• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  HABERLER  |  GÖRÜNTÜLÜ HABERLER  |  ÖZEL RÖPORTAJ  |  İHALELER  |  FİNANS  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Gümrük birliği anlaşmasının revize edilmesi hızlandırılmalı

19 Nisan 2017 Çarşamba 18:00
12
14
16
18

Gümrük birliği anlaşmasının revize edilmesi hızlandırılmalı

           FATİH ÖZKILINÇ     
     Basın mensuplarına değerlendirmelerde bulunan Ege İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Ünlütürk, Gümrük birliği anlaşmasının revize edilerek ve birliğe tarım ürünlerinin de dahil edilmesi gerektiğini söyledi. 2016-2017 arasında tekstil ihracatında yüzde 46'lık  bir artış meydana geldiğini ifade eden Ünlütürk, Mayıs ayı içersinde faaliyete geçecek olan Teksmer'in firmalara proje oluşturulması ve yürütülmesi konusunda danışmanlık hizmeti vereceğini açıkladı.

     Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki ilişkilerin normale dönmesi gerektiğini ve Türkiye'nin toplam ihracatının yüzde 50'sini Avrupa ile yaptığını ifade eden Ege İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Ünlütürk, AB ile ilişkilerin normalleşeceğine inandığını söyledi. Ünlütürk, “AB pazarı, rekabetçi üstünlüğü olan en geniş pazar. Gümrük birliği anlaşmasının revize edilmesi süreci hızlandırılmalı ve birliğe tarım ürünleri de dahil edilmeli. Tabi bu bizim iyi bir hazırlık yapması gereken bir konu. Yurt içinde altyapıların ve yapısal düzenlemelerin yapılması gerekiyor ki sektörümüz bu rekabete hazırlansın” ifadelerini kullandı.

     Ufak bir atak rakamları yükseltmeye yetiyor
     Tekstil sektöründeki deki gelişmeleri de değerlendiren Sabri Ünlütürk, 2016-2017 arasında tekstil ihracatında yüzde 46'lık  bir artış meydana geldiğini söyledi. Ünlütürk, Tekstil ihracatı rakamlarının çok büyük olmadığını dolayısıyla bir firmanın yapacağı ufak bir atağın bu rakamları yükseltmeye yettiğini ifade etti.

     Kredi Garanti Fonu ihracata önemli destek
     İhracat konusunda en önemli desteğin Kredi Garanti Fonu’nun kurulması olduğunu söyleyen Ünlütürk, "1 hafta öncesine kadar 100 milyar liralık bir krediye garanti verdi. 20 senede yaklaşık 20 milyar krediye garanti olurken, şimdi 5 katına ulaştı. Tabi büyük firmalar krediye ulaşmada sıkıntı çekmiyorlar. Finansmana ulaşmada zorluk çeken küçük ve orta ölçekli işletmeler. Bu firmaların banka sisteminden fonlanması zor oluyor. Bu firmaların bu sistemle önü açılmış oldu. O finansmanla firmalar iş yapma kabiliyetini arttırdı. Daha önce kredi almayan firmalar bazen bunu kendi parası zannediyor. O konuda dikkatli olmak lazım. Firmaların bir kısmı ise bu kredileri mevcut borçlarını yapılandırmada kullandı" diye konuştu.

     Öncelik koruyucu tekstil
     Tekstil Merkezi (Teksmer) hakkında da açıklamalarda bulunan Ünlütürk, Mayıs ayı içersinde merkezi faaliyete geçeceğini söyledi.  Firmaların ihtiyaçları doğrultusunda koruyucu tekstil ve medikal tekstil olmak üzere iki alan belirlediklerini ifade eden Ünlütürk, “Öncelikle koruyucu tekstilde, yanmaz kumaş, soğuk ortamda çalışanların kullanacağı kıyafetler gibi tekstil ürünlerinde çalışılacak. Sonrasında ise medikal tekstile yönleneceğiz. Balistik ürünler de teknik tekstilin alanı içerisinde. Teknik tekstilin savunma sanayinde önemi büyük. Hükümetin savunma sanayisini yerlileştirme hedefi var. Birçok alanda baya mesafe kat edildi" dedi.

    Teknik tekstilde Türkiye'de rakamın yıllık tekstil ihracatının yüzde 20'si kadar olduğunu belirten Ünlütürk, Teknik tekstilin alanın otomotiv’den medikal ürünlere kadar uzandığını söyledi.
     Hedeflerinin firmalar ile birlikte yeni tekstil ürünleri geliştirmek için projeler üretmek olduğunun vurgulayan Ünlütürk, “Bir elyaf-lif makinesi getirdik. Şuan bölgedeki bu konudaki en iyi makine. Hedefimiz burada firmalar ile birlikte yeni elyaf, yeni lifler üretmek. Su geçirmez, yüksek dayanıklılık ya da yansıtıcı kumaş özelliği gibi nitelikler öncelikle elyaftan başlıyor. Onun için firmaların daha çok katma değerli ürünler geliştirmelerine hizmet edeceğiz. Asıl zorluk temel hammaddeyi geliştirmek. Bunu geliştirdikten sonra ürünü yapacak çok sayıda tekstil üretim firması zaten mevcut" şeklinde konuştu.

     Teksmer üniversite işbirliği
     Merkezin 4,5 milyon liralık bir yatırımla hayata geçirileceğini aktaran Ünlütürk, Teksmer için Dokuz Eylül Üniversitesinin yer sağladığını söyledi. Batılı örneklerde üniversite, Ar-Ge merkezi, sanayi bölgesi ve tekno merkezin yan yana olduğunu belirten Ünlütürk, “Teksmer üniversite ile bir anlaşma yaptı, yapılacak testlerin tamamını üniversitenin tesislerinde yapacak" dedi. Ünlütürk, Teksmer'in firmalara proje oluşturulması ve yürütülmesi konusunda da danışmanlık hizmeti vereceğini aktardı.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» “Risk yönetiminde, sigorta vazgeçilmezimiz”
» Coca-Cola’da üst düzey atama
» Karayolu taşımacılığında yeni dönem
» 6 milyon vatandaş başvurdu, 80.4 milyar TL yapılandırıldı
» Bal üretiminde dünyada ikinciyiz
» Folkart’ın pusulası kalite, adresi mükemmellik
» 31. Uluslararası İzmir Festivali ’Yunus Emre Oratoryosu’ ile başlıyor
» Yerli turist yüzleri güldürecek
» Tarihi mirasa genç tasarım
» MobileKids Trafik Eğitim Projesi, İzmir’de çocuklarla buluştu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.05.2017
  Ticaret 27.05.2017
  Ticaret 26.05.2017
  Ticaret 25.05.2017
  Ticaret 24.05.2017
  Ticaret 23.05.2017
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    1