• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Gençler ortalama 2 yılda bir iş değiştiriyor

17 Mayıs 2017 Çarşamba 18:00
12
14
16
18

Gençler ortalama 2 yılda bir iş değiştiriyor

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Habitat Derneği tarafından hazırlanan “Türkiye’deki Gençlerin İyi Olma Hali Raporu"na göre; genç kadınların yüzde 72'sinin, genç erkeklerin ise yüzde 69'unun yaşadığı hayattan memnun.
     Düzenlenen basın toplantısı ile açıklanan raporun verilerine göre, memnun olanların oranı öğrenci grubunda yüzde 74, çalışanlarda yüzde 72, çalışmayan, okumayan ve iş aramayan "ev genci" grubunda ise yüzde 69 olarak kaydedildi. İş arayan gençler grubunda bu oran yüzde 55'e düştüğü görülüyor.

     Habitat Derneği tarafından hazırlanan Türkiye’deki Gençlerin İyi Olma Hali Raporu, 16 ilde 18-29 yaş aralığındaki bin 209 kişiyle yüz yüze görüşülerek hazırlandı. Raporda, gençlerin genel olarak yaşamlarından memnun olduğu, siyaset, kültürel etkinlikler ve sosyal sorumluluk projelerine katılımının düşük, sosyal medya aktivitelerinin ise yüksek olduğu tespit edildi.

     Araştırmada kadınlar arasında "geleceğe umutla bakan" oranı yüzde 68 olarak tespit edildi. Bu oran erkeklerde yüzde 65'e gerilediği görüldü.
     Ayrıca araştırmaya katılan gençlerin yüzde 52'si iş sahibi iken, bunun kadın-erkek dağılımına baktığında erkeklerde yüzde 60, kadınlarda ise yüzde 45 olarak tespit edildi.
     18-29 yaş arasındaki evli "ev genci" kadınların oranı yüzde 53 iken bu sonuç evli kadınların yarıdan fazlasının "ev kadını" olduğunu ortaya koydu.

     Raporun "çalışma süresi ve iş yeri sayısı" başlığında yer alan verilere göre, 18-24 yaş arasındaki gençler ortalama 3 yıl boyunca aynı iş yerinde çalışıyor. Raporda yer alan diğer bilgiler ise şöyle ifade edildi:
     “Bu süre 24-29 yaş aralığında 5 yıla yükseliyor. 18-24 yaş diliminde çalışılan iş yeri sayısı 2 iken 24-29 yaşta bu rakam 2,5 çıkıyor. Bu da gençlerin ortalama 2 yılda bir iş değiştirdiğini ortaya koyuyor.

     Girişimcilik eğilimleri oranlarına göre kadınların yüzde 57'si, erkeklerin ise yüzde 70'i kendi işini kurmak istiyor. Girişimcilik eğilimi yaş arttıkça düşüyor. Rapora göre gençlerin yüzde 70'i yaşadığı yerde kolaylıkla iş bulabileceğini düşünmüyor. Bu görüşte olan gençlerin yarıya yakını "yeterli iş olanaklarının olmamasını", yaklaşık 3'te 1'i "ücretlerin düşüklüğünü", yaklaşık 4'te 1'i ise "iş bulmayı sağlayacak tanıdıklarının olmamasını" buna gerekçe gösteriyor.”
     Eğitimlerine devam eden gençlerin yüzde 74'ü aldıkları eğitimden memnun iken bu oran yüksek lisans-doktora öğrencilerinde yüzde 88'e yükseldiği görülüyor. Katılımcıların yüzde 11'i haftada 1 ve daha sık, yüzde 46'sı ayda birkaç kez sinemaya gittiğini belirtti.

     GÖNÜLLÜLÜK ESASIYLA FAALİYET SADECE % 5’İ KATILIYOR
     Raporda görüşleri alınan gençlerin yüzde 90'ı aileleri ve arkadaşlarından duygusal destek aldığını söylerken, kendilerine "Herhangi bir ücret almadan gönüllü bir işte veya bir sivil toplum kuruluşunda hiç çalıştınız mı?" sorusuna gençlerin sadece yüzde 5'i "evet" dedi.  Gençlerin yüzde 95'inin gönüllülük esaslı faaliyetlere katılmadığı görüldü.

     GENÇLER SİYASETE İLGİSİZ
     Raporun sonucu incelendiğinde gençlerin siyasetle ilişkisi büyük oranda sadece oy kullanmak odaklı olduğunu ortaya koydu. Rapora göre genel ve yerel seçimlerde oy kullanan gençlerin oranı yüzde 78, aktif siyasette yer alma oranıysa yüzde 4. Her 100 erkekten 70'i, kendini yaşadığı yerde güvenli hissederken bu oran kadınlarda yüzde 55'e düşüyor. Evli olup yaşadığı yerde kendini güvende hissedenlerin oranı erkeklerde yüzde 71 olurken kadınlarda bu oran yüzde 50 olarak tespit edildi. Gençler en fazla Facebook, Whatsapp ve Youtube’u kullanıyor.

 


+ Benzer Haberler
» Bergama Belediyesi “Güneş Enerjisi Santrali” kuruyor
» Günlerce süren işlemler e-imza ile bir saatte bitiyor
» Karşıyaka Belediyesi’nden ‘Edebiyat Ödülleri’
» Huawei, daha fazla akıllı şehir inşa edecek
» Kilisede Shakespeare anması
» Barış fidanları
» Dünya Kupası Regal 4K HDR TV’de izlenir
» Buca Çocuk Meclisi sanata damgasını vurdu
» Oyun ve bilişim sektörü el ele büyüyor
» Siber suçların da bir sınırı var


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.04.2018
  Ticaret 24.04.2018
  Ticaret 23.04.2018
  Ticaret 21.04.2018
  Ticaret 20.04.2018
  Ticaret 19.04.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni