• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Gıda sektörü kan ağlıyor

04 Aralık 2020 Cuma 17:00
12
14
16
18

Gıda sektörü kan ağlıyor

   ► Gıda sektörünün % 50 daraldığını söyleyen Gökçen, tüccarlara, restoranlara ve toptancılara gayri nakdi kredi verilmesini talep etti

           KÜBRA TOPAL / ÖZEL    
     İkinci dalga önlemleri kapsamında kapanan işletmeler nedeniyle gıda toptancıları zor günler geçiriyor. Bir taraftan okul kantinlerinin kapanması bir taraftan restoranların paket servise geçmesi gıda toptancılarının umudunu tekrardan kırdı. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan İzmir Ticaret Odası (İZTO) Gıda İmalat ve Toptan Ticaret Grubu Komite Başkanı Selim Cemil Gökçen, “İç piyasadaki daralmaya baktığımızda gıda sektöründe yüzde 50’den fazla düşüş yaşanıyor” dedi.
     Şu an yaşanılan kapanma durumunun ilk kapanmaya benzemediğini dile getiren Gökçen, “İlkinde bu günler geçecek dişimizi sıkalım bitecek gibi bir algı olduğu için esnaf ve vatandaşlar moral olarak bu kadar düşük değildi. Mart ayında işletmelerimizin kapanmasından sonra ikinci kapanmanın hiç olmayacağını düşünüyorduk. Fakat bu ikinci kapanma algıyı değiştirdi. Şu an kapanmaların daha da uzayabileceğini düşünüyoruz. Umarım aşı çalışmaları olumlu sonuçlar verir de uzun süreli kapanmalar yaşamayız” diye konuştu.

     Yaz mevsiminde işletmelerin tekrar faaliyete geçmesine rağmen esnaf ve toptancının aradığı artışı bulamadığını söyleyen Gökçen, “Bu yıl turizm sektörü zayıf geçtiği için hizmet sektörü de zayıf ilerledi. İzmir’deki esnaflar Antalya’dan Çanakkale’ye kadar gıda tedariki gerçekleştiriyor. Fakat bu yıl çok az bir satış yapıldı. Çeşme’deki bazı oteller bu yaz açılmadı veya açanlarda erken kapattı. 16 Mart’tan beri de üniversiteler kapalı, öğrencilerden ve kafelerden para kazanan esnafın yaklaşık 1 senedir gelirleri yok. Gıda toptancıları kafe, otel, restoran ve yurtlara ciddi mal satıyorlardı ama şu an bunlar gerçekleşmiyor. Açılış döneminde de büyük cirolar elde edilemedi ancak içerideki para kurtarılmaya çalışıldı. Tüm bunlar gıda toptancıları açısından olumsuz gelişmeler. Bu olumsuz gelişmeler ile beraber ikinci kapanmaya girdik. Bu kapanmanın ne zaman biteceği de belli değil. Sorunlar ne yazık ki bitmedi ve yaşanmaya da devam ediyor” ifadelerini kullandı.

“Krediler istenilen şekilde ekonomiye ve tedarikçilere yönlendirilemedi”
     Kamu bankalarının verdiği 3 ay ertelenen kredilerin ödemelerinin geldiğini belirten Gökçen, “Bu krediler Kredi Garanti Fonu’ndan verildi ve kredilere devlet kefil olmuştu. Bu süreçte esnafta ödeyebilen kişiler ödeme yaparken diğerleri kredileri ödeyemedi. Bankalar ödeme yapılmadı takdirde devletten bu parayı garanti etmesini istiyor. Bazı esnaflarda bunun bir rahatlığı var ama esnafın asıl derdi kredisini ödeyerek işine geri dönmek” dedi. Gıda Çarşısı’ndaki toptancıdan, Menderes, Menemen, Torbalı’daki imalatçıya kadar herkesin birikmiş kirasının olduğunu vurgulayan Gökçen, “Mart ayında yaşanan kapanmadan önce kafelere, otellere sattığımız mallar oldu. İşletmelere verdiğimiz ürünler için kestiğimiz faturalar var ama tahsilat yapamıyoruz. İşletmeler kapatma kararı çıktığından beri tedarikçilerine ödeme yapamıyor çünkü gelir kayıpları var. Bu konuda devletten istediğimiz talep şuydu;  öyle bir kredi olsun ki tüccarlara, restoranlara, toptancılara gayri nakdi olsun. Gayri nakdi derken, kredi verilsin ama bankanızdaki hesabınızda bu blokeli olsun demek istedik. Yani alacaklı olan kişiler belli bir sıra ile bankalardan bu paraları temin edebilsin. Böylece mal satan toptancı ve imalatçı sıkıntı yaşamasın. Ama bu gerçekleşmedi ve ötelenen krediyi alan esnaf da parayı ya şahsi hesabına aktardı ya da döviz aldı. Bu paralar istenilen şekilde ekonomiye ve tedarikçilere yönlendirilemedi” diye konuştu.

“Sektör olarak hala mücbir sebepler içerisinde yer almıyoruz”
     Sektör olarak hala mücbir sebep içerisinde yer almadıklarını dile getiren Gökçen, “Mücbir sebep içerisine girenler sadece kafe, restoran grubu oldu. Derdimizi defalarca yazılı olarak Ankara’ya iletsek de ne yazık ki mücbir sebeplere giremedik. Sanki normal iş yapıyormuşuz gibi değerlendirildik ve hala da değerlendirilmeye devam ediyoruz” dedi.
     Kendi firmasının yurt içinde iş yapmadığını sadece ihracat yapmasına rağmen işlerinde yüzde 30 düşüş yaşadığına dikkat çeken Gökçen, “Yurt içinde iş yapan firmalar turizm, üniversite öğrencileri, kantinler, yemek fabrikalarının kapalı olması gibi birçok kayıp yaşıyorlar. Beyaz yakalıların bulunduğu birçok firma uzaktan çalışma modeline geçti. Uzaktan çalışıldığı içinde öğle yemekleri kesildi. Bunlara mal tedarik eden toptancının da işi kesildi. Bunları zincire koyduğunuz zaman üretim yapan imalatçı da aynı şekilde etkilendi. İç piyasadaki daralmaya baktığımızda gıda sektöründe yüzde 50’den fazla düşüş yaşanıyor. Sonu belli olmayan bir kapamaya gidiyoruz ve şu an insanlar ellerindeki parayı tutarak harcama yapmıyorlar” diye konuştu.

“Gıda sektörüne can suyu gerekiyor”
     Salgının nereye gideceğinin şu an öngörülemediğini söyleyen Gökçen, “Bu yüzden gıda sektörüne can suyu gerekiyor. Bugün İzmir’de pek çok dükkân boş. Yani bu dükkânların boş olmasının devlete hiçbir faydası yok. Dükkanlar kiralanmadığı için elektriği, suyu yok ve vergi oluşmuyor. Bu konuların gündeme gelmesi gerekiyor. Dükkanları doldurarak esnafı tekrar harekete geçirmemiz gerekiyor. Çünkü bu süreçte gıda dışı satışlar internet ortamından yapılmaya başlandı. Sadece esnafın elinde gıda sektörü kaldı. Esnafın elinden bu silahta alınırsa esnaf batma noktasına gelir. Bir pidecinin bir dönercinin bir kafenin bu saatten sonra internette dükkan açarak satış yapması çok zor. Çünkü sektör bu duruma alışkın değil yani sektör bir şeyler üretip tezgahta satmaya alışkın. Esnaflık biterek internet satışı gerçekleşirse çoğu kişi işsiz kalır. O yüzden bu insanların ayakta kalması lazım. Sektörümüzü bilmeleri ve sektöre özel destek vermeleri gerekiyor. Çünkü çok fazla dinamiği olan bir sektörüz” ifadelerini kullandı.

“Sokağa çıkmak için izin kağıdı istiyoruz”
     Hafta sonları veya bundan sonraki süreçte hafta içleri yapılacak olan sokağa çıkma yasaklarında gıda işi ile uğraşanlar için özel izin kağıdı talep ettiklerini söyleyen Gökçen, “Bu kişiler her kontrol noktasında polislere sigorta ve şirket kağıtlarını göstererek dertlerini anlatmak zorunda kalıyor. Ayrıca her yerde durdurularak ceza kesilme tehditleri ile karşı karşıya kalıyor. Bir yere buradan un gitmezse orada fırın çalışmaz bu kadar basit. Yani temel ihtiyaç malzemesi götüren şoförlere şehir geçişlerinde zorluk çıkarılmaması adına polis ve jandarmanın kabul edebileceği tarzda geçiş izin belgesi verilmesi gerekiyor” dedi.


+ Benzer Haberler
» Romanya ile ticarette durma tehlikesi
» Türkiye koyun keçi varlığını büyütüyor
» Gıdacı ihtiyaca uygun yerli üretim istiyor
» Türkiye toprakları ithalatı hak etmiyor
» “Bir çocuğa sarılmak binlerce çocuğa sarılmak demek”
» AVM’lerde HES için kioks dönemi
» Ağır vasıta esnafı kan ağlıyor
» Sanatın gücü SMA farkındalığını artırıyor
» Konut sektörü pandemiye rağmen rekora koştu
» “Uzaktan eğitimde not hamlesinden vazgeçilmeli”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.01.2021
  Ticaret 25.01.2021
  Ticaret 23.01.2021
  Ticaret 22.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni