• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Gürer: “Bakanlığın gücü üreticiye yetiyor”

30 Kasım 2019 Cumartesi 14:00
12
14
16
18

Gürer: “Bakanlığın gücü üreticiye yetiyor”

           ANKARA TİCARET     
     CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ambalajlı su sektöründeki yüksek fiyat artışına dikkat çekti. Gürer, “Soğan ve patates fiyatlarının artmasıyla depoları basan Bakanlık, yabancıların hakim olduğu ambalajlı su sektöründe, ambalajlı ve damacana suya gelen zamları olağan gibi sunuyor” dedi.
     Yabancı şirketlerin önemli ölçüde hâkim olduğu damacana su sektörü ile ilgili açıklanan tavan fiyat ve farklı fiyat uygulamaları basında bir hayli tartışılmış ve büyük şirketlerce hiç uygulanmadığı belirtilmişti.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’de konuyu Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a sordu..
Bakan Pekcan Gürer’e verdiği yanıtta:
     “2018 Ağustos döneminde döviz kurunda yaşanan gelişmeler neticesinde tüm sektörlerde olduğu gibi ambalajlı su sektöründe gerçekleşen fiyat artışları ile ilgili olarak sektörde önemli pazar payına sahip firmalarından (Erikli, Nestle, Hayat, Pınar, Saka, İdeal, Abant, Damla vb.) açıklama istenmiştir.

     Firmalar tarafından yapılan benzer açıklamalarda; genel olarak ambalajlı su sektöründe özel olarak ise damacana su sektöründe en önemli maliyet unsurunun ambalaj olduğu, başta ithal ambalaj malzemelerindeki (plastik damacana üretiminde kullanılan resin, preform gibi petrokimya ürünleri) fiyat artışları ile enerji ve taşıma/lojistik maliyetlerindeki artışa bağlı olarak toplam maliyetlerin arttığı, ürünlerin satış fiyatlarındaki artış oranının maliyetteki artış oranından daha düşük olduğu, sektörde 200 ün üzerinde firmanın bulunduğu, satış fiyatlarını belirlerken hem kendi maliyetlerini hem de rakip firma ürünlerinin satış fiyatlarını göz önünde bulundurdukları hususları belirtilmiştir.

Bu çerçevede, Bakanlığımız birimlerince yapılan piyasa denetimlerinin ve incelemelerin özellikle son dönemde ekonomimizde görülen dengelenme sürecine etkisi ortadadır.
     Diğer taraftan, İstanbul ilinde faaliyet gösteren bir Esnaf Odası tarafından, üyelerine damacana su satışı konusunda getirilen tavan fiyat uygulamasının tüm Türkiye’de geçerli olduğuna yönelik özellikle sosyal medyada yer alan ifadeler gerçeği yansıtmamaktadır” şeklinde açıklama yaptı.

     Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bakan açıklamasında iki önemli açıklama var. Uluslararası su firmaları maliyet artışından dolayı fiyatların arttığını ifade ediyorlar ve fiyat artışını hak olarak görüyorlar ama aynı Bakanlık, üreticinin iki katından fazla artan girdi fiyatları ve artan elektrik su fiyatlarına düzenleme getirmiyor ama gidip patates soğan deposu basıyor.

     Üreticiye, “maliyetin ne?” demeden terörist ilan ediyor ama uluslararası su firmalarının fiyatları bir yılda %100 artmış. Bakanlık, fiyat artışlarında şirket açıklamalarını olağan gibi sunuyor. Sucular ve Meşrubatçılar Esnaf Odasının Başkanı iktidar yanlısı televizyonlarda tavan fiyatı açıklayıp satış fiyatı duyuruyor. Hiç bir yetkili, “sen fiyat açıklayamazsın” demiyor. Aradan bir yıl geçmiş ve Bakan, “esnaf odasının yetkisi yok” diyor. Neden bir yıl önce TV kanallarında açıklama yapılırken odanın yetkisi yok demediler? Açıklamıyorlar..” dedi.

     2019 yılının Şubat ayında da bu konuyu TBMM gündemine taşıyan Gürer, damacana su ile ilgili açıklanan 9,5 TL tavan fiyatın büyük şirketlerce hiç uygulanmadığını belirtmişti. Hatta Sucular ve Meşrubatçılar Esnaf Odasının, 19 litre damacana su için 9,5 lira tavan ücret belirlendiğini söyleyerek, “Gerek esnaf odasına gerekse İTO’ya bağlı tüm esnafların bu tarifeye uyma zorunluluğu yok mu?” diye sormuştu.

     Gürer’in önergesine yanıt veren Bakan Ruhsar Pekcan, “Bakanlığımız bütün sektörlerde olduğu gibi ambalajlı su sektöründeki fiyat artışlarını da yakından takip etmektedir” yanıtını vermişti.
     Bakanın cevabına tepki gösteren Gürer, “Kasım 2018’de başlayan fiyat artışı bazı firmalarda 15,5 TL olmuş. Bakan, fiyat artış gerekçesini sorup yanıt istiyor ve hala yanıt bekliyor” demişti.


+ Benzer Haberler
» Gençlik Yerleşkesi’nde hayat başlıyor
» Kemalpaşa’da pandemi sonrası ilk meclis yapıldı
» Kırkım yapıldı, şenlik gelecek seneye kaldı
» Vatandaşların tandır fırını taleplerine modern çözüm
» Ödemiş Belediye Meclisi normalleşme döneminde ilk kez toplandı
» Serter: Toplumu bütünleştiren anayasa bölünüyor
» Türk Rotaryenler göreve ATA’nın huzurunda başladı
» Salihli Kirazı’na, BM’den coğrafi işaret desteği
» Yeni vak’a 1.086, iyileşen ise 2.315 oldu
» “Haziran satışlarında son 10 yıllık ortalama seviyeye yaklaşıldı”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 07.07.2020
  Ticaret 06.07.2020
  Ticaret 03.07.2020
  Ticaret 02.07.2020
  Ticaret 01.07.2020
  Ticaret 30.06.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni