• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Girgin: Ekonomik açılımlar da bizi mutlu etmedi

09 Nisan 2020 Perşembe 15:00
12
14
16
18

Girgin: Ekonomik açılımlar da bizi mutlu etmedi

           HABER MERKEZİ     
     Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin, koronavirüsle mücadele döneminde Kemeraltı’nın durumu ile ilgili açıklamada bulundu.
     Kemeraltı esnafı olarak hayal kırıklığı içinde olduğunu kaydeden Girgin, “’Türkiye Evinde Kal’ dendiği andan itibaren büyük çoğunluğumuz karara saygı duyduk; doğrusu da buydu. İki üç yıldır zaten savaş ekonomisi altında piyasanın mutsuzluğunda bugünlere gelirken beklentimiz, güzel bir yaz işi yapmak ve biraz da olsa nefes almaktı. Yıllardır ne rüzgarlar esti, ne ekonomik sıkıntılar çektik. Peki suçlusu biz miydik? Asla biz değildik. İlk kriz çıktığı anda yayınlanan genelge, ne amaçla neye istinaden gündeme alındığını çözme çabasıyla geçti. Sonrasında arka arkaya yapılan beyanatlar, acaba tabanın ihtiyacını karşılamaya mı yönelik diye temkinli yaklaştırdı bizi. Ekonomik açılımlar da bizi mutlu etmedi” dedi.

     “Evinde kal Türkiye” dendiği an esnafın neler beklediğini anlatan Girgin, “Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait tüm kiracıların kiralarının dondurulmasını… Eğer Vakıf malı ecdat yadigarı ise bugünlerde o malların hayrı olur, anlamı olurdu. Genelgede yayınlanan iş kolları dışındaki esnaf evde kalmakla suç mu işlemiş oluyordu? İki milyon esnafa verilecek kredilerin dağıtımı bankaların insafıyla değil, devletin hoşgörüsüyle olmalıydı. Skoru iyi olan esnaf ile olmayanın durumu böyle zamanda asla ayrıştırılmamalıydı.

     Her esnafın banka hesabına 25-50 bin TL gönderilir, esnaf bunu çalışanıyla, eviyle paylaşırdı. Elbette lüksüne değil; temel ihtiyaçlar için kullanılmak şartıyla. Yoksa para mı basmak gerekiyordu? Devlet orada gerekeni yapmalıydı; sonrasında verdiğini taksitle isteyebilirdi. Elektrik, su, doğalgaz vb. temel kullanılan sarfiyatlarda iş yerlerinden iki ay ödeme alınmamalı, sadece ev kullanımı yüzde elli oranında olmalıydı. Özel mülk sahipleri, kiraları 2 ay almamalı. Bu beklenti, ulusal yayınlarda paylaşılarak mal sahipleri hoşgörüye davet edilmeliydi. Mal sahiplerinin almayacakları kira bedeli, devlete ödeyeceklerini beyan ettikleri meblağ üzerinden gelir vergisinden düşürülebilirdi.

     Tabii ki mal sahiplerinin de kendi hayatlarını idame ettirmesi gerekli; onların da borçları, ihtiyaçları var. Bu nedenle kiracısı ile ortak paydada anlaşabilirlerdi. Bununla birlikte 2 ay kira yükü devlet garantisinde olabilirdi. Devlete ait KDV, stopaj, sigorta, muhtasar ve tüm Vergi Dairesi, sigorta işlemleri 2 ay ödenmeden gelecek aylardan itibaren ötelenebilirdi. Geçmişten yükle gelen esnafın hem eskiyi hem yeni ötelenen meblağı, hem de güncel ödemesini üst üstte koyunca bunları ödemesi imkansızdı. Türkiye’deki işletmelerin yüzde 99.8’inin küçük ve orta ölçekli esnaf olduğunu ve istihdamın yüzde 72.7’sini yine esnafın sağladığını düşünürsek; bizler nasıl yok sayılacağız?! Yüreğimizden geçenleri, siyaset yapmadan paylaşmak istedik. Buna da hakkımız olduğunu düşünüyoruz naçizane” ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» Hem vaka, hem de iyileşen sayısı arttı
» Hem vaka
» Türkiye’den DTÖ ve AB’ye ‘karşı tedbir’ bildirimi
» MB’nin rezerv varlıklarında % 6,3 azalma
» Türkiye’nin yeni nesil haber ajansı, Hibya 1 yaşında
» Ulaşım modlarında normalleşmeye kademeli geçiş; ticari yatlar faaliyetlerine başlıyor
» Çevrimiçi Hazine Avı’nın sonuçları belli oldu
» Ekonomik güven endeksi 61,7 oldu
» Karantina günlerinde altınlar Loomis ile garanti altında
» Gürer sordu, Bakan yanıtladı; Gıda işletmelerine virüs denetimi yapıldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.05.2020
  Ticaret 28.05.2020
  Ticaret 27.05.2020
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
  Ticaret 20.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni