• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Genç mühendislere eşitlik projesi; Beyaz Baretli Kadınlar

05 Kasım 2019 Salı 13:00
12
14
16
18

Genç mühendislere eşitlik projesi; Beyaz Baretli Kadınlar

           HABER MERKEZİ     
     İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından İnşaat Mühendisliği Bölümünde lisans öğrenimine devam eden kadın öğrencileri; öğrenim bursu, teknik ve sosyal mühendislik eğitimi, mentörlük, toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi ile birçok yönden desteklemek amacıyla başlatılan Beyaz Baretli Kadınlar projesinin tanıtım toplantısı yapıldı.

     Erkeklerin daha yaygın iş bulduğu mesleklerde kadınların da aynı mesleki başarıyı gösterebildiği ve kadınların bu mesleklerde eşit olarak söz hakkının olması için yeni bir proje başlatıldı. İzmir İnşaat Mühendisleri Odası tarafından başlatılan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Balçova Belediyesi ve Karşıyaka Belediyesi tarafından desteklenen Beyaz Baretli Kadınlar Projesi’nin tanıtım toplantısı yapıldı.  Balçova Belediyesi’nin tesislerinde düzenlenen toplantıya İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İzmir Şube Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Erdoğan, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyon Başkanı Nilay Kökkılınç, Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Esen Değer Alpagut, çeşitli kurumlarda görev yapan inşaat mühendisi kadınlar ve İnşaat Mühendisliği Bölümünde lisans öğrenimine devam eden kadın öğrenciler katıldı.

     Projenin tanıtıp toplantısının açılış konuşmasını yapan İMO İzmir Şube Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Erdoğan “Bu proje ile inşaat mühendisliği mesleğini seçen ve bu bölümde okuyan genç kardeşlerimiz, sahada teknik olarak destek alacağı için mesleği tanıyarak iş hayatına atılacak. Kendisinden sonra mesleğe başlayacak genç kızlar için bir rol model olacak. Ayrıca bu ve benzer projelerin kadınların görev yaptığı tüm meslek dallarında başlatılmasının kadın mücadelesinde önemli katkısının olacağına inanıyorum. Ülkemizde son yıllardaki hakim siyasi hava ve kültür son yıllarda bizi geriye götürdü. Kadına bakış değişti ama bir şekilde bu bakışa karşı kadın mücadelesi de ilerlemeye devam ediyor. Bizim oda olarak amacımız kadınların erkekler gibi tüm mesleklerde başaralı olabileceğini herkese anlatmak” dedi.

     Erkek Egemen Bir Toplumda, Erkek Egemen bir Meslekte; Beyaz Baretli Kadınlar Projesi ile genç mühendis kızlarımıza yardımcı olacak bu projeye destek vermekten gurur duyduğunu ifade eden Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya ise “Ben de bir kadın olarak erkeklerin egemen olduğu başka bir alanda yani siyasette kadınların var olması için mücadele ediyorum. Biz Balçova’da da kadınların hayatın her alanda söz sahibi olması için çok mücadele ettik. Bunda başarılı da olduk. Belediye Meclisimizde kadın üye sayısı her geçen yıl artıyor. Bir kadın belediye başkanı var. Semtevlerinde öğrendiği meslek ile evine ekmek götüren yüzlerce kadın var. En önemlisi de haklarının farkında olan binlerce Balçovalı Kadın var. Bu nedenle genç inşaat mühendisi kadınlara destek vermek amacıyla başlatılan Beyaz Baretli Kadınlar projesini duyar duymaz bu projeye katkı vermek istedik. Kadınların bu ülkede hak ettiği noktalara gelmesi için yapılan her projeye de gücümüz yettiği oranda destek verceğiz” diye konuştu. 

     Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay ise “Beyaz Baretli Kadınlar çalışmasına benzer çalışmalar diğer bütün meslek gruplarına örnek olması gereken bir hareket.  Buna destek veren herkesi de ayrı ayrı kutluyorum. Karşıyaka Belediyesi olarak da kendi adımıza elimizden gelen desteği vermeye hazır olduğumuzu tekrar söylemek isterim. Bizim mesleğimizde ayrımcılık genelde yoktur. Ama bazı branşlar için kadından ortopedist olmaz, cerrah olmaz gibi saçma sapan şeyler söyleyenler var. Onları kendi içimizde uyararak çözüyoruz. Bu hareket inşaat mühendisliğinde sembol olabilecek, başarıldığı takdirde de kadın erkek eşitliği açısından önemli adımlar atılmasını sağlayacak bir hareket. Kadınlardan çok güzel çok başarılı inşaat mühendisi olur. Bunu görebilmek için sadece onlara fırsat verilmesi gerekir. Sizin bu çabanız birçok genç için örnek olacaktır. Sizden ilham alan genç kızlarımız bu alana yönelecektir” dedi.

     İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer adına toplantıya katılan Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyon Başkanı Nilay Kökkılınç ise yerel yönetimler ile meslek odalarının işbirliğinin önemine vurgu yaparak Beyaz Baretli Kadınlar projesinin toplumsal cinsiyet eşitliği açısından önemli bir girişim olduğunu, İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak desteklediklerini belirtti.
     Açılış konuşmalarının ardından Beyaz Baretli Kadınlar Koordinasyon ekibi adına İMO İzmir Şubesi Şube Sekreter Yardımcısı Hazal Canpolat tarafından projenin gerekçeleri, oluşum aşamaları, destekleyen kuruluşlar, bugüne kadar yapılan çalışmalar ve planlanan çalışmalar hakkında bir sunum yapıldı.


+ Benzer Haberler
» Toplu taşımaya ‘sistemli’ teşvik geliyor
» YEP’in 3 yıllık yol haritası: V tipi büyüme, finansal istikrar
» Elazığ ve Malatya’daki işletmelere ek süre
» "Aliağa’nın gelişmesi için çalışacağız"
» Henkel’de Hasan Alemdar’a yeni görev
» Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü Başvuru Ofisi hizmetinizde
» Kastamonu Entegre ihracattaki yükselişini sürdürüyor
» Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yıla göre yüzde 8 arttı
» Kaçak Hobi Bahçesine Güzelbahçe Belediyesi’nden geçit yok
» Online pazar yerlerinde strateji nasıl olmalı?


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 30.09.2020
  Ticaret 29.09.2020
  Ticaret 28.09.2020
  Ticaret 26.09.2020
  Ticaret 25.09.2020
  Ticaret 24.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni