• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Gelecek Eğitimde, Eğitim Konak’ta

14 Kasım 2017 Salı 12:00
12
14
16
18

Gelecek Eğitimde, Eğitim Konak’ta

   ► Dezavantajlı bireylerin mesleki eğitimlere devam etmesi sağlanarak istihdama katılmasının teşvik edilmesi amaçlandığı projenin geride kalan bir yılını Konak Belediyesi Yazı İşleri Müdürü Ayşegül Altınbaş, kursiyerler ve eğitmenlerle konuştuk.

           FATİH ÖZKILINÇ     
     Konak Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Vakfı w(KONSEV) koordinasyonunda, Konak Belediyesi ve Roman Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği destekleriyle hazırlanan Avrupa Birliği mali yardımları kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı AB Mali Yardımlar Daire Başkanlığı ile imzalanan sözleşme kapsamındaki ‘Gelecek Eğitimde, Eğitim Konak’ta’ Projesi bir yılını doldurdu. Dezavantajlı bireylerin mesleki eğitimlere devam etmesi sağlanarak istihdama katılmasının teşvik edilmesi amaçlandığı projenin geride kalan bir yılını Konak Belediyesi Yazı İşleri Müdürü Ayşegül Altınbaş, kursiyerler ve eğitmenlerle konuştuk.

Konak Belediyesi projeyi devam ettirecek
     Projenin bir yılını doldurduğunu belirten Altınbaş, Bu projede bizim için en önemli şey sürdürebilirlikti. Onun için biz belediye olarak başından bu yana projenin her aşamasında içinde olduk. Çünkü kurumsal olarak da bu merkezlerin sürdürebilirliği bizim için çok önemliydi. Onun için şuanda proje bitmiş olsa bile biz Konak Belediyesi olarak da bu proje kapsamında kurulan yerleri işletilmesine devam edilmesi için uğraşıyoruz. Bu bağlamda da KONSEV ile belediye arasında bir protokol imzaladık. Protokol kapsamında bu çalışmalar aratarak devam edecek. Avrupa Birliği mali yardımları olmasa da belediyemiz bunu devam ettirecek. Biz belediye olarak çok güçlü bir belediyeyiz, hiç borcumuz yok. Sosyal çalışmalara ayırdığımız bütçemiz kapsamında bu projeyi yürüteceğiz. Birde bizim gönüllü ağımız oluştu. Gönüllü ağımız aracılığıyla da bazı ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz” dedi.

Hayal ettik, gerçekleştirdik
     Projenin yoğun bir ilgi gördüğünü dile getiren Altınbaş,  “Projeyi 1 Kasım 2016 tarihinde uygulamaya başlandık. Bizler ekip olarak önce hayal ettik, sonra gerçekleştirmeye çalıştık. Hayallerimiz projemizi aştı. Projemizde, 85 kadına ulaşmak hedeflenmişti. Ancak kadınların yoğun ilgisiyle karşılaştık. Belediyemizin destekleriyle projemizde 85 kişiye mesleki eğitim kursu ile 500 kişiye rehberlik hizmeti hedeflenirken, 172 kadına mesleki eğitim kursu ve yaklaşık 1000 kadına da rehberlik hizmeti sağladık. Ayrıca mesleki eğitim kurslarına katılan kadınların çocuklarına yönelik atölye çalışmaları ve yaz okulu, yine kadınlara yönelik spor kursları ve ayrıca kadınların meslek kurslarına katılmasını sağlamak için okuryazarlık kursları, İngilizce kursları açtık. Tiyatro kurslarından hukuki ve psikolojik danışmanlığa kadar birçok faaliyet yürüttük” diye konuştu.
     Projeyi hazırlarken Konak’ta Romanların ve dezavantajlı vatandaşlarımızın yaşadığı 16 mahalle tespit ettiklerini belirten Altınbaş, “Ege, Hilal, Yenişehir, Ballıkuyu, Kubilay, 1. Kadriye, 2. Kadriye, Kahramanlar, Faik Paşa, Çimentepe, Etiler, Boğaziçi, Levent, Dayıemir, Yenidoğan, Kocakapı Mahallelerimiz projemizin hedef mahalleleri oldu. Böylelikle, proje kapsamında iki çalışma alanının oluşturduk. İlk önce 1.Kadriye Mahallesi Rehberlik ve Danışmanlık Merkezi’ni sonrada Zeytinlik Semt Merkezi’ni açtık” ifadelerini kullandı.

Kadınlarımızı teşvik ediyoruz
     Proje kapsamında 172 kadına“Düz Dikiş Makineci” ile “Hasta ve Yaşlı Refakatçisi” mesleki eğitim kurslarının verildiğini ve sertifikasını alan kadınları istihdama yönlendirdiklerini aktaran Altınbaş, “Dikiş kurslarımıza devam eden kadınlarımız kendilerini geliştirip dikiş sektöründe devam edebiliyor. Ama Başkanımız Sema Pekdaş kursiyerlerimize pazar yerinde bir satış yeri temin etti. Böylelilikle kadınlarımız kolektif olarak üretime yöneldiler. Beraber üretip pazarda da beraber sattılar. Amaçları da birer profesyonel dikiş makinesi satın almaktı. Çünkü sektörde seri üretime geçilmiş, düz dikiş bunun ilk anahtarı. İkinci anahtarı da profesyonel dikiş makineleri. Kadınlarımıza rehberlik ederek ileride bir atölye kurmaya, kooperatif kurmaya teşvik ediyoruz. İkinci kursumuz olan “Hasta ve Yaşlı Refakatçisi” kursunu başarıla bitiren arkadaşlarımızı sertifika veriyoruz. İzmir yaşlı bir nüfusa sahip bu nedenle böyle talepler geliyor, bizde sertifikasını alan arkadaşlarımızı yönlendiriyoruz” şeklinde konuştu.

Önyargıları yıktık
     Projenin uygulandığı 16 mahalleye olan sosyal etkilerine de değinen Altınbaş, “Bu bölge çok ilginç bir yer. Burası kozmopolit bir yer. Romanların, Suriye’den göçle gelenlerin ve Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde gelerek burada yaşadığı bir bölge. Zaman zaman kendi aralarında ön yargıları olabiliyor. Ama bu proje kapsamında kurduğumuz merkezlerimize gidip gelen kadınlarımız arkadaş oldu. Merkezlerimizde kadınların kurduğu entegrasyon aslında insanın birbirinden farklı olmadığını, aynı koşullarda yaşadığını fark ettirdik. Önyargıları yıkmak için çok değerli bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Birde bu bölgede insanlar genelde akraba halinde yaşıyor. Örneğin bazı kadınlarımız ‘Akrabam vardı ama hiç arkadaşım yoktu’ dediler. Burada kadınlarımız arkadaş oldu. Bu proje sayesine bu bölgede yaşayan kadınlarımızın önyargılarını yıktık. Kadınlarımızın yeteneklerinin olduğunu kendilerine keşfettirdik. Biz burada ilham verici olmaya gayret ediyoruz. Çok da güzel neticeler alıyoruz” dedi.

Kocaman bir aile olduk
     Projeye katılan kursiyerler ise merkezler sayesinde hayatlarında ilk defa kendilerini tanıma fırsatı elde ederken yıllardır midye, örgü yapmanın yanı sıra merkezler sayesinde kendilerini geliştirmeye başladı. Proje kendilerine sağladığı katkılardan bahseden kadınlar, “1.Kadriye Rehberlik ve Danışmanlık Merkezi bize meslek edinmenin dışında çocuk-anne, kadın-erkek ilişkisini, ekonomik hakları, sosyal hakları, hayal kurmayı, kitap okumayı, birlik olmayı kısacası güçlü kadın olmayı öğretti. Merkezimizde de öğretmenlerimiz, merkez çalışanlarımız ve muhtarımızla bir bütün olmayı çok güzel başardık. Birimizin derdi hepimizin oluyordu, birimizin mutluluğu herkesin gülümsemesine yetiyordu.
     Her gününde bizi değerli hissettiren bu kurumda hepimiz artık biraz değişmiş, hayatlarına başka pencerelerden bakan bireyler olmuştuk. Bize bu farkındalığı kazandıran hocalarımız, merkez çalışanları ve müdürümüz Ayşegül Hanım’la kocaman bir aile olduk. Bunun için belediye başkanımız Sema Hanım’a sonsuz teşekkürler. Darısı diğer merkezlerin başına” diye konuştu.

“Artık yeni bir hedefimiz var”
     Zeytinlik Semt Merkezi kursiyerleri ise şunları kaydetti: “Bizler, Zeytinlik Mahallesi sakinleri olarak günlük sorunlarımızla iç içe yaşamımızı sürdürürken Konak Belediyesi’nin mahallemize semt merkezi açtığını duyduk. Burada ne yapılacağını, hangi projenin hayata geçirileceğini bilmiyorduk. Muhtarlarımızın bize ulaşarak kadınları ilgilendiren bir proje olduğunu söylemesi üzerine hepimizde bir merak başladı.
     Zeytinlik ve çevre mahalle sakini kadınlara mesleki eğitimler verileceğini, burada öğrendiklerimizle yaşam biçimimizin değişeceğini ve hayatımızda daha pek çok gelişme olacağı söylendi. Bunlar bizim için bir umut ışığıydı. Ayaklarımızın üzerinde durarak “biz de varız” diyecektik.
     Her gün semt merkezimize sevinç ve mutlulukla geliyoruz. Buradaki ortam bizi sosyalleştirirken özgüvenimizin arttığını fark ettik. Öğrendikçe ürettik, ürettikçe yaratıcı olduk. Her gün merkezden evimize giderken eşimize, çocuklarımıza, çevremize anlatacağımız çok şeyimiz var. Katıldığımız kurslar, ortaokul ve lise bitirmek için kendimize olan inancımızı arttırdı. Artık yeni bir hedefimiz var; okullarımızı da tamamlayacağız.
     Başta Konak Belediye Başkanımız Sema PEKDAŞ’a bu semt merkezini bizlere kazandırdığı ve böyle bir projeyi yaşama geçirdiği için teşekkürlerimizi sunarız. Projede görev üstlenen, işini heyecanla ve severek yapan tüm çalışanlara da teşekkür ederiz”

"Kendi ayaklarım üstünde durana kadar pes etmek yok"
     Dikiş kurslarına katılan Nazlı  T. hayatında hiçbir zaman kendisine vakit ayırmadığını dikiş kursuna başlayınca anladığını belirterek “Bu kursa başlarken çok tereddütte kaldım çünkü evde dört çocuk, sorumluluk, ev, dükkan derken başaramam dedim, ama karar verdim.
     Önceden evimde iğne, iplik bile bulunmazdı. Sökük bile dikemezdim. Şimdi kendime elbise, tunik, pantolon bile diktim. Hocamız sayesinde, her gün azimle bir şeyler yapmaya çalışıyorum. En önemlisi, kendimdeki farkı benim hissetmem. Gün geçtikçe kendimi geliştiriyorum. İnsan isteyince her şeyi yapabiliyormuş. İyi ki istedim, iyi ki böyle bir başlangıç yaptım. Kendi ayaklarım üstünde durana kadar pes etmek yok” diye konuştu.

"Ev hanımlığı dışında bir işe yaramayacağımı düşünüyordum"
     28 yaşındaki üç çocuk annesi Türkan S. ise dikiş kursuna katılmaktan dolayı çok  mutlu olduğunu ifade ederek “Burada arkadaşlarımla güzel bir ortam oluştu, yeni arkadaşlar edindim. Neredeyse kendimin ev hanımlığı dışında bir işe yaramayacağımı düşünüyordum. Şimdi ise kendime, kızıma ve anneme istediğim elbiseleri, pantolonları dikebiliyorum. İleride belki neden olmasın, kendime ait bir atölyem olur. İnsan yeter ki istesin, bence istedikten sonra her şeyin üstesinden gelir. Bu kurs bana çok iyi geldi, kendimi bulduğumu düşünüyorum” dedi.

"Kendime model alabileceğim kadınlarla tanıştım"
     Elli iki yaşındaki ve üç çocuk annesi Hasibe M. de “Zamanımı değerlendirmek amacıyla kursa başladım. Şu anda da günü dolu dolu geçirdiğimi düşünüyorum: Erken kalkıp kursa gelmek bile zamanı uzun yaşamaktır. Kursun maddi yönden de artıları oldu, buradan aldığım para ile bazı ihtiyaçlawwrımı karşıladım. Kendime model alabileceğim doktorlar, avukatlar ve iş kadınlarıyla tanıştım. Mahallemizde bu merkezin, İŞKUR’un ve Halk Eğitimin verdiği bu imkanlar umarım fazlalaşır ve daha çok insana fayda olur” şeklinde konuştu.

"KOSGEB fikirlerimiz var"
     Merkezler sayesinde bilinçlendiklerini ifade eden Safiye Ö. daha önce sadece ev hanımlığı yapabilirim diye düşünürken şimdi ise her şeyi yapabileceğini düşündüğünü kaydederek “KOSGEB fikirlerimiz var. Temizlik şirketi kurup yönetmek, yemek şirketi kurmak gibi. Uzmanlar bizi denetleyecek ve biz tüm bunları başaracağız. Kursta bir sürü seminere katılıyoruz ve artık daha bilinçliyiz. Evden çıkmak istemezken, her gün yeni ve farklı alanında uzman eğitmenlerle tanışıyoruz, seminerlere katılıyoruz” ifadelerini kullandı.

“İlk adım kursu”
     Konak HEM- Hasta ve Yaşlı Refakatçisi Öğretmeni Nurten Topkaya ise “Zeytinlik bölgesinde yirmi üç kadın kursiyerin hemen hemen hepsinin çalışma hayatı olmamış. İlk kez çalışmaya başlayacakları için hem çekingen hem hevesli, hem korkulu hem mutluydular. Kısa kısa özgeçmiş yazmalarını istedim ve konuşamadıklarını, yazdıklarını gördüm. Böylece daha iyi anlaşılabildiklerini düşünüyorum. Bu özgeçmişler sayesinde küçük değişim günleri düzenledik. Daha fazla kaynaşabilmek için cuma günleri birlikte kahvaltı yaptık, pikniğe gittik, huzurevi ziyareti yaptık.
     Her geçen gün birbirimize daha çok bağlanıp daha çok alıştık. Hepsinin bu güzel davranışları ve çalışmak için ilk kez böyle bir şeye kalkışmaları hep beni etkiledi. Bu yüzden “ilk adım kursu” olarak adlandırdım. Bu kurs benim de ilk kursum oldu. Hayatım boyunca adı hep böyle kalacak” dedi.

"Dayanışmamız daim olacak"
     Konak HEM- Hasta ve Yaşlı Refakatçisi Öğretmeni Nurten Topkaya Elif Dalkıran ise 1.Kadriye Mahallesi’nde doğal, dürüst ve özü sözü bir kadınlarla karşılaştım. Kimisi sadece okuryazardı, ilkokul diploması bile yoktu, kimisi lise, kimisi de üniversite mezunuydu. Bu eğitim farklılığına rağmen birbirlerine öyle uyum sağladılar ki, kadın dayanışmasının örneklerini defalarca yaşadım. O zamana kadar kadınların birbirlerine iyilik yapabileceğini ve iyi niyetle bakabileceklerini düşünmemiştim. Benim çevremdeki kadınlar birbirlerine hep çelme takıyordu maalesef.
     Dört duvar arasına sıkışmışlardı ve imkansızlıklarla mücadele ediyorlardı. Kimisi Konak Meydanı’na inmemişti bile. Onları anlatmaya sayfalar yetmezdi ama sonuç umut vericiydi. Her biri kendini öylesine geliştirdi ki, isterlerse neleri başarabileceklerini gördüler, denediler ve başardılar. Ve artık nasıl potansiyelleri olduğunun farkındalar. Çok güzel özel bir grup oldular. Sanırım bu dayanışmamız daim olacaktır” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» İZTO, İzmir’de turizmin geleceğini planlıyor
» Gayrimenkul turizminde İzmir atakta
» Sosyal medyanın ‘Kan Gönüllüleri’
» Sokak hayvanlarının İnci’si, tasarımlarıyla umut oluyor
» Müze ziyaretlerinden 26.6 milyon TL’lik gelir
» “Enerji verimliliğinde istenilen ivmeyi yakalayamıyoruz”
» Giyim enflasyonu zirveyi korudu
» Afro-Türkler kaybolan tarihlerini arıyor
» Kur, tatil güzergahını değiştirdi
» “Gerileme yarı yarıya düştü”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.12.2018
  Ticaret 15.12.2018
  Ticaret 14.12.2018
  Ticaret 13.12.2018
  Ticaret 12.12.2018
  Ticaret 11.12.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni