• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Gürer: “Her okulda sağlık personeli görevlendirilmeli”

28 Temmuz 2020 Salı 13:00
12
14
16
18

CHP Milletvekili Gürer, yeniden açılması planlanan okullarda alınacak tedbirleri sordu, Bakan Selçuk yanıtladı

Gürer: “Her okulda sağlık personeli görevlendirilmeli”

           ANKARA TİCARET     
     CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 31 Ağustos’ta telafi eğitimine başlaması planlanan okullarda, öğrencilerin sağlık ve hijyen açısından etkilenebileceği muhtemel olumsuz tabloyu soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.
     Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in “Okullarda sağlık personeli görevlendirilmesi” talebini içiren önergesine verdiği yanıtta, okulların dezenfektesinin sağlanarak, gerekli tüm tedbirlerin alınacağını söyledi.

OKULLARDA NASIL ÖNLEM ALINACAK?
     Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, eğitim kurumlarında pandemi sonrası oluşabilecek olumsuzluklara karşı alınacak önlemlerin açıklanması için Milli Eğitim Bakanlığına yazılı soru önergesi verdi.

SAĞLIK PERSONELİ GÖREVLENDİRİLECEK Mİ?
     Gürer önergesinde, “Kovid-19 salgını sonrasında yeniden eğitime açılacak tüm okullarda ayrım gözetmeksizin sağlık personeli görevlendirilmesi yönünde bir çalışma yapılmakta mıdır?” şeklindeki sorusunun yanıtlanması istedi.

OKUL SAĞLIĞI HİZMETLERİ İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ
     CHP Milletvekili Gürer’in önergesini yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Sağlık Bakanlığı ile “Okul Sağlığı Hizmetleri İşbirliği Protokolü” imzaladıklarını belirtti. Bu kapsamda “Okulda Sağlığın Korunması ve Geliştirilmesi Programı’nın” uygulanmaya başlandığını belirten Ziya Selçuk, “Program çerçevesinde yapılacak çalışmalarla, okul çağındaki bütün çocukların bedenen, ruhen ve sosyal yönden tam bir iyilik halinde olmasının sağlanması ve sürdürülmesi, sağlıklı bir çevrede gelişimi, ailelerin ve toplumun sağlık düzeyinin yükseltilmesi hedeflenmektedir” dedi.

OKULLAR DEZENFEKTE EDİLECEK
     Koronavirüs salgını süreci ve sonrasında okulların açılması için uygun şartların oluşması halinde öğrencilere yönelik telafi eğitimi programlarının uygulanmasının planlandığını anlatan Bakan Selçuk, “Öncelikle okullarımızın ve okul alanlarının dezenfekte edilmesi sağlanacak ve bunun için gerekli tedbirler alınacaktır” dedi.

PSİKOSOSYAL DESTEK
     Bakan Selçuk, “Süreçten olumsuz etkilenen öğrencilerin okula başladıklarında korku ve kaygılarının giderilmesine yönelik psikososyal destek eğitimleri verilecek ve çeşitli etkinliklerle kaygı düzeyleri azaltılarak okula uyumları sağlanacaktır. Öğrencilerimize, pedagojik olarak olumsuz etkilenmeyecek şekilde virüsten korunma yollarına ilişkin bilgilendirme yapılacak ve onların akademik anlamda bir üst öğrenime sağlıklı bir şekilde hazırlanmaları için gerekli çalışmalar yapılacaktır” açıklamasında bulundu.

GÜRER: “ÇOK CİDDİ TEDBİRLER ALINMALI”
     Önerge sahibi CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise telafi eğitimi ile Ağustos ayı sonunda yeniden açılacak okullarda, sağlık açısından ve hijyen konusunda çok ciddi tedbirlerin alınması gerektiğini ifade etti.

OKULLARDA SAĞLIK PERSONELİ ŞART
     Telafi eğitimine başlandığı tarihlerde salgınla ilgili verilerin minimum seviyeye inmesi durumunda bile, öğrencilerin mesafe ve diğer hijyen kurallarına eksiksiz uyabilmesi için mevcut imkanların yeterli görünmediğine dikkat çeken  Ömer Fethi Gürer, “Bu konuda okullarda sağlık personeli görevlendirilmesi, en doğru karar olacaktır” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» 2. büyüğün lideri Panasonic Life
» Libya’da yarım kalan Türk projelerine yönelik önemli anlaşma
» Teknik tekstil ihracatı yüzde 40 arttı
» İzmir’de 22 üreticiye 73 manda
» MB’nin döviz rezervinde bir haftada 79 milyon dolar azalma
» EÜ Göz Hastalıklarına 2,5 milyon TL’lik yatırım
» Doğaköy Halk Kütüphanesi açıldı
» Bu kez Narlıdere’de buluştular
» Gürer: “Kamuda liyakat yok oldu”
» İnşaat malzemeleri sanayisi artan ihracatıyla küresel pazara hızlı bir dönüş yaptı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 13.08.2020
  Ticaret 12.08.2020
  Ticaret 11.08.2020
  Ticaret 10.08.2020
  Ticaret 08.08.2020
  Ticaret 07.08.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni