• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

‘Gümrük Birliği’ güncellenmeli

09 Şubat 2019 Cumartesi 14:00
12
14
16
18

‘Gümrük Birliği’ güncellenmeli

           SELDA AK     
     Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ESİAD) bünyesinde faaliyetlerini sürdüren İzmir AB Bilgi Merkezi tarafından, “Avrupa Parlamentosu Seçimleri ve Avrupa Birliği-Türkiye İlişkileri” konulu toplantı gerçekleştirildi. TÜSİAD Avrupa Birliği Brüksel Temsilcisi Dilek Aydın yaptığı konuşmada, AB gümrük birliğine ilişkin, “Türkiye’nin, AB ticaret politikasını tek taraflı olarak takip etmekle yükümlü olduğu bir anlaşma. Dijital ekonomi boyutunu da içeren gümrük birliğine ihtiyacımız var” dedi.
     Toplantının açılış konuşmasını yapan ESİAD Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı Betül Elmasoğlu, Mayıs ayında gerçekleşecek Avrupa parlamentosu seçimlerinde ilk defa İngiltere olmadan 27 AB ülkesinin oy kullanacağını söyledi. Seçimlerin Avrupa demokrasisi için çok önemli bir sınav olacağına dikkat çeken Elmasoğlu, “Seçime katılımın az olması ırkçı ve aşırı sağcı partilerin başarısını arttırdığı için katılım daha da önemli hale gelmiştir. Avrupa Parlamento seçimleri aynı zamanda Avrupa Birliği’ne olan güveni de belirleyecek. Beş yılda bir yapılan seçimlerde 2014 yılında katılımın yüzde 44’lerde kalması Avrupa Birliği’ne olan güven konusunda bir hayli düşündürücüydü. Diğer taraftan merak edilen, seçimlerin Avrupa Birliği Türkiye ilişkilerini ve Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyeliğine etkisinin ne olacağı yönündedir.” dedi.

“AB’nin ilerlemeci gündemi var”
     TÜSİAD Avrupa Birliği Brüksel Temsilcisi Dilek Aydın, küresel düzeyde çok konuşulan veriye dayalı olmayan, yalan haberler temelli süreçlerin, siyasi söylemlerin toplumları nereye sürüklenebileceğini gösteren en dramatik örneklerinden biri Birleşik Krallığı’n AB’den ayrılma kararıyla birlikte gerçek bir olgu haline geldiğini belirtti. AB’nin parlamento seçimlerine kadar en büyük gündem maddesinin Brexit süreci olduğunu kaydeden Aydın, “Özellikle 29 Mart tarihine kadar geri sayımın olduğu, çözümsüzlüğün ve belirsizliğin hakim olduğu konu başlığı olarak Brüksel’in üstündeki gri bulutların en önemli sebeplerinden biri Brexit. Diğer tarafta AB’nin ilerlemeci gündemi var. Mesela geçtiğimiz günlerde AB komisyonu sürdürülebilirlik üzerine izlenimler ve geleceğe dair öngörüler üzerine bir tartışma belgesi yayınladı. Bunun için de AB’nin önündeki hem 5 senelik yönetim döneminde, hem de 2030 vizyonu dahilinde AB’nin siyasi ekonomik sosyal ve çevresel olarak sürdürülebilirlik konusunda atması gereken adımlara ilişkin 120 sayfalık bir dokümanla belgeyi kamuoyuna  paylaştığı bir tartışma sürecini başlattı. Diğer bir gündem maddesi ise dijitalleşme-dijital ekonomi. Bunun içinde yapay zekadan, nano teknolojiye pek çok farklı konu başlığı altında insanlığın varoluşunu etkileyecek konularda şimdiden etkilemeye başlamış. Aslında geleceğin konusu değil bugünün gündemi. Bunun üzerine çok yoğun çalışmalar yürütüyorlar. Bir taraftan ABD ve Çin açısından küresel rekabet perspektifinden değerlendiriyorlar. Risk temelli yaklaşımı öne çıkarmadan dengeli hem riskleri kontrol altına alan bakış açısı nasıl geliştirebiliriz bunun üzerine çalışıyorlar” dedi.

“AB, dengeli büyüme sürecinde”
     Dijital verilerin akışı konusunun hepimizi etkilediğini vurgulayan Dilek Aydın, “Kişisel verilerin korunması konusunda AB bu konuda küresel olarak nasıl kural koyucu olur? Belki de AB, biraz bu konudaki rakiplerinden farklı bir bakış açısına sahip olan bir merkez, hukuki bir birlik olarak görülüyor. ABD’den daha tutucu görünüyor. Taraflar endişe içerisindeyken bir taraftan bireysel özgürlüklerini ve haklarını korumak için daha dengeli büyüme ve teknoloji geliştirme sürecinde bir AB var karşımızda.  Yaşanan veri skandallarından sonra AB’deki şirketlerin dahi kabul ettiği dengeli yaklaşım öne çıkıyor. Facebook CEO’su belki de bu sefer AB’ye doğru yaptı. Rüzgar farklı yerden esmeye başlayabiliyor. AB’nin veriler konusunda yeniden kural koyucu olarak sahneye çıktığı ve bunu ticaret anlaşmalarına entegre ettiğini görüyoruz. ABD’nin son 2 senedir izlediği yeni politikalar nedeniyle ticaret bu aralar küresel gündemde en ön planda” diye konuştu.

“Transatlantik eksende travmalar yaşanıyor”
     Veri akışları meselesinde son yılların en büyük ticaret ortak alanını oluşturan Japonya AB ticaret anlaşmasında yerleştirilmiş bir madde olarak gördüklerini ifade eden Aydın, “AB ve Japonya, en geniş veri akışı alanını oluşturan, serbest anlaşmayı imzaladı ve yürürlüğe sokuyor. Dolayısıyla birden AB’nin sınırlarını ticaret anlaşmalarıyla ve yeni nesil ekonomik anlaşmalarla etki alanını Asya’ya doğru açmaya başladığını görüyoruz. Öte yandan uzun dönemli bir ortaklığın biraz çıtırdağını görüyoruz. Transatlantik eksende travmalar yaşandığını görüyoruz. Transatlantik eksende bir taraftan çatışmayı önlemeye çalışan, yine denge politikası izleyen bir AB görüyoruz. Eskisi kadar iddialı, ticari yatırım ortaklığı gibi yeni nesil ticareti belirleyecek bir anlaşma değil ama bu çatışmayı sona erdirmek ve tırmanmayı engellemek için küçük parçalarla, yasal düzenlemelerde yapılabilecek alanlarda işbirliğine odaklanan bir anlaşmalar dizisi için müzakerelere oturan bir AB bir ABD görüyoruz. En önemli denge öncelikle 27 AB üyesi ülkenin kendi içerisinde kurması gereken denge olarak ön plana çıkıyor” şeklinde konuştu.

“AB yeni dünya düzeninde daralmaya devam edemez”
     Brexit sürecinin tarihinde ilk kez daralan bir AB olduğunu vurgulayan Aydın, “AB yeni dünya düzeninde daralmaya devam edemez. Kaynaklarını inovasyon için birleştirmek ve geliştirmek zorunda. Kurumsal dönüşümü kararlı adımlarla uygulaması gerekiyor. Burada da seçimlere bağlanıyoruz. AB parlamento seçimlerden, yeni Avrupa düzeni bu aşamalardan AB geçebilecek mi? Geleneksel partilerin sandalyelerinin azaldığı bir parlamento bekliyoruz”  dedi.

“Dijital ekonomiyi de içeren gümrük birliğine ihtiyacımız var”
     21. yüzyıl toplumsal yapısını ve değişimini anlayamamış siyasi liderlerinde olduğunu, toplumun değişen taleplerine cevap veremeyen kurumların var olduğunu ifade eden Aydın, “4. Sanayi devrimi gerçekliği ile ele aldığınızda aslında istihdam sorunu, istihdam korkusu, işsizlik korkusu sorunu olduğunu görebilirsiniz. Brüksel’den sadece AB’nin yaşadığı değil herkesin yaşadığı küresel sorun olarak görüyoruz. Türk iş dünyası bu sarmalın içinde ne yapıyor dediğimizde bu sorulara cevap oluşturmaya çalışıyoruz. İş dünyamızın görüşlerini tespit ettiği fayda alanlarını ve risklerini Avrupa ekonomisinde diğer ortaklarla paylaşıyoruz çıkış noktası arıyoruz. Bizim görüşümüz bu yolda tam birlik perspektifiyle katılım sürecini sürdürürken şu anda somut politika alanları. Bunların en başında gümrük birliği güncellemesi geliyor. 21. yüzyıl ticaretine  uygun olmayan, kamu alımlarını dahil etmeyen anlaşmaların çözümü için modern bir mekanizma içermeyen gümrük birliğinden bahsediyoruz. Türkiye’nin AB ticaret politikasını tek taraflı olarak takip etmekle yükümlü olduğu bir anlaşma. Dijital ekonomi boyutunu içeren bir gümrük birliği ihtiyacımız var.

 


+ Benzer Haberler
» Günlük Vaka sayısı iki gün sonra tekrar binin altına düştü
» Pire Limanı bu yıl da Avrupa’nın en büyüğü olacak
» SunExpress 4 Haziran’da iç hat uçuşlarına başlıyor
» BSMV binde 2’den yüzde 1’e çıktı
» Pazar günü de yeni vaka sayısı binin üzerinde kaldı
» Yeni vaka sayısı tekrar bini geçti
» Petrol fiyatlarında keskin düşüş ile büyük stok zararı kaydedildi
» Küresel resesyon beklentileri yükselişte
» TZOB Genel Başkanı Bayraktar: Üreticilerimiz değil aracılar kazanıyor
» Konuta talep Mart sonu itibarıyla azalmaya başladı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
  Ticaret 20.05.2020
  Ticaret 19.05.2020
  Ticaret 18.05.2020
  Ticaret 15.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni