• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Gürer: “Emeklinin ekmeği ile oynamayın”

26 Şubat 2020 Çarşamba 15:00
12
14
16
18

Gürer: “Emeklinin ekmeği ile oynamayın”

           ANKARA TİCARET     
     CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ekonomik krizler ve üst üste gelen zamlardan en çok etkilenen kesim olan emeklilerin, en azından banka promosyon ücretlerinin günümüz şartlarına göre yeniden düzenlenmesi gerektiğini söyledi.
     Gürer, 2000 yılından sonra emekli olanlar için de intibak yasasının bir an önce çıkarılması ve emeklilere aile yardımı ve ücretsiz ulaşım gibi uygulamalara başlanmasının şart olduğunu belirtti.
     Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM yaptığı konuşmada emekliler için 3 yıl önce başlayan banka promosyonu uygulamasında, 13 milyona yakın emeklinin sözleşme süresinin bu ay sonunda dolacağını hatırlattı. 

SİMİT PARASI BİLE DEĞİL
     Sosyal Güvenlik Kurumu ve Türkiye Bankalar Birliği’nin yaptığı anlaşma gereği emeklilerin 2017 yılından bu yana maaş aldıkları bankalardan cüzi miktarda banka promosyonu olduğunu anımsatan Gürer, “Aslına bakılırsa 2007 yılında çıkarılan bir yönetmelikle hayata geçirilmesi gereken emeklilere banka promosyonu uygulaması 10 yıl gecikmeli olarak başlamış. Milyonlarca emekli, yıllarca bu haklarından mahrum bırakılmıştır. Günümüz şartlarında ise, emekliler aldıkları maaşlara göre anlaşma yapılan bankalardan yıllık 300 TL ile 450 TL arasında değişen fiyatlarla banka promosyonu alıyor. Üst üste gelen zamlar, artan enflasyon, bitmeyen ekonomik kriz şartları altında, emeklilere reva görülen bu promosyon miktarı elbette çok düşük. Ay olarak hesaplandığında emeklilere verilen banka promosyonu, aylık 30 TL’yi bile bulmuyor.
     Emeklilerin yıl boyunca aldığı toplam promosyon ücreti, gün olarak hesaplandığında günlük 1 lirayı bile bulmuyor. Bugün 1 liraya bir simit almak mümkün görünmüyor. Büyük şehirlerdeki marketlerde 1 TL’ye bir şişe su bile alınamıyor. Ekonomik kriz dikkate alınıp promosyon buna göre güncellenmelidir. Emeklilerin rahat bir nefes almasını sağlayacak promosyon ücreti almalarına uygun bir sözleşme gereklidir.” dedi.

TARAFLAR BİR AN ÖNCE MASAYA OTURMALI
     Bu şartlar altında emeklilere reva görülen bu ücretler için ‘sadaka’ ifadesinin bile kullanılamayacağını kaydeden Gürer, “Türkiye Bankalar Birliği ve Sosyal Güvenlik Kurumu, bu ay sonunda sona erecek sözleşmelerin yenilenmesi için bir an önce masaya oturmalı ve emeklilere verilecek banka promosyon ücretlerini günümüzün şartlarına göre yeniden düzenlemelidir. Bu sayede en azından banka promosyonları açısından yüzü gülecek olan emeklilerimiz kısmen de olsa rahat bir nefes aldırmanın yolu aranmalıdır” diye konuştu.

İNTİBAK VE AİLE YARDIMI BEKLENTİSİ
     CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer Türkiye Emekliler Derneği ve Emekliler Sendikası ziyaret ederek Başkanlarla görüştü.
     CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, intibak düzenlemesi için verdiği kanun teklifinin Cumhur ittifakı oyları ile Ret edildiğini anımsattı.
     Gürer, “yoksulluk sınırının 7 bin TL’ye, açlık sınırının ise 2 bin 600 TL’ye dayandığı ülkemizde, düşük ve sabit maaş alan emeklilerin sorunlarının saymakla bitmeyeceğini de vurguladı. Artan enflasyon ve art arda gelen zamlardan en çok etkilenin kesimlerin başında emeklilerin geldiğine dikkat çeken CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, banka promosyon ücretlerinde yapılacak iyileştirmeden başlanarak, emeklilikte yaşa takılanların beklentileri, intibak düzenlemesi, aile yardımı bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.
     Gürer” Emekli, ne yazık ki yoksulluk sınırı altında yaşamaktadır. 2000 yılından sonra emekli olanlar için intibak düzenlemesi sağlanması şarttır. Emeklilere aile yardımı ve gıda yardımı verilmeli ve artırılmalıdır. Emeklinin ekmeği küçültülmemelidir” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Bayraklı’da 3 koldan dezenfeksiyon
» Pırlanta Merkezleri’nde uzaktan eğitim dönemi başlıyor
» Bayraklı’da izinsiz üretilen 25 bin maskeye el konuldu
» “7 aşı, 7 ilaç projesi üzerinde çalışılıyor”
» #evdekal Bornova, e-belediyecilik yanında
» “Tarım, savunma sanayisi kadar önemli”
» Bornova’da Koronavirüse karşı müzikle rehabilitasyon
» Sağlık Bakanı Koca, Covid-19 Hastalarını Tedavi Eden Hekimlerle Görüştü
» Buca Belediyesi “evde kal” dedi, ihtiyaçları karşıladı
» Pazarda Koronavirüs tedbirleri


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 03.04.2020
  Ticaret 02.04.2020
  Ticaret 01.04.2020
  Ticaret 31.03.2020
  Ticaret 30.03.2020
  Ticaret 28.03.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni