• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Gıdacı ihtiyaca uygun yerli üretim istiyor

23 Ocak 2021 Cumartesi 16:00
12
14
16
18

Gıdacı ihtiyaca uygun yerli üretim istiyor

   ► İZTO Gıda Komitesi Başkanı Gökçen, “Vergisini ve kredisini ödeyemeyen esnafın bankalardan tekrar kredi alabilmesi adına sicil affı istiyoruz” dedi.

           KÜBRA TOPAL     
     İkinci dalga önlemleri kapsamında kapanan işletmeler nedeniyle sıkıntıya giren gıda toptancıları, son günlerde gıda ürünlerinde yüzde 100’e varan fiyat artışıyla birlikte daha da zor günler yaşıyor. En temel üründe yüzde 100’e yakın zam olmasının diğer ürünlerin de fiyatını artırdığını söyleyen İzmir Ticaret Odası (İZTO) Gıda İmalat ve Toptan Ticaret Grubu Komite Başkanı Selim Cemil Gökçen, “Hiçbir üretici diğer ürünün fiyatı artarken ben zam yapmayayım demez. Sonuç olarak ihtiyaca uygun yerli üretim yapılırsa pahalılık olmaz” dedi.

     Pandemiden dolayı dünya gıda fiyatlarında artış olduğunu dile getiren Gökçen, “Özellikle temel gıda ürünlerine, bunların ham maddelerine bir talep var. İnsanlar yaklaşık bir 1 senedir çok fazla dışarı çıkamadığı için evde tüketecekleri temel ürünlere karşı bir talep oluştu. Pandemiyle beraber küresel iklim değişiklikleri ile alakalı arzda bir sıkıntı var. Dünyanın gidişatı bu şekilde. Türkiye’de ise tarımsal ürünlerin arzında hükümet tarafından planlamanın olmamasından dolayı çiftçinin kafası karışık yani çiftçi ne dikeceğini bilmiyor. Yönlendirme olmadan geçen sene ne para kazandırdıysa bu senede o para kazandırır düşüncesiyle devam edilen bir ekiliş tarzı var. Türkiye’de plansızlık ve pandemi ile birlikte küresel iklim koşulları ile beraber uzun yıllardır yapılan hataları da eklediğimizde tarımsal ürünlerde artış yaşanması kaçınılmaz bir hale geliyor” ifadelerini kullandı.

“Yerli üretimde hangi üründen ne kadar üretilecek hesabı yapılmalı”
     En büyük sıkıntının pahalılık ve yerli üretim yapmamak olduğunu vurgulayan Gökçen, “Tarımsal ürünlerde temel ürünlerin Türkiye’de, halka yetecek ve ihracatı karşılayacak kadar üretilmesi gerekiyor. Bu tarz bir üretim olmadan ithalat yaparak döviz ile pirinç, döviz ile buğday almaya devam edersek diğer konuları çözüme kavuşturamayız. Yerli üretimde hangi üründen ne kadar üretilecek hesabı yapılmalı. Türkiye’de yıllık domates ya da yıllık ayçiçek yağı ihtiyacı ne kadarsa hesaplanabilmeli yani bunlar çok büyük hesaplamalar değil. Örneğin; 2020 yazında her yere sanayi domatesi ektik. Türkiye’de toplasanız 10 tane salça fabrikası var. Bu fabrikalara hem yurt içi hem yurt dışı için kaç ton domates lazım ise devle ihtiyaç kadar domates ektirmesine izin vermeli. Onun dışında kalan yerlere daha farklı ihtiyaçlara yönelik ürün ekilmeli. Planlama dediğimiz olay budur zaten. Örneğin, yağların arasında en ucuz ayçiçek iken yüzde yüze yakın zam geldi. En temel üründe yüzde 100’e yakın zam olursa diğer ürünlerin de fiyatı artar. Hiçbir üretici diğer ürünün fiyatı artarken ben zam yapmayayım demez. Sonuç olarak ihtiyaca uygun yerli üretim yapılırsa pahalılık olmaz” diye konuştu.

 “Önce pahalılık çözülmeli”
     Şu an sektördeki sorunların en başında pahalılık geldiğini belirten Gökçen, “Pahalılık olmasa belki sorunlar biraz daha kolay konuşulabilirdi ama pahalılık çok fazla. Esnafımızın aslında hepimizin en büyük sorunu tasarruf. Cebimizde para olmadığı için pandemi dönemine kötü bir şekilde yakalandık. Almanya’da bizimle aynı işi yapan firmalar ve restoranlar ile görüşüyoruz. Bunların sahipleri Türk ve orada bu kadar sıkıntının olmadığını görüyoruz. Almanya’da da aşı ve hastalık sıkıntısı var ama ekonomik olarak bu kadar sıkıntı yaşanmıyor. Devlet desteğini daha hızlı ve daha yüksek rakamlarda yapıyor. Biz aynı destekleri beklemiyoruz ama tarımsal ürünlerde pahalılık çözülmeden diğer desteklere sıra geleceğini düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

 “Hem oteller hem de tedarikçi firmalar desteklenmeli”
     Gökçen sözlerini şöyle sürdürdü: “2021 yazı için turizmde hareketlenme beklendiği yönünde duyumlar aldık. Eğer bu yaz otellere tedarik yapılmasını bekliyorlarsa hem otelleri hem de otellere tedarik eden bütün firmaları desteklemeleri gerekiyor. Aksi takdirde turistlere yapılabilecek çok fazla ikram bulamayabilirler. Her geçen gün daha da kök salan bu sorunu tek başına bir kurum çözemez. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı’nın bir araya gelerek sektör temsilcileri ile görüşmesi ve yaza hazırlanmak adına çözüm yolu bulması gerekiyor.”

Esnaf kira desteğinde NACE’ye takıldı
     Gıda toptancılarını pahalılığın yanı sıra kafe, restoran grubunun kapalı olması da ciddi derecede etkilediğini dile getiren Gökçen, “Şu anda Türkiye’de marketler daha hareketli ve gıda piyasasını yönetiyorlar. İmalatçılarda ise ihracat yapanların çok fazla sorunları yok. Ama lüks üretim grubu için konuşursak onlarda çok düşüş yaşanıyor. Toptancılar olarak biz hem pahalılıktan hem de sattığımız malları yerine koyma noktasında zorluk yaşıyoruz. Toptancılar olarak kafe, restoran gibi işletmelerin gıda konusunda ana tedarikçisi biziz. Bu sektörlerin içine düştüğü durumdan biz de çok etkilendik. Faturasını kestiğimiz ve malı teslim ettiğimiz halde hala parasını alamadığımız ama KDV’sini ödemek zorunda kaldığımız zamanlar oluyor. Bu konuda devletten bizi de mücbir sebep kapsamına almasını bekledik fakat hala alınmadık. En azından vergisini ve kredisini ödeyemeyen esnafın bankalardan tekrar kredi alabilmesi adına sicil affı talep ediyoruz. Zaten NACE kodumuz uymuyor diye son zamanlarda esnafa verilen kira desteğinden de yararlanamadık. Sadece kuru pastacıların belli bir kısmını destek grubuna aldılar ama gıda toptancılarını almadılar. Bu yüzden devletten destek talebimiz devam ediyor” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Patates üreticisi alternatif pazarlama istiyor
» Dokak: 81 il düğün tarihi bekliyor
» Yağmur suyu hasadıyla kentler geleceğine yön veriyor
» İzmir Limanı’nda planlı yatırımlar hız kesmiyor
» Gelinlikçiler hükümetten düğün tarihi bekliyor
» “Turistleri ‘işaret dili’ ile ağırlayacağız”
» “Kur düzelmezse ihracatta zor günler gelecek”
» Kuruyemişte ‘ev dışı tüketim’ azaldı
» Kısıtlamalar mahpusların ruh sağlığını hapsediyor
» STK’ların geleceğini Z kuşağı belirleyecek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.02.2021
  Ticaret 25.02.2021
  Ticaret 24.02.2021
  Ticaret 23.02.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni