile çarpılması suretiyle yeniden değerleme sonrası değerleri bulunacak.

     Yapılacak değerlemede esas alınacak yeniden değerleme oranı olarak;  en son bilançoda yer alan taşınmazlar ve bunların amortismanları için, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten bir önceki aya (2018/Nisan) ilişkin Yİ-ÜFE değerinin, söz konusu bilançonun ait olduğu tarihi takip eden aya ilişkin Yİ-ÜFE değerine bölünmesi ile bulunan oran dikkate alınacak. (1/1/2005-1/1/2014 arası ÜFE, 1/1/2014 tarihinden itibaren Yİ-ÜFE değerleri uygulanacak).

     Yeniden değerleme sonrasında; örneğin 8 yıl önce (2010’da) satın alınan ya da inşa edilen bir gayrimenkulün muhasebede kayıtlı değeri yaklaşık olarak iki katına çıkacak. Taşınmazlarını bu madde kapsamında yeniden değerlemeye tabi tutan mükellefler bu kıymetlerini, yapılan yeniden değerleme sonrasında bulunan değerleri üzerinden amortismana tabi tutmaya devam edecekler.

     Yeniden değerleme neticesinde taşınmazların değerinde meydana gelecek değer artışı, bilançonun pasifinde özel bir fon hesabında gösterilecek. Pasifte özel bir fon hesabında gösterilen değer artışı tutarının, sermayeye ilave edilme dışında herhangi bir şekilde başka bir hesaba nakledilen veya işletmeden çekilen kısmı, bu işlemin yapıldığı dönem kazancı ile ilişkilendirilmeksizin bu dönemde gelir veya kurumlar vergisine tabi tutulacak. Yeniden değerlemeye tabi tutulan taşınmazların elden çıkarılması halinde, pasifte özel bir fon hesabında gösterilen değer artışları, kazancın tespitinde dikkate alınacak.

     Gayrimenkullerini yeniden değerlemek isteyen mükellefler, pasifte özel bir fon hesabında gösterilen değer artışı tutarı üzerinden %5 oranında hesaplanan vergiyi, yeniden değerleme işleminin yapıldığı tarihi izleyen ayın 25 inci günü akşamına kadar bir beyanname ile gelir veya kurumlar vergisi yönünden bağlı olunan vergi dairesine beyan edecekler ve aynı süre içerisinde ödeyecekler Ödenecek olan bu vergi indirim ya da mahsuba konu edilemeyecek.” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» “Yüzde 5 büyümeye ihtiyaç var ama kaynak yok”
» ABD menşeli 22 ürünün ithalatında gümrük vergisi indirildi
» Çalışma Meclisi, 4 yıl aradan sonra toplanıyor
» Pınar Enstitüsü’nden ‘Bilimsel Makale Ödülleri’
» “Kırsala ait olan otu, kente Giritliler soktu”
» 33. Uluslararası İzmir Festivali’ni Gülsin Onay açıyor
» Air France, Travel Plus Awards’dan ödül kazandı
» “Daha iyi hizmet vereceğiz”
» Serter, Çeşme Otoyolu ücretini meclis gündemine taşıdı
» Sivri: Büyüme trendinin yolu reformlar


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.05.2019
  Ticaret 22.05.2019
  Ticaret 21.05.2019
  Ticaret 20.05.2019
  Ticaret 18.05.2019
  Ticaret 17.05.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni