• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

‘Gözle görülemeyen’ kirlilik

21 Eylül 2019 Cumartesi 15:00
12
14
16
18

‘Gözle görülemeyen’ kirlilik

   ► Körfezde katı atık kirliliğinde azalma kaydedilirken tanker kazalarından, sanayi kuruluşlarından ve evsel atıklardan kaynaklı kirliliğin boyutu bilinmiyor.

           SERCAN ENGEREK     
     İzmir Körfezi’nde katı atık kirliliği konusunda son yıllarda azalma kaydedilirken tanker kazalarından, sanayi kuruluşlarından ve evsel atıklardan kaynaklı kirliliğin boyutu bilinmiyor. Deniz kirliliğinin ‘gözle görülemeyen’ yanına dikkat çeken Deniz Temiz Derneği Proje Koordinatörü Saygın Yörük, “Yüzeydeki atığı pompalarla belki çekebiliyorsunuz ama dibe çöken taraf için yapabileceğimiz pek bir şey olmuyor. Bu durumdan denizlerin ekosistemi de doğrudan doğruya etkilemiş oluyor” dedi.

     İzmir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığının körfez temizleme çalışmaları kapsamında 2019’da haziran ayına kadar körfezden 280 ton yüzer çöp toplandı. Önceki yıllara göre toplanan atık miktarında azalma görülmesiyle körfezde kirliliğin azaldığına vurgu yapılırken, kirliliğin ‘gözle görülemeyen’ yanı denizler için hâlâ risk taşıyor. TURMEPA bünyesinde faaliyet gösteren Deniz Temiz Derneği, denizlerin kirletilmemesine yönelik kıyı temizlikleri, okullarda öğrencileri bilinçlendirmek gibi etkinlikler düzenliyor. Derneğin Proje Koordinatörü Saygın Yörük, tanker kazalarıyla, sanayi atıklarıyla, yağlı sıvı, plastik atıklarla oluşan kirliliğin altını çizerek “Belki birebir gözle görünür bir şey değil ama sanayi kuruluşları için arıtma sorunu hâlâ çözülemedi. Sıvı atıkların çok az bir bölümü arıtılabiliyor. Bunlar hem su yollarımızı hem de denizlerimizi kirletiyor” diye konuştu.

“Petrol sızıntısında her geçen saat önemli”
     Tanker kazalarından kaynaklı petrol sızıntılarında ya da yağlı sıvı atıklar için tablonun vahim olduğunu söyleyen Yörük şunları kaydetti: “Geçtiğimiz yıllarda Foça, Aliağa, Çeşme’de tanker kazasıyla sıvı salınımı meydana gelmişti. Yakın tarihler olduğu için onları örnek veriyorum ama dünya tarihinde çok daha fazlaları da var. Seneler evvel olan bir kazada bir su ürünleri hocamıza petrol sızıntısında tahribatın boyutunu soruduğumuzda müdahale edilmeden geçen her saatin bize yıllara mâl olduğunu, hattâ temizlenemeyeceğini söyledi.”

“Pet şişeler kirliliğin gözle görülemeyen boyutu”
     Deniz Temiz Derneği Proje Koordinatörü Yörük, denizlerde görülen diğer kirliliğin karadan gelen pet şişeler olduğuna değindi. Katı atık olarak plastik, cam, metal gibi maddelerin denizleri kirlettiğini dile getiren Yörük, “Plastik doğada yüz yıl ila bin beş yüz yılda kayboluyor. Ama belki de hiçbir zaman kaybolmuyor. Parçalana parçalana mikroplastik hâlini alıyor. Ancak mikroskobik ortamda görülebileceğini bir boyuta geliyor. Bu mikroplastik artık hayatımızın her yerinde… Aldığımız besinlerden içtiğimiz suya kadar her şeyin içinde bu plastik var. İşte işin gözle görülmeyen boyutu” ifadelerini kullandı.

Tekne atıkları
     “Neden kirlilik var?” sorusunu gündeme getiren Yörük, atıklarını denize boşaltan gemi ve tekneler için uyarıda bulundu: “Son yıllarda marina ve iskelelerde uygulamaya giren mavi kart ile atık alım sistemi var. Kartınızı okutup atıklarınızı veriyorsunuz. Atık alım tekneleri olmasına rağmen özel tekneler hâlâ atıklarını denize boşaltmaya devam ediyor.” 

“Eskiye göre umut verici”
     Yörük, denizlerde atık konusunun bölge bölge değerlendirmesi gerektiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Karşıyaka, Bostanlı, Güzelyalı sahili gibi insanların çokça gittiği yerlerde biraz daha evsel atık söz konusu. Limanlarda, iskelelerde gemi ve teknelerden gelen atıkları görmek söz konusu. Bölgesel olarak kirlilik değişiyor ama eskiye kıyasladığımız zaman insanların farkına varması anlamında süreci umut verici olarak görüyorum.”

“Önemli olan denizi kirletmemek”
     “İşin eğitim ve bireysel olarak bilinçlendirme boyutunda da herkesin katkı koyabileceği bir durum var” diyen Yörük, “Denizin dibinden de atık toplanıyor, kıyılardan da. Ama takdir ederseniz burada asıl meselenin temizlemekten ziyade denizleri hiç kirletmemek olduğunu aşılamaya çalışıyoruz. Çünkü bir saatlik etkinlikte yüzlerce kilo atık topladığımız oluyor ve ben biliyorum ki orada toplayamadığımız yüzlerce kilo daha atık var. Dolayısıyla iş evden, okuldan, bireyden başlıyor” ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» “Öğretmenleri resen görevlendirmek yanlış”
» Zincir mağazalarda beyaz eşya satışı bitiyor
» Küresel pazarda gücün anahtarı yerli yazılım
» “Tavuk etindeki fiyat artışı üreticinin cebine yansımıyor”
» Kuyumcular düğün sezonunu bekliyor
» Kayıt sistemi çalışmıyor, hayvanlar terk ediliyor
» Gayrimenkul satışları Mayıs’ta durgun seyrediyor
» Şekercilerin bayramı salgına yenik düştü
» ‘Yeşil altın’a koronavirüs engeli
» HAÖ’yü başka hastalıklarla karıştırmayın!


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 01.06.2020
  Ticaret 29.05.2020
  Ticaret 28.05.2020
  Ticaret 27.05.2020
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni