• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Gönüllü başladı, Milli Takıma antrenör oldu

30 Ekim 2017 Pazartesi 13:00
12
14
16
18

Gönüllü başladı, Milli Takıma antrenör oldu

   ► İzmirli Feride Çetin, Engelli kardeşi için tesadüfen öğrendiği boccia sporunda önce Büyükşehir Belediyespor'un, ardında da Milli Takım'ın başantrenörlüğüne getirldi.

           FATİH ÖZKILINÇ     
     Engelli kardeşi için tesadüfen öğrendiği boccia sporunda önce Büyükşehir Belediyespor'un, ardında da Milli Takım'ın başantrenörlüğüne getirilen İzmirli Feride Çetin, “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Engelsizmir projesi çerçevesinde başlattığı branş, benim ve kardeşim Mustafa’nın kaderini değiştirdi” dedi.
     Engelli kardeşi Mustafa Çetin’i çalışmalara götürdüğü sırada tanıdığı boccia sporuna gönül veren İzmirli Feride Çetin, kısa sürede ustası olduğu bu dalda başarı basamaklarını hızla tırmanarak önce İzmir Büyükşehir Belediyespor Boccia Takımı’nın antrenörü oldu, ardından da Boccia Milli Takımı’nın başına geçti. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ENGELSİZMİR projesi çerçevesinde başlattığı branş, kendisinin ve kardeşi Mustafa’nın kaderini değiştirdiğini belirten İzmir Büyükşehir Belediyesi Boccia Takımı Antrenörü ve Milli Takım Başantrenörü Feride Çetin, “Ülkemiz engellilerin topluma kazandırılmasına yönelik yapılan çalışmalarda gerçekten çok geride. İzmir Büyükşehir Belediyesi ise çok özel projelerle önemli bir misyonu yerine getiriyor. Boccia, MS kas ve nörolojik kronik SP hastaları için ideal bir spor. Milli Takım’da uluslararası derece yapabilecek düzeyde sporcular var. Hedefimiz, 2020 Tokyo Olimpiyatları’na sporcu göndermek. Düzenli ve iyi bir çalışmayla bunu gerçekleştirebileceğimize inanıyoruz” diye konuştu.

Gönüllü başladı
     İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 2013 yılında düzenlediği ENGELSİZMİR projesi kapsamında hayata geçirilen Engelli Boccia Takımı, birçok engelli vatandaşın gülen yüzü olmuştu. Feride Çetin de engelli kardeşi Mustafa’yı boccia sporu ile tanıştırmak amacıyla çalışmalara getirirken, çok kısa zamanda kuralları öğrenip bir süre sonra gönüllü antrenörlük yapmaya başladı. Engelli Boccia Sorumlusu İpek Bağ Çelebi’nin düzenlediği kurs ve seminerlere katılarak diplomasını alan genç kadın, gönüllü olarak başladığı bu yolda diplomalı antrenör oldu.

Milli takım teklifi
     İlk antrenörlük deneyimini İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde yaşayan Çetin, 3 yıl sonra hiç hayal bile edemeyeceği bir noktaya geldi. Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Boccia Branş Sorumlusu Asbaşkan Selim Özen’in teklifi ile antrenör Feride Çetin, Engelli Boccia A Milli Takımı Başantrenörlüğüne getirildi. Milli takım antrenörlük haberini aldığında o anki duygu heyecanını anlatan Feride Çetin, “Boccia Branş sorumlumuz Selim Özen başkanımız verdi haberi. ‘Sizi milli takım antrenörlüğüne seçmek istiyoruz. Ne düşünürsünüz?’ dedi. Bende çok sevineceğimi ve mutlu olacağımı söyledim. Açıkçası çok mutlu oldum. Baktığımızda 1.5 yıldır hocalık yapıyorum ama daha öncesinde gönüllü olarak hocalığa başladım. Yapılan çalışmaları, emeğimizi göz önünde bulundurdular ve beni milli takım antrenörlüğüne seçtiler” dedi.

Antrenörlük kursu
     Boccia spor dalı ile tanışma hikayesini anlatan İzmir Büyükşehir Belediyespor Engelli Boccia Takımı Antrenörü Feride Çetin, “2014 yılında gönüllü olarak başladım. Kardeşim Mustafa’yı getirip götürüyordum. Antrenmanlara gelip giderken gönüllü olarak o dönemdeki hocalarımıza yardımcı oluyordum. Hem kardeşimle ilgileniyordum hem de oradaki hocalarımıza destek oluyordum. Daha sonra o dönemdeki hocalarımız ayrıldıktan sonra takıma ben geldim. Bu sırada Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonunun açmış oldukları antrenörlük kursunda Türkiye’de ilk defa Boccia antrenörlüğü için bir kurs başlatıldı. Amerika’dan gelen 2 hoca tarafından antrenör adaylarına eğitimler verildi. O kursa katılar eğitimler aldım ve eğitimlerimizin sonucunda antrenörlük belgemi aldım. Daha sonra ise İzmir Büyükşehir Belediyesinde antrenörlüğe başladım. 1.5 yıl gönüllü olarak antrenörlük yaptım ve şimdi ise resmi olarak 1.5 yıldır antrenörlük yapıyorum” dedi.

Her organizasyonda başarı
     1.5 yılda birçok şampiyonaya organizasyonlara katıldıklarını ve her gittikleri organizasyonda birçok başarı elde ettiklerini söyleyen Çetin, “2015 yılında Samsun’da yapılan Türkiye Şampiyonasına gönüllü olarak girmiştim. Orada BC3 Çiftler klasmanında Türkiye birinciliğini elde ettik. BC2’de birinci olduk BC3 kategorisi teklerde üçüncülük aldık. Takım maçında birincilik başarısı gösterdik. Yine 2016 yılında Aksaray’da yapılan Türkiye Şampiyonasında takım maçında birinci olduk BC3 çiftlerde yine birincilik elde ettik. İzmir’de geçtiğimiz Nisan ayında yapılan Türkiye Şampiyonasında BC5 klasmanında birincilik aldık. BC2 klasmanında ikinci olduk. Yine BC2 klasmanında dördüncülüğü elde ettik. Her gittiğimiz organizasyonda muhakkak dereceye girerek başarılar elde ettik” şeklinde konuştu.

Aile ortamı
     Oyuncularıyla bir aile ortamında olduklarını söyleyen Çetin, antrenmanlarda da tam bir disiplinin hakim olduğunu belirterek, “Takımımızda bir aile ortamı var. Ancak antrenmanlara başladığımız andan itibaren tam bir disiplinli çalışıyoruz. Asla o yakın ilişkiyi ön plana çıkartmıyoruz. Ama dışarıda aile gibiyiz. Yaş olarak baktığımızda hemen hepsi benden yaş olarak büyükler ama antrenmanlara girdiğimiz zaman yaşları hiç fark etmeksizin hepsi çok saygı gösteriyor. Antrenman dışında birbirimizle dışarıda birçok etkinliğe gidiyoruz. Bu da bizim birbirimize karşı olan bağımızı daha da güçlendiriyor. Bu da sahada performans olarak geri dönüyor. Yıllık iznime çıktım. Öyle çok özledim ki oyuncularımı iznimi yarıda bırakarak hemen oyuncularımın yanına döndüm” diye konuştu.

İzmir farkı
     İzmir’deki sporcuların Boccia spor dalında imkanları diğer illere göre çok daha fazla olduğunu söyleyen Çetin, Büyükşehir Belediyesinin bu konuda çok büyük işler yaptığını söyledi. Feride Çetin şöyle devam etti: “Her gittiğimiz yerde farkımızı görüyoruz. Dışarıda da diğer kulüpler tarafından ‘İzmir Büyükşehir Belediyesinin sporcuları bir başka. İmkanları daha fazladır’ diye söylenir. Her zaman bize destek oldular. Böyle bir sporun öncülüğünü yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanımız Sayın Aziz Kocaoğlu, Spor Kulübü Başkanımız Pervin Şenel Genç'e, Spor Direktörümüz Zeynel Canol'a kardeşim Mustafa ve tüm engelli sporcular adına teşekkür ediyorum.”

“Kaderimiz değişti”
     İzmir Büyükşehir Belediyesi Boccia Takımı bünyesinde 10 tane sporcu olduğunu ifade eden Çetin, takımdaki her oyuncunun ayrı ayrı hikayesi olduğunu söyledi. Feride Çetin, “Mesela Mehmet Gürseroğlu masa tenisinde oynamak için gelmişti. Ben mehmet’i masa tenisi katmayıp Boccia’da daha başarılı olacağını gördüm. Onu Boccia takımımıza aldım. Mehmet ilk katıldığı şampiyonada birincilik elde etti. Yine benim kardeşim Mustafa, Engelsizmir kapsamında Ege Üniversitesinde Boccia’nın tanıtımı yapılırken, ilk sporcularımızdan olan Evren’i Boccia oynarken görüyor ve annemi zorla Boccia antrenmanlarına götürtüyor. Kardeşim anneme ‘Ben bu sporu yapmak istiyorum’ diyor. O zamanlarda bir taraftan fizik tedaviye gittikleri için annem antrenmanlara yetişemeyeceğimizi düşünüyordu. Ben o sıralarda üniversitede okuyordum ve kardeşim beni arayıp ‘Abla ben Boccia’ya gitmek istiyorum. Beni antrenmanlara götür’ diye ısrar etti. İyi ki ısrar etmiş, iyi ki antrenmanlara gelmiş. İkimizin de kaderini değiştirdi” diye konuştu.

Sosyal hayata olumlu etki
     Sadece spor olarak değil Boccia’nın engelli bireylerin sosyal hayatlarını da çok olumlu yönde etkilediğini belirten Feride Çetin, engelli bireylerin de spor yapabileceğini söyledi. Feride Çetin, “en yakın olarak kardeşimden örnek verecek olursam, sosyal hayatı değişti. Mustafa gördüğü insanları selam vermezdi. Şimdi daha çok konuşuyor, selamlaşıyor. İnsanlarla devamlı iletişim halinde. Kendini olan güveni çok arttı. Yapabildiklerini gösteriyorlar. Hayatın içerisinde oluyorlar.

Emekleme dönemi
     Engelli Bocia’nın daha tam anlamıyla tanınmadığını söyleyen Çetin, “Daha yolunda başındayız. Emekleme dönemlerini yaşıyoruz. Bizler bu sporun tanıtılması için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.  Zamanla bu sporun daha iyi tanıtılacağını düşünüyorum. Türkiye genelinde 140’a yakın engelli Boccia sporcusu var. İzmir’de ise 50’ye yakın sporcu var. En fazla sporcunun olduğu il İzmir. Bu sayının fazla olması da Büyükşehir Belediyemizin bizlere sunduğu imkanlardan kaynaklanıyor. Bizim 10 tane sporcumuz var. İzmir’de en fazla sporcusu olan takımız” dedi.

Mustafa Özkan Portekiz yolcusu
     Portekiz’de yapılacak olan Paralimpik Boccia Avrupa Şampiyonası’na İzmir Büyükşehir Belediyespor Engelli Boccia Takımından Mustafa Özkan’ı göndereceklerini ve bundan dolayı çok mutlu olduklarını söyleyen Feride Çetin, Mustafa Özkan’ın şampiyona için Portekiz’e gittiğini belirterek, “25 Ekim- 2 Kasım tarihleri arasında Portekiz’de gerçekleşecek olan şampiyonaya İzmir’den 3 sporcu katıldığını ve bir sporcununda İzmir Büyükşehir Belediyespor Engelli Boccia takımımızdan gitti. Mustafa Özkan BC2 klasmanında Avrupa şampiyonasında ülkemizi ve bizi temsil edecek. Milli Takım düzeyinde bir Avrupa Şampiyonasına sporcumuzu göndermekten dolayı çok mutluyum, gururluyum. Aynı zamanda çok heyecanlıyım. Mustafa’nın ilk deneyimi olacak. Takımımızdan ikinci Milli sporcu olacak. Daha önce de yine bu gururu yaşamıştık. Takımımızda Evren Mutlu BC3 klasmanında Milli Takım düzeyinde Polonya’ya giderek bizi temsil etmişti.”

“Portekiz’de bayrağımızı dalgalandıracağım”
     Paralimpik Boccia Avrupa Şampiyonası’nda ülkemizi temsil edecek olan Mustafa Özkan ise Avrupa Şampiyonası için çok iyi hazırlandıklarını belirterek  “Çok iyi hazırlandık. Feride hocama çok teşekkür ediyorum. Kamplarda çok iyi hazırlandık. Portekiz’de bayrağımız göndere çıkartacağım. Zirveye çıkarak İstiklal Marşımızı Portekiz’de söyleyeceğim. Dünya rekoru kırmak istiyorum” dedi.

“Boccia’yı çok seviyor”
     Mustafa Özkan’ın annesi Fadime Özkan ise Mustafa’nın Boccia ile tanışma hikayesini anlattı. Boccia ile Mustafa’nın sosyal hayatının değiştiğini söyleyen Özkan, “Komşumuzun kızı gönüllü olarak Boccia antrenmalarına geliyordu. O görmüş ve ‘Mustafa’yı da buraya götürelim’ dedi. Bizde getirdik, Mustafa boccia ile tanıştı ve o günden bu yana buradayız. Yaklaşık olarak 4 yıldır bu sporun içerisindeyiz. Mustafa bu spor sayesinde sosyalleşti. Arkadaşlarıyla kaynaştı. Boccia’yı çok seviyor. Antrenmanları severek geliyor. Antrenmanları hiç kaçırmak istemiyor” şeklinde konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Müze ziyaretlerinde yüzde 56,9’luk artış
» İZELTAŞ Türk malını dünya pazarına sunuyor
» Elektrik fiyatında istikrar sanayiciye kolaylık sağlayacak
» Kübik; pratik, ekonomik ve sağlıklı
» Basılı gazete azaldı, viyol fiyatları arttı
» Planlı ilaçlama gezici arıcılıkta ’varroa’ riskini azaltıyor
» Akaryakıt dağıtımında ‘Tekel’ endişesi
» Yükü artan fırıncı ‘zam’ bekliyor
» Şehrin en parlak yıldızı: Folkart Vega
» Kurdaki oynaklık ayakkabıcıları zora soktu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.10.2018
  Ticaret 19.10.2018
  Ticaret 18.10.2018
  Ticaret 17.10.2018
  Ticaret 16.10.2018
  Ticaret 15.10.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni