• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Gıda israfına kampanyalı çözüm

15 Ekim 2020 Perşembe 16:00
12
14
16
18

Gıda israfına kampanyalı çözüm

   ► Gelecek 10 yılda Türk tarımının yol haritasının çizildiği zirvede konuşan Pakdemirli, 2020 yılı sonunda 20 milyar dolarlık ihracat hedeflediklerini söyledi

           DUYGU GÖKSU      
     Türkiye tarımının, gelecek 10 yıl içerisinde yol haritasına katkı sağlamak amacıyla ‘Tarım Ormanın Geleceği Zirvesi’ni düzenlendi. Tarım ve ormancılık sektörünün tüm paydaşlarının bir araya geldiği zirvede konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, gıda israfını önlemek için özel bir çalışma başlatacaklarını duyurdu. Turkuvaz Medya Grubu ve Para Dergisi’nin Tarım ve Orman Bakanlığı himayesinde düzenlediği zirvede konuşan Pakdemirli, toplumun evlerinde ve iş yerlerindeki gıdaya yaklaşımını konu alan ‘Gıdanı Koru’ projesinin yakın zamanda lansmanını yaparak tüm toplumun gıda israfı konusunda ilgisini çekerek farkındalığını artıracaklarına dikkat çekti. Pakdemirli, bakanlık olarak en büyük katkılarının piyasaları sürekli olarak doğru bir şekilde takip etmek olduğuna vurgu yaptı.

“Yüzde 5 tasarrufla 1 milyon aile doyar”
     Üretilen gıdaların üçte 1’inin çöpe gittiğini hatırlatan Pakdemirli, “Gıdayı korumak denildiği zaman orman ve ağaç kadar önemsenmeyebilir ancak bu konuda da büyük başarı yakalayacağız. Birkaç hafta sonra herkesin ilgisini çekerek tasarrufa doğru yönlendirecek çalışmalar için lansman yapacağız. Yakın zamanda marketlerde, caddelerde göreceksiniz. Gıdada yüzde 5 tasarruf edersek, 1 milyon aileyi 1 yıl boyunca doyurabiliriz” dedi.

Sözleşmeli üretim önem kazanacak
     Dünyada sözeşmeli üretimin birçok üründe olduğunu ve yüzde 70’lere ulaştığını ancak Türkiye’deki sözleşmeli üretimin oranının yüzde 5 oranlarında olduğunu ifade eden Pakdemirli, “Dünyanın her tarafında sözleşmeli üretim tercih edilioyr. Üretici ile alıcı arasında yapılan anlaşma ile üretici ne kazanacağını bildiği için sözleşmeli üretim modelini benimsiyor. Bununa ilgili yasa tasarımız şu anda mecliste. Türkiye’de de çok ciddi önem kazanacak. Bunun alt yapısı için ditap oluşturduk. Toprağa atılmış bir tohum olarak hızlı bir şekilde derinleşecek” dedi.

“Su ürünleri ihracatında 2 milyar dolarlık hedefe ulaşacağız”
     Her ülkenin kaynaklarının belli alanlarda ülkeyi rekabetçi kıldığını belirten Pakdemirli, “Türkiye, 18 milyar dolar ihracatı ve 12 milyar dolar ithalatı ile kendine yeten bir ülkedir. Tropik meyvelerin de birçoğunu üretmeye başladık ve ihracata başladık. Önümüzdeki yılın sonuna kadar Türkiye muzda kendi kendine yeterlilik sağlayacak. Birçok üründe dünyada birinci veya ikinciyiz. Su ürünleri sektöründe de 2023 yılında 2 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşacağız. 2020 yılı sonunda 20 milyar dolarlık ihracat rakamını zorlarız” ifadelerini kulandı.

11 Kasım’da 35 ülkede eşzamanlı ağaç dikimi yapılacak
     Ağaç ve yeşille ilgili farkındalığa dikkat çeken Pakdemirli, “11 Kasım’da 35 ülkede aynı anda ağaç dikimleri yapacağız. Farkındalığı artırmak ve hükümetin bu konuda çalıştığının bilinmesi çok önemli. Teşkilata moral vermek, kamuoyuna doğru mesajı vermek çok önemli” açıklamasında bulundu.

“Gıda milliyetçiliği yaşanacak”
     Gıda arzı konusunda alarm zillerinin tüm dünya için çaldığına değinen Pakdemirli, “Gıda talebi yüzde 60 artarak karşımıza gıda milliyetçiliği kavramını çıkaracak. Pandemi sürecinde bunun ilk örneklerini yaşadık. Üretim optimizasyonu ile çok fazla şeyi değiştirmeden üretimi birim bazında yüzde 10 artırmak mümkün” ifadelerini kulandı.

“Desteklerin yüzde 80’ini ödedik”
     Pandemi sürecinde Türkiye’de henüz vaka yokken yaptığımız hazırlıklarla hem bakanlık hem de tüm sektörler olarak iyi bir sınav verdik. Her şeyi durdurabiliriz ama tarımı durduramayız. Çiftçiye diplomatik pasaport verdik, herkes evinde otururken çiftçimiz sahaya çıktı. Birçok sektörün küçüldüğü ikinci çeyrekte tarım sektörü yüzde 4 büyüdü. Çiftçiye verilen destekler yüzde 36 artırıldı ve ilk 6 ayda destek paketinin yüzde 80’ini ödedik” dedi. Pakdemirli, bu yıl küçük işletmelere daha fazla dokunarak, 2 bin altında destek alacak kimse kalmayacak şeklinde bir düzenleme yaptıklarını sözlerine ekledi.

1 milyon denetim yapıldı
     Sağlıklı gıdanı vatandaşlara ulaştırılmasının önemine vurgu yapan Pakdemirli, “Her 1 ayda elimizde veri birikince paylaştığımız ifşaların tüketiciye büyük faydası oluyor. İyi ile kötü ayrıştırılınca iyinin devamlılığı sağlanıyor. Bu düzen için ifşalar ve cezalar gerçekleştirdik ama bu cezalar artırılarak haksız rekabet edenleri meslekten men edecek bir şekilde uygulamalar önümüzdeki hafta yasalaşmış olacak. 7 bin kişi ile toplamda 1 milyon denetim yaparak, 2020 yılında 10 bin 390 TL denetim cezası uygulandı” diye konuştu.
     Tarım ve Ormanın Geleceği buluşmalarının son ayağı olan Zirve’de, ‘Tarımı Geleceğe Taşıyanlar’ ve ‘Genç Topraklar’ ödülleri de sahiplerini buldu.

“Destek ve teşvik düzenlemeleri yeniden ele alınmalı”
     Tarım Ormanın Geleceği Zirvesi’nde Ziraat Bankası’nın Tarım sektörü destekleme rakamlarını aktaran Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, “2012 ile 2020 yılları arasında kullandırdığımız tarım kredisi 240 milyar TL’ye ve 3.5 milyar kişiye ulaşmış durumdayız. Tarım sektörü kredisi 2012 yılında 18 milyar TL’yekn bugün 76 milyar TL’ye ulaştı. Kredi riski olan müşteri 500 binden 700 bine kadr ulaştı. Tarım sektöründe verdiğimiz destekler ile Ziraat Bankası’nın payı yüzde 65’tir. Aktif büyüklüğümüz ise 1 trilyon TL’dir” dedi.
     Tarımsal üretm potansiyelinin harekete geçirilmesi için rotanın verimlilik, karlılık, sürdürülebilirlik, izlenebilirlik ve planlama üzerinde olması gerektiğine vurgu yapan Aydın, “Destek ve teşvik düzenlemeleri yeniden ele alınmalı. Çok önemli ile daha az önemli üretime göre destek ve teşvik sağlamalıyız. Verimliliği artırmak için kaynakları doğru dağıtmalıyız. Tarım ekosisteminde, üreticiden tüketiciye kapsayan şeffaf elastik bir yapı oluşturmalıyız ve bu yapnın önceliği girdi maliyetlerinin yönetimi olmalı. Bunun yolu üreticiden tüketiciye sürecin doğru tasarlanması ve uygulanmasından geçmektedir. Geleneksel üretim yapan küçük işletmeleri güçlendirip diğer yandan modern tarım tekniklerini ülkemize getirip sektöre öncülük edecek teknoloji yoğun üretim yapan işletmeleri desteklemeliyiz” ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» Hasta sayısında artış devam ediyor
» Ticaret Bakanı Pekcan, OECD Bakanlar Konseyi Toplantısına katıldı
» Irak, taze domates ithalatı yasağını kaldırdı
» “Saraybosna-Belgrad Otoyolu projesindeki son gelişmeleri ele aldık”
» “Siyaseti bırakıp, ekonomiye odaklanmalıyız”
» Gürer: “KOBİ’leri hem pandemi hem döviz kurları vurdu”
» İzmir’de test yapılan her yüz kişiden 17’si pozitif
» “Kırmızı et tüketim artışını küçükbaş ile karşılayabiliriz”
» Akbank’tan Türkiye ekonomisine 2020’nin ilk dokuz ayında 322 milyar TL kredi desteği
» Türkiye’deki yabancı yatırımının metrekare bazında yüzde 36’sı vatandaşlık hakkı için


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.10.2020
  Ticaret 28.10.2020
  Ticaret 27.10.2020
  Ticaret 26.10.2020
  Ticaret 24.10.2020
  Ticaret 23.10.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni