• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Gazi ve engelliler, ‘Termal Huzur Kenti’ ile sağlık bulacak

29 Kasım 2017 Çarşamba 12:00
12
14
16
18

Gazi ve engelliler, ‘Termal Huzur Kenti’ ile sağlık bulacak

   ► İlk etapta 300-500 kişiye hizmet vermesi planlanan projenin Afyon ve Ankara’da yapılması hedefleniyor.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, gazi ve engellilere yönelik Termal Huzur Kenti’nin kurulmasına yönelik proje hazırladıklarını ve ilgili kurumlara sunduklarını söyledi.

     Proje için uygun bölge olarak Afyon ve Ankara’yı belirlediklerini anlatan Erdöl, bir yıldır üzerinde çalıştıklarını ve ilk etapta 300 ile 500 kişiye hizmet verecek şekilde düşünüldüğünü kaydetti.
     Sağlık alanında yeni bir istihdam alanı olacağının da altını çizen Erdöl, “Gazilerin ve engellilerin ev hayatına geçtiklerinde adaptasyon sorunu oluyor. Buradan hareketle onların topluma adaptasyonları ve daha verimli olarak hayatlarını sürdürebilmeleri için neler yapılabilir üzerinde çalışıyoruz. Bu kapsamda Kahraman Kazan başta olmak üzere Ankara’nın termal su kaynaklarının olduğu noktalarda inceleme yaptık.

     Ankara’nın diğer ilçelerinin çoğunda sıcak su var ama Kahraman Kazan’da su kaynağı şehrin merkezine kadar getirilmiş. Arazisi düz, binalaşabileceğimiz, düşündüğümüzü yapabileceğimiz bir alan var. Aynı şekilde Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Mustafa Solak, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Milletvekili Ali Özkaya ve diğer milletvekillerimizle Afyon ölçeğinde bunu nasıl yapabiliriz diye düşündük. Çünkü Afyon’da hazır oteller var. Öncelikle bina yapmadan o otellerden istifade ederek yararlanabilir miyiz diye düşündük” diye konuştu.

Havuzda yüzecek, hobi bahçelerinde çalışacaklar
     Projenin içeriği hakkında da bilgi veren Erdöl, “Gazilerimizin ve engellilerimizin gelip kalabilecekleri, alışverişlerini yapabilecekleri 1 katlı, 2 katlı, 3 katlı binalar olsun istiyoruz. Bunlar, tekerlekli sandalyesiyle gelsin, gitsin dolansın. Termal havuzları olacak, termal havuza girebilecek ve tedavisi varsa tedavisini olabilsin. Tamamlayıcı tıp ile geleneksel tıp bütünleştirerek hizmet verebilir diye düşündük” dedi.

     Bu konuda çalışmaların ilgili kurumlar tarafında takip edildiğini anlatan Erdöl, projeye ileri ki aşamalarda yaşlıları da dahil etmeyi planladıklarını söyledi. Erdöl, “Hobi sera bahçeleri yapacağız. Burada her türlü sosyal faaliyet alanlarının olmasını istiyoruz. Orada diğer imkânlar oluşturalım, resim yapabilsin, müzik ile ilgilenebilsin, hayatını orada daha rahat hale getirelim arzusundayız. Bunu rahatlıkla Afyon’da yapabileceğimiz alan var” dedi.

     Bu projenin ikinci etabı olarak deniz versiyonunu da düşündüklerini anlatan Erdöl, şunları söyledi:
     “Tekerlekli sandalyede olan bir kişi denize girsin, yaşlı denize girebilsin, deniz suyundan faydalansın, tedavi edici özelliğinden faydalansın, kumdan faydalansın, bilimsel ölçeklerde ve diğer güzelliklerinden faydalanabilsin istiyoruz. Tabii bunu düşünürken yer tahsisi nasıl olacak, kim yapacak, kim işletecek, finansını nasıl sağlayacağız gibi diğer şeyler ortaya çıkıyor.”

Yatırım özel sektör tarafından yapılmalı…
     Bu projenin kamu değil özel sektör tarafından yapılması gerektiğini anlatan Erdöl, “Kamu eliyle yapılması işi biraz yavaşlatır, geciktirir. Özel sektör marifetiyle yapılmalı. Termal turizm sağlık turizmi alanlarından kişilere yer tahsis edilir, denilir ki; şu şu şu özellikte bir yer yapacaksınız. Kim yapacaksa oraya tahsis edilir, şu kadar yıl çalıştırılacak gibi bunun işletme modeli oluşturulabilir. İşte arkadaşlarımızla özellikle Antalya’da ve Afyon’da ayrı ayrı çalışıyoruz. Antalya’da da ilgili bir arkadaşımız var. Mühendis bir arkadaşımız, projelendirme bakımından çalışıyor, finansman modeli ve işletme modeli nasıl oluru düşünüyoruz” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» “Sanayide su verimliliğini arttırmalıyız”
» “Kuzey Avrupa’nın gemi üretim merkeziyiz”
» Müze gelirlerinde yüzde 100,8’lik artış
» “Konaklama sektöründe kapasite arttırılmalı”
» İlmekler zamlı atılacak
» "Gıda üretirken hastalanıyoruz"
» “Piyasada soğan kalmayacak”
» Tütün ürünlerinde tek tip paket sektörü yavaşlatır
» İş dünyasının korkusu ‘konkordato’
» “Teknoloji devi ülkelere ihracat yapıyoruz”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 14.11.2018
  Ticaret 13.11.2018
  Ticaret 12.11.2018
  Ticaret 10.11.2018
  Ticaret 09.11.2018
  Ticaret 08.11.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni