• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Giyim enflasyonu zirveyi korudu

04 Aralık 2018 Salı 17:00
12
14
16
18

   ► Kıyafet alışverişi için alternatif olan pazarlarda da fiyatlar yükselişe geçti.

      Kasım ayında yüzde 1,44 gerileyen enflasyon giyime yansımadı. Aylık en yüksek artış yüzde 2,37 ile giyim ve ayakkabı grubunda oldu. Giyim mağazalardaki fiyat artışı pazar tezgahlarına da yansıdı. Pazar esnafı, beş yıl öncesini arıyor.
     Ekim ayı enflasyonu rakamlarına göre, kışlık kıyafetlerdeki fiyat artışı ile giyim grubu başı çekmişti. Kasım ayında da aylık en yüksek artış yüzde 2,37 ile giyim ve ayakkabı grubunda oldu.
     Havaların soğuması ile birlikte kışlık kıyafet, kaban ve ayakkabı alışverişi yapacakların alternatifi olan pazarlarda da fiyatlar oldukça arttı. Temel kıyafet ihtiyacını gidermek için pazara giden tüketici de azaldı. Birçok kişinin kıyafet alışverişinde tercih ettiği Hatay Pazarı’nda esnaf, pazarın ve tüketicinin durumunu değerlendirdi.

“Enflasyondaki düşüş pazara yansımadı”
     22 yıllık pazar esnafı Sibel Önal, bir hafta içerisinde bile toptancı fiyatlarında artış olduğunu belirtirken, “Enflasyon bizde düşmedi, pazara yansıyan bir düşüş yok, yerinde duruyor. Fiyatlar yükseliyor. Aldığımız malı bir hafta ara ile zamlı alıyoruz ve bunu müşteriye yansıtamıyoruz. Geçen yıl ile bu yıl arasında büyük bir fark var. Bir hafta önce 17.50 TL’ye aldığım mala bu hafta zam geldi fakat üzerine koyarak satamıyoruz. Toptancılarda günden güne fiyatlarda büyük bir artış var. Sürekli bir fiyat artışı var. Müşterilerin alım gücü kalmadı. Geçen yıla oranla kıyafet almıyorlar, temel ihtiyaçlar dışında keyfine göre alışveriş yapılmıyor. 22 senedir pazarcıyım, bundan beş sene önce büyük bir fark var. Sabahın köründen akşama kadar burada bekliyoruz fakat satışlarımız iç açıcı değil” diye konuştu.

“Toptancı fiyatlarında yüzde 100 artış var”
     İç piyasadan aldıkları ürünlere yüzde 100 zam geldiğini ifade eden pazar esnafı Erkan Altan, “Enflasyonun düştüğüne dair açıklamalar olsa da kıyafet fiyatlarına, esnafa ve tüketiciye yansımadı. Yüzde 100 arttı diyebiliriz. Her şey arttı, iç piyasadan aldığımız ürünü de yüzde 100 zamlı olarak alıyoruz. Pazar tezgahına yansıttığımız zaman müşteri kaçıyor, yansıtmazsak zarar ederiz. Böylece kazanamıyoruz artık. 10 TL’ye aldığımız ürünler 20 TL’ye çıktı. Ürün bulmakta da sıkıntı yaşıyoruz. Geçen yıla oranla kıyafet pazarına gelenlerde azalma var.
     Tüketici pazara yöneliyor ama burada da fiyatların mağazadan bir farkı kalmadı. Yükselen fiyatlar mağazalar ile sınırlı kalmadı” dedi.

“Dolar düştü ama fiyatlar yükseliyor”
     Temel ihtiyaçlara gelen zamlarla birlikte tüketicinin de esnafın da zor günler geçirdiğini söyleyen esnaf Mustafa Kavun, “Fiyatlarda büyük bir yükseliş söz konusu. Doların yükselmesi ile fiyatlar da yükseldi, dolar düştü ama fiyatlar aynı kaldı.
     Geçen kış 20 TL’ye alıp, 25 TL’ye sattığım ürünü şu anda toptancıdan 35 TL’ye alıp, 40 TL’ye satıyorum. Mutfak masraflarının artması, tüm temel ihtiyaçlara daha yüksek maliyetlerle ulaştığımız için kazancımız az, tüketici de aynı durumda bir de üzerine daha yüksek fiyatlar olduğu için satın almaktan kaçınıyorlar. Bu nedenle satışlarda büyük bir düşüş var” ifadelerini kullandı.

     Kavun, bu kış her üründe 8-10 TL arasında değişen fiyat artışı olduğunu söylerken, satışların ciddi şekilde düştüğünü ve tüketicinin tezgahlarda sürekli şikayetçi olduğunu vurguladı.
     Pazarda fiyatlar ise şöyle; kazak ve pantolon fiyatları 20 ile 80 TL arasında değişirken, ayakkabı ve çanta fiyatları 50 TL’den 150 TL arasında satılıyor. Kabanlar ise 70 TL’den 150 TL’ye kadar satılıyor.
     Çorap ve iç çamaşırı ise pazarda uygun fiyatlardan alıcı buluyor.

 


+ Benzer Haberler
» “2. elde satış artışı bekliyoruz”
» İzmir tarihinde İtalyan mimarlar tanıtıldı
» Organik kum kedilerin yaşam kalitesini arttırıyor
» Türkiye’nin köpek ırkları korunuyor
» Et ve sütte enflasyon riski kapıda
» Vade uzayınca geri ödeme zorlaşıyor
» “GES yatırımları 5 milyar $’ı aştı”
» Serter’den başarının anahtarı ‘Vazgeçmemek’
» Damacana suda fiyat anarşisi
» Türk Hava Yolları’nda taşınma karmaşası


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.03.2019
  Ticaret 25.03.2019
  Ticaret 23.03.2019
  Ticaret 22.03.2019
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni