• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Gültekin: “İzmir’de konut sektörü hızlı toparlanıyor”

30 Kasım 2019 Cumartesi 16:00
12
14
16
18

     İzmir Ticaret Odası (İZTO) Meclis üyesi ve Karşıyaka Yapı Müteahhitleri Derneği (KAMDER) Başkanı Niyazi Gültekin konut satışlarının artışa geçtiği ağustos ayından bu yana İzmir’deki konut satışlarının Türkiye ortalamasından en az 3 kat fazla arttığını söyledi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in açıkladığı Ağustos, Eylül ve Ekim ayı konut satış istatistiklerini değerlendiren Niyazi Gültekin, Ağustos ayında Türkiye genelinde yüzde konut satışları 5,1 İzmir’de yüzde 19 arttı. Eylül ayında Türkiye genelinde yüzde 15,4 İzmir’de yüzde 42 arttı. Ekim ayında ise Türkiye genelinde satışlar yüzde 2,5 azalmasına rağmen İzmir’de yüzde 21,5 arttı. İstatistiklerden de görüldüğü gibi İzmir’de konut sektörü hızlı bir şekilde toparlanıyor” dedi.

Faizlerin düşmesiyle satışlar arttı
     Konut kredisi faiz oranlarının ağustos ayında 0,99’a gerilemesi ile konut satışlarındaki düşüşün sona erdiğini ve pozitif bir ivme kazandığını belirten Niyazi Gültekin sözlerini şu şekilde sürdürdü: “2018 yılının haziran ayından itibaren düşüşte olan konut satışları ağustos 2019’da konut kredisindeki faiz indirimlerinin etkisiyle artışa geçti. Ağustos ayında 110 bin 538, Eylülde 146 bin 903, Ekimde ise 142 bin 810 konut satıldı.”

İzmir’deki hızlı toparlanmanın sebebi mega projeler
     Son yıllarda hayata geçirilen mega projeler sayesinde İzmir’in cazibesinin arttığını ve İstanbul, Ankara başta olmak üzere birçok ilden göç aldığını belirten Gültekin, “İzmir-İstanbul Otoyolu’nun açılması ve mesafenin 3,5 saate inmesiyle İstanbulluların İzmir’e olan ilgisi arttı. İstanbullular Çeşme, Seferihisar, Urla, Karaburun gibi turistik ilçeleri tercih ediyor. Menemen-Aliağa-Çandarlı otoyolunun bir kısmının açılmasıyla kuzey hattındaki gayrimenkuller de değerlendi. 2020 yılında Ankara-İzmir hızlı tren hattının açılması ile İzmir’e olan talep daha da artacaktır. Şehir içi ulaşım sorununu çözmek için planlanan Körfez Geçiş Projesi,  İkinci çevreyolu, Üçyol-Buca metro hattı, Halkapınar-Otogar Metro Hattı, Halkapınar-Karabağlar-Gaziemir metro Hattı, Çiğli tramvayı gibi projelerin hayata geçirilmesi ile İzmir 2017 yılında olduğu gibi dünyada en çok değerlenen illerden biri haline gelecektir.”

2020’de konut stokları tükenecek
     2018 yılında başlayan ve 2019’un sonuna kadar devam eden krizin etkisiyle inşaat yatırımlarının neredeyse tamamen durduğunu belirten Niyazi Gültekin, “Son 1,5 yılda inşaat ruhsatı alan bina sayısı yüzde 60 azaldı. İnşaat ruhsatı almak için başvuranların büyük bir kısmı da piyasa koşullarından dolayı inşaata başlayamıyor. Meslektaşlarımız yönetmelik değişikliklerinden dolayı hak kaybı yaşamamak için ruhsat alıyor. Müteahhitler elindeki konut stoklarını tüketmeye çalışıyor. Konut satışlarının artmasıyla stoklar da hızlı bir şekilde tükenmeye başladı. 2020 yılının ilk yarısında stoklarının tamamen tükeneceğini düşünüyorum. 2020 yılının ikinci yarısından itibaren inşaat yatırımları tekrar başlayacaktır” ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» ‘Güvenli Bölge’nin değirmenlerine talibiz
» “Voleybolda kadınlar erkeklere göre daha sabırlı”
» İzmir hayvan haklarında öne çıkacak
» Can dostlarının dünyasını elleriyle ördü
» Futbolun mirası müzede yaşatılmalı
» Emekliler açlık sınırının altında yaşıyor
» “Sağlıklı bir gelecek ve yaşam için sorumluluk almak gerekir”
» “Doğal bir avcı türemezse palmiyeleri kaybedeceğiz”
» “Çevre mevzuatından muafiyet ile ‘kirletme hakkı’ getiriliyor”
» Müze ziyaretlerinden 40.1 milyon TL’lik gelir


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 06.12.2019
  Ticaret 05.12.2019
  Ticaret 04.12.2019
  Ticaret 03.12.2019
  Ticaret 02.12.2019
  Ticaret 30.11.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni