• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Gross adı altında ucuzluk algısı oluşturuluyor”

20 Mayıs 2019 Pazartesi 13:00
12
14
16
18

“Gross adı altında ucuzluk algısı oluşturuluyor”

           ANKARA TİCARET     
     Son zamanlarda gross market furyasının öne çıktığını ve groslara karşı ayakta kalmak için yerel marketler sırf müşteri çekmek için tabelalarını Gross olarak değiştirdiğine dikkat çeken TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Piyasada bir Gross çılgınlığı yaşanıyor. Marketi, manavı, kuruyemişçisi derken adım başı bir Gross var. Bu Gross marketlerde perakendeciye değil vatandaşa satış yapılıyor. Oysa Gross marketlerin özelliği, perakendeciye toptan satış yapan mağazalar olması gerekirken son dönemde perakende satış yapılması küçük esnafa büyük zarar vermeye başladı. Önceden parmakla sayılacak kadar az olan Gross market sayısı şimdi yerel marketlerle yarışır hale geldi. Zincir marketler karşısında her geçen gün güç kaybeden yerel marketler müşteri çekmek için tabelalarını Gross market yönüne çevirdi” dedi.

“TABELAYA GROSS MARKET YAZARAK MÜŞTERİ ÇEKİYORLAR”
     Küçük yerel marketlerin ayakta kalmak için Gross marketlere karşı direnmek adına isim değiştirmenin geçici bir çözüm olduğunu anlatan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Perakendeci esnafa toptan satış yapmak amacıyla açılan Gross marketler, kuruluş amacından saparak esnafımıza haksız rekabet oluşturmaya başladı. Başlangıçta iş yeri vergi numarası şartıyla yalnızca dükkan sahiplerine satış yapan Grosslar halka perakende satış yapıyor. Yani hem esnaf hem de vatandaş Gross marketten alışveriş yaparken ürünleri aynı fiyattan satın alıyor.

     Bunu fırsat bilen yerel marketler ise Gross marketlerin ucuzluk algısını kullanarak tabelalarını Gross olarak değiştiriyor. Ancak bu bir çözüm değil. Çözüm perakende sektörünü düzenleyen kanunun zaman kaybedilmeden yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Artık her mahallede adım başı bir Gross var. Bu durum, başta bakkal, büfeci, kuruyemişçi, manav, kasap, şarküteri ve unlu mamuller olmak üzere perakende sektöründeki küçük esnafı her geçen gün zora sokuyor. Zaten sayıları 32 bini aşkın zincir market ve 410’un üzerindeki AVM ile baş edemeyen esnafımız bir de Grosslar yüzünden zarar ediyor” diye konuştu.

“ESNAFIMIZIN ÜZERİNDEKİ HAKSIZ REKABETİN ÖNÜNE GEÇİLMELİ”
     Gross marketlerin perakende sektörü için cazibesini yitirdiğini belirten Palandöken, “Ucuzluk iddiası ile satış yapan Gross marketlerdeki fiyatlar zincir marketlerle yarışır hale geldi. Vatandaşlarımız her gördüğü Gross market tabelasına aldanmamalı. Alışveriş yaparken mutlaka birden fazla işletmeye gidip fiyat takibi yapılmalı. Gross marketlerde sadece gıda ürünleri değil kırtasiye malzemeleri, kozmetik, zücaciye ürünleri hatta giyim, spor malzemeleri ve inşaat malzemeleri bile satılıyor. Küçük esnafın ayakta kalabilmesi için başta ulusal ve yerel zincir marketler ile AVM’ler ve Gross marketlere düzenleme getirilmeli. Gross marketlerin perakende satış yapması mutlaka bir kurala bağlanmalı. Esnafımızın üzerindeki haksız rekabetin önüne geçilmeli” şeklinde konuştu.


+ Benzer Haberler
» Kısa vadeli dış borç stoku Nisan’da %3,4 arttı
» Tüketici güven endeksi 57,6 oldu
» Palandöken, “Alternatif turizm alanlarına yoğunlaşmalıyız”
» İhracat şampiyonlarının 155 tanesi Egeli
» İzmir’in bitkileri Çin yolcusu
» Doktora öğrencilerine bir destek de TÜBİTAK’tan
» Lezita yatırımlarıyla ISO 50001 belgesine hak kazandı
» Ferrero, 150 milyon TL yatırım yapacak
» Yabancı yatırımcının tercihi 20 yıl kira garantili model
» Edenred’in Dolu Dolu Kampanyaları’na büyük ilgi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.06.2019
  Ticaret 20.06.2019
  Ticaret 19.06.2019
  Ticaret 18.06.2019
  Ticaret 17.06.2019
  Ticaret 15.06.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni