• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Genç tasarımcılar için tesis kurulacak

06 Kasım 2018 Salı 16:00
12
14
16
18

Genç tasarımcılar için tesis kurulacak

   ► EDDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Zandar: Sektörün en büyük sıkıntısı tasarım.

           DUYGU GÖKSU     
     Ayakkabı Tasarım Yarışması’na damga vuran İzmirli genç tasarımcıları Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği ödüllendirdi.  İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB)’in katma değeri yüksek olan deri ve deri mamulleri üretimine destek sağlamak ve üretici firmalar ile tasarımcıları bir araya getirmek, genç yetenekleri desteklemek ve sektöre kazandırmak amacıyla düzenlenen 3. Uluslararası Ayakkabı Tasarım Yarışması’nda erkek ayakkabı tasarımı kategorisinde ilk 3 ödülün tamamını İzmirli tasarımcılar kazandı.

     Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencisi Oya CEVİZKAYA 1. Olurken, Kaan ERATALAY ikinci, Alparslan ŞENDAĞLI ise üçüncü oldu. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri Yunus Emre YÜREKLİ ve Ece Pınar DEMİREL ise 3. Uluslararası Ayakkabı Tasarım Yarışması’nda finale kaldı.

     Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Zandar ve EDDMİB Yönetim Kurulu, İzmirli genç tasarımcıları başarılarından dolayı ödüllendirdi. Toplantıya 3. Uluslararası Ayakkabı Tasarım Yarışması’nda derece giren tasarımcılarla birlikte; DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Nesrin ÖNLÜ, Aksesuar Tasarımı Anasanat Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Neşem ERTAN AYATA, DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyeleri Dr. Öğr. Üyesi Öznur ENES, Öğr. Gör. Pelin DEMİRTAŞ DİKMEN, Öğr. Gör. Canan ERDÖNMEZ ve Öğr. Gör. Mustafa KULA’da katıldı.

     Toplantıda konuşan Zandar, “İhracatçı birliklerinin tasarıma olan desteğini biliyorsunuz. 7 senedir deri tasarım yarışması düzenliyoruz. 2018 zor bir yıl olduğu için yarışmayı organize edemedik ve 2019’a sarkıtmak zorunda kaldık. Biz yeteri kadar sizlere önem veremiyoruz, istihdam edemiyoruz. Tasarımcıları sektöre entegre edebilmek üzerine biraz daha çalışmamız lazım” dedi.

“Her türlü desteğe hazırız”
     İzmir için tasarımda başarılı olunabileceğini ancak yeteri kadar potansiyel yaratılamadığını vurgulayan Zandar, “Workshop alanı için elde kalmış makinaları hibe edelim, bir tesis kuralım ve çocuklar istedikleri zaman gidip çalışsınlar denemeler yapsınlar. Işıkkent’te bunu yapabilirsek sektöre de yakın olurlar. Staj konusunda da elimizden gelen desteği size vereceğiz. Okula gelip derslere de katılabiliriz. İhracat ve sektörle ilgili bir şeyler anlatırız öğrencilere. Sektörün en büyük sıkıntısı tasarım. Bunun için her zaman destek vermeye hazırız.

     Dünyada sanayinin gidiş yönü otomasyona gidiyor. Tüm tasarımların bu sistemlere uygun olması gerekecek. Bu takım çalışmasının daha iyi sonuçlar çıkaracağına inanıyorum. 2019 başlarından itibaren startı verip sonlarına doğru sonlandıracağız. Deri fabrikalarımızın geleceği açısından tasarımlar önemli” diye konuştu.
     Yarışmada birinciler 15 bin TL, ikinciler 10 bin TL, üçüncüler 5 bin TL ve tüm finalistler dijital çizim tableti ile ödüllendirildi. Ayrıca ilk üçe giren yarışmacılardan Ticaret Bakanlığı’nın uygun göreceği isimler, yurt dışı eğitim ödülünün de sahibi olacaklar.

 


+ Benzer Haberler
» İZBAN’da grev hazırlığı
» Sağlığa 217 yeni yatırım ile 7 bin yeni yatak
» Türk çeliğine İran tehdidi
» Terzioğlu mobil dünyanın zirvesinde
» “İzmir sanayicisinin sesini duyun”
» Palandöken, “1 kuruştan sonra 5 ve 10 kuruşlar da verilmiyor”
» Türk bilim insanlarına “yurda dön” çağrısı
» Konkordatolara denetim geliyor
» ‘Dijital Anadolu’da Yol Haritası Bursa için çizildi
» Serter: “Güçlü STK güçlü iletişimle mümkün”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 14.11.2018
  Ticaret 13.11.2018
  Ticaret 12.11.2018
  Ticaret 10.11.2018
  Ticaret 09.11.2018
  Ticaret 08.11.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni