• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Girişimcilik, mentorluk ve staj için işbirliği

13 Şubat 2020 Perşembe 18:00
12
14
16
18

Girişimcilik, Mentorluk ve Staj için işbirliği

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB ), Gençlik ve Spor Bakanlığı ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi,  Girişimcilik, Mentorluk ve Staj İşbirliği Protokolü imzaladı.
     TOBB Binası’nda düzenlenen imza töreninde konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Genç Girişimciler Kurulu (GGK) olarak 8 bin kişilik güç olduklarını söyledi.
     Türkiye’de girişimcilikte farkındalığın artmasını sağladıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, girişimci olmayı popüler hale getirdiklerini ve birçok değerli projeye öncülük ettiklerini söyledi.

     Hisarcıklıoğlu, “Girişimciler ne kadar güçlüyse, ekonomi de o derece güçlü ve rekabetçi olur. Yeni fikirler, dünyayı değiştiren inovasyonlar, hep gençlerden çıkıyor. İşte bu nedenle, ülkemizdeki girişimcilik ekosistemini geliştirmeyi misyon edindik” dedi.
      Türkiye’nin gençlerini daha donanımlı hale getirmek için birlikte çalışacaklarını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, zenginleşmek için bugünün ve geleceğin gençlerini daha donanımlı hale getirmek için çaba harcanması gerektiğini kaydetti.

     İşbirliği kapsamında gençlere girişimcilik eğitimleri verileceğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Her işin bir inceliği var. Özellikle teknoloji tabanlı bir iş yapacaksanız bazı temel kavramlara hakim olmak zorundasınız. Eğitimlere ek olarak illerimizdeki başarılı girişimcileri, Bakanlığımızın uhdesindeki gençlerimizle buluşturacağız. Nitelikli elemanın ön koşulu staj” dedi.
     Gençlerin okul çağlarında bir işletmede çalışmasıyla ayaklarının yere daha sağlam basacağını anlatan Hisarcıklıoğlu,  “Bu çerçevede bir yazılım geliştiriyoruz. Bu yazılım üzerinden şirketlerin stajyer taleplerini toplayıp Bakanlığımıza ileteceğiz. Bakanlığımız da talepleri gençlere duyuracak. Gençler staj başvurularını yapacak. Üyeler ise başvuruları değerlendirdikten sonra uygun gördükleri adayları staja kabul edecek” diye konuştu.

     Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Bakanlık olarak TOBB’un gençlerin girişimcilik, staj ve mentorluk başlıkları kapsamında bir güç birliğine gitmesini uygun gördüklerini söyledi. Kasapoğlu, “Ortada samimi bir gayret var. TOBB ekibinin bu konulardaki bilgi, birikim ve tecrübesi, ülkemiz için son derece kıymetli... Bu birikimin Bakanlığımızın kendi birikimi ve imkânlarıyla harmanlanması, gençlerimiz için bir fırsat. Bu nedenle imzalayacağımız protokolün gençlerimize çok önemli özellikler kazandıracağını düşünüyorum.

     İş birliği protokolü kapsamında Bakanlığımız; girişimcilik ve mentorluk girişimciliğin önemi konusunda eğitim, tanıtım ve bilgilendirme faaliyetlerini ve etkinliklerini yürütecek. İş dünyasının deneyimli yöneticilerinden mentor havuzunu oluşturacak ve mentorluk ile ilgili çalışmaları hayata geçirecek. Girişimcilik eğitim, faaliyet ve etkinlikleri için de gençlik merkezlerini, gençlik kamplarını ve genç ofisler ile öğrenci yurtlarını koordine edeceğiz. Girişimcilik konusunu gençlik merkezleri ve gençlik kamplarında temel atölye ve programlarının bir parçası haline getireceğiz ve staj imkânlarını artırmak için de TOBB tarafından geliştirilecek yeni bir yazılım hayata geçireceğiz” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Mevlana heykeli üretici pazarıyla kapılarını açmaya hazırlanıyor
» Yerinde inceleme, anında çözüm; “Belediye 4.0”
» Evde yapacak, dünyaya satacaklar
» Avrupalı gençler Bayraklı’ya gelecek
» Gürer: “Emeklinin ekmeği ile oynamayın”
» Dr. Can Akgündüz: “Hiç bir ilaç masum değil”
» Küçükpark çok güzel olacak
» İduğ’un vizyon projesine iş dünyasından büyük ilgi
» Bornova’da “Masa Tenisi” zamanı
» Vekillerden İduğ’a övgü


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.02.2020
  Ticaret 28.02.2020
  Ticaret 27.02.2020
  Ticaret 26.02.2020
  Ticaret 25.02.2020
  Ticaret 24.02.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni