• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Gram Equipment, 2021’de % 45 büyüme hedefliyor

07 Eylül 2021 Salı 18:00
12
14
16
18

Gram Equipment,
2021’de %45 büyüme hedefliyor


   ► Dondurma seri-üretim makinesi imalatı yapan Gram Equipment’in Ege Serbest Bölgesi’nde yeni tesisinin açılışını yapıldı

           SEZA NUR DEMİRPARMAK      
     Dondurma seri-üretim makinesi imalatı yapan Danimarka merkezli Gram Equipment firmasının Ege Serbest Bölgesindeki yeni tesisinin açılışı gerçekleştirildi. Dünya çapında 450’den fazla çalışanı olan, seri imalat dondurma hatları ve makinaları üreten uluslararası bir mühendislik şirketi olan Gram Equipment’in Türkiye’de üretilen orta hız dondurma hatları ve orta/yüksek hız makinaları dünyanın birçok ülkesine ihraç ediliyor. Dünyada bu alandaki pazar payının yüzde 34’üne sahip olan şirketin yeni tesisinin tam kapasite ile çalışmaya başlaması ile birlikte firmada 110 kişilik bir istihdam gerçekleştirdi. 6 bin 844 metrekarelik alanda 10 milyon TL’lik yatırım yapıldı. 2015 yılından bu yana Ege Serbest Bölgesinde faaliyet gösteren, 120 yıllık firmanın açılış töreninde konuşan Gram Equipment Türkiye Genel Müdürü Özgür Seyhan, 2021 sonunda yıllık yüzde 45 büyüme hedeflediklerini dile getirdi.

“Türkiye’deki makine üretiminin yüzde 4’ünü gerçekleştiriyoruz”
     Türkiye’deki makine üretiminin yüzde 4’lik kısmını gerçekleştirdiklerini ifade eden Seyhan, 2021 sonunda yıllık yüzde 45 büyüme hedeflediklerini belirtti. Gram Equipment’in şu anda 20’den fazla farklı tipte makine imal ettiğini dile getiren Seyhan, “Orta hızda makinalarının tamamını üretmekte test etmekte. Dondurma makinalarının ana girdisi olan paslanmaz parçaları yerel tedarikçilerden temin etmekteyiz. Kuruluşumuzdan bu yana Tüm bu kazanımlar çekici olabilir. Asıl başarımız bu sonuçları gerçekleştirmek” diye konuştu.

“Gram Equipment 120 yıldır sektöründe lider”
     Gram Equipment’e imrendiğini dile getiren Ege Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi AŞ (ESBAŞ) CEO’su Faruk Güler, “Gram Equipment 120 yıldır sektöründe lider, yalnız bir ülkede değil dünyada lider. İkinci imrendiğim sizin yönetiminiz. Bugünlerde dünya lideri olarak çıkmak onu her yıl büyütmek önümüzdeki yıl 45 büyüme ciddi bir büyüme bunu sağlamak kolay bir iş değil. Yalnız şirketinin başarısını değil Türkiye’ye böyle bir yatırımı getirdiğiniz için de alkışlamak istiyoruz. Böyle bir şirketin 110 tane Türk gencine iş yaratmak günümüzde başarılı olmak her yıl daha iyiye gitmek kolay değil. Türkiye’nin hem işe hem ihracata çok ihtiyacı var bunu yapan en önemli şirketlerden birisiniz” dedi.

“Yılın ilk 5 ayında Danimarka’ya ihracatımız 24,5 arttı”
     Gram Equipment’in Danimarka ve Türkiye’yi birbirine yakınlaştırmada katkıda bulunduğunu dile getiren Danimarka Ankara Büyükelçisi Danny Annan, “Gram Equipment 2014ten beri Türk iyede bulunuyor. 110 çalışanı var. Sadece istihdam yaratmaktan bahsetmiyoruz aynı zamanda ihracattan bahsediyoruz. Döviz girişini Türk ekonomisine sağlıyoruz. Kendi alanındaki küresel liderlerden biridir. Etkileyici başarılara imza atmıştır. Buradaki üretim tesisi uzun süredir devam eden Danimarka ve Türkiye’nin bir araya gelmesini sağlayan etkinliklerden biridir. Danimarka ve Türk şirket güçlerini birleştirerek her ikisinin yararına işlerini başlattılar. Bütün bu gelişmeleri görüyoruz. Danimarkalı şirketler burada çalışıyorlar. Danimarka’dan gelen Türk şirketleri var bu da iki ülkeyi yakınlaştırıyor, ticari ilişkiler de daha iyi oluyor. İkili ticarete bakarsak 2 milyar doların üzerinde. Her iki taraftan da 1 milyar dolar geliyor, dengeli bir ticaret hacmi bu. İstikrardan memnun değilim çünkü aynı kalmasın artsın isterim. Biz doğru yolda ilerliyoruz geçen sene Covid 19 nedeniyle ikili ticarette düşüş oldu. Ama bu yılın ilk 5 ayında ikili ticaretimizde muazzam bir büyüme gördük. Yüzde 12,6’lık bir artış oldu. Danimarka olan Türkiye ihracatında 24,5’lik bir artış gördük. Daha önce böyle bir şey görmedik. Türkiye’nin Danimarka’ya olan ihracatının böyle artması sadece başlangıç” diye konuştu.

“2023 stratejisi iddialı bir büyüme hedefi oluşturuyor”
     Gram Equipment önde gelen bir dondurma ekipmanı imalatçısı olduğunu dile getiren Gram Equipment Yürütme Kurulu Başkanı Tom Wrensted, “Son derece güçlü marka ismi var. Müşterilerimiz gıda sanayinde Unilever, Nesle gibi önde gelen oyuncular. Son derece zor yıllar geçirdikten sonra gram Gram Equipment Grubu 2020’de tekrar güçlendi ve tarihindeki en büyük performansı gösterdi. 2021’de covid-19’a bu performansı aşacak durumdayız. 2021’de başka bir rekor daha kıracağız. Grup olarak son 2 yılda güçlü performansımız oldu. Hepimiz bundan gurur duyuyoruz. Çok uzun bir yoldan geçtik. Çok başarılı bir yolculuk yaptık. Gram Equipment grubuna baktığımız zaman Türkiye’de gelişmemizde hacmimizin artmasında büyük rol oynadı. 2023 stratejisini geçen sene oluşturduk önümüzdeki 3 yılı kapsıyor, iddialı bir büyüme hedefi oluşturuyor grup için. Bu stratejik amaçlarımızı yerine getireceğimize inanıyorum. Kendi sınıfında en iyi olacağından eminim. Bu yıl da gayet iyi durumdayız. Stratejimizin birinci yılı bu. Bu yılın sonunda stratejik planımızın birinci kilometre taşını yerine getirmiş olacağız. Kapasite geliştirilmesine de ihtiyacımız olacak önümüzdeki yıllarda” ifadelerinde bulundu.


+ Benzer Haberler
» “Kanatlı sektörünün yıllık cirosu 5.5 milyar TL”
» Mobilya ihracatında değer artışı miktar artışının önünde
» Net UYP Temmuz sonunda eksi 290 milyar $ oldu
» Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi Temmuz’da %2 arttı
» Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi, Ağustos’ta % 0,92 azaldı
» Ağustos ayı toplam kurulu güç 229 megavat arttı
» TEİS: Grip aşısı eczanelerde 85,12 TL’ye verilecek
» BNP Paribas Finansal Kiralama, pozitif leasing yaklaşımıyla yenilenebilir enerji yatırımlarını finanse ediyor
» Yüz yüze eğitim dizüstü bilgisayar satışlarını yüzde 40 artırdı
» Yeşilyurt Belediye Başkanlığı geri dönüşüm atık malzemeleri satacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.09.2021
  Ticaret 20.09.2021
  Ticaret 18.09.2021
  Ticaret 17.09.2021
  Ticaret 16.09.2021
  Ticaret 15.09.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni